Jak zapobiegać nudzie na emeryturze?

Jak zapobiegać nudzie na emeryturze?

Artykuł miesiąca

Czy starość musi być nudna? A dlaczego w ogóle miałaby być nudna? Skąd wziął się taki pomysł? Mówimy tutaj o krzywdzącym stereotypie, który na szczęście odchodzi do lamusa, a osoby starsze coraz częściej prowadzą aktywny i ciekawy tryb życia.

Skąd ta nuda?

Na początku trzeba uczciwie przyznać, że jest wiele starszych osób, dla których starość faktycznie jest nudna. Warto poruszyć tę kwestię, ponieważ można bardzo łatwo zidentyfikować dzięki niej podłoże problemu. A jest nim bezsprzecznie fakt, iż seniorzy wpadają w rutynę i nie poszukują nowych rozwiązań.

Zazwyczaj nastawiają się na reagowanie na otoczenie niż na jego aktywną eksplorację oraz wychodzenie naprzeciw zmianom zachodzącym w ich środowisku. Innymi słowy, starość bywa nudna, ponieważ osoby w podeszłym wieku nie wiedzą, za co się zabrać i brakuje im impulsu do zrobienia czegoś nowego i ciekawego. Co by się mogło stać, gdyby ktoś ich z marazmu wyrwał?

Impuls z zewnątrz

Czasami starsze osoby boją się, że podejmując jakąś nową inicjatywę wygłupią się, ośmieszą, ujawnią swoje archaiczne nastawienie. Dlatego tak ważne jest, by ktoś, komu ufają, zaoferował im pozytywny impuls do działania.

Znakomitym przykładem takiego podejścia jest słynna na cały kraj DJ Wika, która jest najstarszą DJką w Polsce. Ma już ponad 81 lat, a mimo to tworzy muzykę klubową oraz aktywnie gra koncerty.

Dlaczego by miała tego nie lubić, skoro już całe dekady temu interesowała ją muzyka elektroniczna, a teraz ma na to realnie czas? Wnuk pokazał jej, jak posługiwać się prostą konsolą, a dzisiaj biedak już nie jest w stanie za babcią nadążyć. I nie powinno to nikogo dziwić.

Zacznijmy od prostych rzeczy

Dzisiaj DJ Wika aktywnie działa z seniorami, którzy chcieliby się przełamać lub jeszcze nie chcą, ale naprawdę muszą. Stosuje bardzo prostą metodę, która przyszła do nas zza oceanu. Tą metodą jest zabranie seniora do fryzjera lub do salonu kosmetycznego, gdzie czekać będzie wizażysta. Jest to naprawdę prosta sprawa i niewielki koszt, ponieważ maszynka do włosów, żel, lakier i nożyczki są w stanie zdziałać prawdziwe cuda.

Trochę zaniedbana twarz okazuje się nagle być dumnym srebrnym lisem lub energiczną starszą panią, która jak najbardziej może się jeszcze rzucić w wir życia. Nagle okazuje się, że odbijające się w telewizorze znudzone oblicze wcale nie wypadło tak bardzo z obiegu, jak sami seniorzy byli o tym przekonani.

Ciekawe opcje

Kiedy udaje się już uzyskać ten najważniejszy pierwszy impuls, zaczyna się prawdziwa rewia możliwości oraz ciekawych opcji. Seniorzy mogą skorzystać na przykład z usług uniwersytetu trzeciego wieku. Nieprawdą jest, że umysł seniora to umysł nieświeży. Wręcz przeciwnie – wielkie doświadczenie życiowe to gigantyczny skarb i nieoceniona wartość.

Seniorzy okazują się też bardzo sprawni z nowoczesnymi technologiami. Na Zachodzie da się zauważyć, że wśród graczy komputerowych średnia wieku mocno podskoczyła. Dalej jest bardzo niska, ale wywindowali ją seniorzy. Bo dwóch szesnastolatków i ich osiemdziesięcioletnia babcia mają średnio prawie czterdzieści lat!

Artykuł powstał przy współpracy z zycieseniora.com
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments