Porządki w subskrypcjach – jak zrezygnować z automatycznych płatności?

Jak zadbać o barierę hydrolipidową skóry oraz jej mikrobiom?

Promocja i Reklama

Prawidłowo funkcjonująca bariera hydrolipidowa oraz niezaburzony mikrobiom to podstawa pięknej i zdrowej cery. Gdy dochodzi do zaburzenia w ich pracy, może dojść do pojawienia się rożnych zmian na skórze – niedoskonałości, alergii, odwodnienia. Jakie działania niszczą płaszcz ochronny skóry? Jak prawidłowo zadbać o mikrobiom i barierę ochronną naszej cery?

Bariera hydrolipidowa a mikrobiom

Warstwa hydrolipidowa skóry, jak sama nazwa wskazuje składa się z części wodnej (hydro) oraz tłuszczowej (lipidy). Jest to niewidzialny dla oka płaszcz ochronny skóry, który chroni ją przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych (zanieczyszczenia, złe warunki pogodowe, np. wiatr, mróz, wysoka temperatura), a także przed bakteriami czy wirusami. Naturalna bariera ochronna skóry jest także odpowiedzialna za utrzymanie optymalnego nawilżenia. Płaszcz hydrolipidowy skóry zbudowany jest głównie z wydzielin gruczołów łojowych i potowych, czyli sebum oraz potu, a także wody. Taka mieszanka skutecznie chroni skórę przed podrażnieniami, przesuszeniem czy wniknięciem niechcianych drobnoustrojów.

Mikrobiomem z kolei określamy naturalną florę bakteryjną skóry, na którą składają się wszystkie mikroorganizmy bytujące na skórze człowieka, czyli wszelkie bakterie, grzyby czy wirusy. Skórę zasiedlają nie tylko drobnoustroje chorobotwórcze (np. powodujące trądzik), ale także mikroorganizmy, które chronią ją przed działaniem złych bakterii oraz zapobiegają ich rozwojowi. W ten sposób mikrobiom chroni naturalną odporność skóry i można go śmiało nazwać jej „żywą tarczą ochronną”.

Jak widać głównym zadaniem bariery hydrolipidowej oraz mikrobiomu jest ochrona skóry przed niekorzystnymi czynnikami.

 

Objawy zaburzonego mikrobiomu i warstwy hydrolipidowej skóry

 

Naruszona bariera ochronna skóry i nieprawidłowo funkcjonujący mikrobiom może dawać różne objawy, które często jest ciężko przypisać do konkretnego problemu skórnego. Można odnieść wrażenie, że nie wiadomo, co dolega skórze, ale ewidentnie coś jest nie tak, a także, że wszystkie kosmetyki, które nakładamy, działają na cerę niekorzystnie, uczulają.

 

  • Odwodnienie, suchość skóry – wyczuwalne jest nieprzyjemne ściągnięcie i swędzenie skóry, tworzą się suche skórki, zmarszczki stają się wyraźnie widoczne, naskórek jest szorstki i chropowaty. 
  • Częściej pojawiające się zaczerwienienia, podrażniona skóra, pieczenie, szczypanie, wysypka, bolesność skóry
  • Gwałtowna reakcja skóry na czynniki zewnętrzne (np. zmiany temperatury) lub kosmetyki, przypominająca alergię
  • Nasilenie zmian trądzikowych, stany zapalne, mocniej przetłuszczająca się skóra
  • Nieprawidłowe złuszczanie skóry

Co zaburza funkcjonowanie warstwy hydrolipidowej i mikrobiomu? Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę to oczyszczanie skóry – zbyt intensywne „wymywanie” składników warstwy hydrolipidowej może skutkować zmniejszeniem jej wartości ochronnych. W końcu sebum i pot mają za zadanie chronić skórę przed utratą wody z naskórka i przed czynnikami zewnętrznymi, które mogą podrażnić lub zanieczyścić cerę. Ponadto może to dać odwrotny efekt – gruczoły łojowe mogą zacząć wydzielac łój w jeszcze większej ilości, co może doprowadzić do powstania zmian trądzikowych i stanów zapalnych. Warto zwrócić też uwagę na to, w jaki sposób obchodzimy się z cerą – czy za mocno ją pocieramy? Czy używamy często wacików kosmetycznych? Na zaburzenie w funkcjonowaniu mikrobiomu oraz bariery hydrolipidowej może także wpłynąć stosowanie dużej ilości kosmetyków lub zbyt częste używanie produktów z drażniącymi składnikami, np. kwasami. Inne przyczyny nieprawidłowości w działaniu bariery ochronnej skóry to przebyte choroby, inwazyjne zabiegi kosmetyczne, przyjmowanie leków, stres, nieodpowiednia dieta.

Jak zadbać o warstwę hydrolipidową skóry i jej mikrobiom?

  • Delikatne oczyszczanie – bardzo ważną rzeczą będzie rezygnacja z mocno oczyszczających kosmetyków do mycia z zawartością silnych detergentów typu SLS/SLES i zastąpienie ich delikatnymi produktami myjącymi, np. Łagodzącą Emulsją Myjącą do Twarzy Vianek z ekstraktem z żywokostu.
  • Ograniczenie pocierania skóry – warto przerzucić się z peelingu ziarnistego na enzymatyczny, a także rozważyć rezygnację z używania wacików kosmetycznych. Korzystne dla bariery ochronnej oraz mikrobiomu będzie np. zastąpienie płynu micelarnego olejkiem do demakijażu lub zakupienie toniku w atomizerze (brak konieczności pocierania skóry wacikiem), np. Tonik-mgiełka MR BALANCE od Resibo z odbudowującymi biofermentami i nawilżającą betainą.
  • Ostrożne stosowanie produktów z drażniącymi substancjami, jak kwasy czy retinol. Jeśli chodzi o zabiegi z ich wykorzystaniem, to powinny odbywać się one pod okiem doświadczonego kosmetologa, a jeśli używamy produktów z tymi składnikami do pielęgnacji domowej, należy trzymać się wytycznych producenta.
  • Kosmetyczny minimalizm – warto uważnie czytać etykiety oraz składy wszystkich produktów, które nakładamy na skórę i nie stosować jednocześnie różnych typów serum czy kremów.
  • Unikanie szkodliwych, potencjalnie uczulających składników, np. konserwantów, barwników, sztucznych substancji zapachowych, alkoholu.
  • Wybieranie kosmetyków ze składnikami wspierającymi działanie mikrobiomu i warstwy hydrolipidowej – produkty te zawierają probiotyki, biofermenty, składniki wchodzące w skład NMF (Natural Moisturizng Factor – Naturalny Czynnik Nawilżający, czyli np. mocznik, kwas hialuronowy czy mleczan sodu), a także ceramidy, skwalan i oleje roślinne bogate w NNKT. Świetnym produktem tego typu będzie Lekka Emulsja Nawilżająco-Łagodząca PEACE MAKER od Resibo – substancje zawarte w emulsji zostały skomponowane w taki sposób, aby skutecznie zregenerować, ukoić i nawilżyć podrażniony i przesuszony naskórek.

 

Czesto zdarza się, że wdrożenie tych zmian do pielegnacji rozwiązuje problem zaburzonego mikrobiomu i nadwyrężonej bariery hydrolipidowej, który może objawić się różnymi zmianami na skórze. Rozważne podejście do pielęgnacji cery zapewni skórze równowagę i zdrowie.

Wymienione wyżej kosmetyki naturalne (oraz wiele innych, które wspierają działanie płaszcza ochronnego skóry i jej mikrobiomu) można znaleźć w sklepie internetowym Planteco.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments