Nowoczesne przestrzenie miejskie muszą być już nie tylko funkcjonalne, ale również estetyczne. Między innymi dlatego, na placach, dziedzińcach, pasażach, czy też w parkach coraz częściej zaczynają pojawiać się takie materiały jak drewno, szkło oraz beton. Jak można wykorzystać walory tego ostatniego w miejskim otoczeniu?
Spis Treści
ToggleKomfort, bezpieczeństwo i funkcjonalność – wymagania przestrzeni miejskiej
Zasady zagospodarowania miejskiej przestrzeni znacząco różnią się od tych, które można wyróżnić w przypadku prywatnych terenów. Wszystkie znajdujące się tam elementy muszą być przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne, a także zapewniać pewien komfort użytkowania mieszkańcom. Takie cele stawiane przed architekturą miejską sprawiły, że przez wiele lat zapomniano o ich estetyce. Coraz częściej się to jednak zmienia.
Ogólnodostępna przestrzeń miejska staje się obecnie również atrakcyjna i wizualnie estetyczna. Wpływ na to ma coraz częstsze stosowanie betonu towarowego, który można w łatwy sposób formować i dostosowywać do pomysłu projektanta. Beton jest elegancki również sam w sobie, co sprawia, że zagospodarowywana przy jego pomocy przestrzeń jest bardziej elegancka – zaznacza pracownik firmy Beton Poznań.
Mała architektura z betonu
Duży wpływ na poprawę estetyki przestrzeni miejskich ma coraz odważniejsze wykorzystywanie betonowych elementów małej architektury. Stanowią one najczęściej subtelne uzupełnienie otoczenia budynków użyteczności publicznej, skwerów, czy też dziedzińców. Zdarzają się jednak miejsca, w których betonowe elementy stanowią najważniejszą część miejskiego krajobrazu.
Wykonywane z betonu architektonicznego bryły oraz formu doskonale sprawdzają się jako ławki, siedziska oraz stoliki. Betonowe meble doskonale komponują się z zielenią lasów i parków, a także elegancko wyglądają na dziedzińcach, gdzie otoczone są starymi kamienicami.
Beton doskonale nadaje się do tworzenia oryginalnych zakazów wjazdu, czy też ogrodzeń, przy pomocy którym można wydzielić poszczególne strefy użytkowe. Geometryczny wygląd, prostota, minimalistyczna oraz elegancja sprawiają, że podnoszą wartość estetyczną miejsc publicznych.
Beton w przestrzeni coraz popularniejszy
Jak przekonują eksperci zajmujący się produkcją betonu w Poznaniu – betonowe elementy architektury miejskiej są coraz popularniejsze. Docenia się nie tylko ich walory estetyczne, ale również wytrzymałość, bezpieczeństwo i komfort, który gwarantują. Warto zaznaczyć, że jest to materiał odporny na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, a także uszkodzenia mechaniczne. Wykonane z niego ławki, stoliki, czy też siedziska nie wyglądają konserwacji, co znacznie obniża koszty ich utrzymania – dodają.
Można się więc spodziewać, że w najbliższych latach pojawiać się będzie jeszcze więcej betonowych elementów małej architektury. Pokochali je nie tylko miejscy projektanci, ale przede wszystkim użytkownicy miejskich przestrzeni, którzy każdego dnia korzystają z dobrodziejstw parków, skwerów i dziedzińców.