Jak wykorzystać outsourcing do zarządzania kadrami?

Jak wykorzystać outsourcing do zarządzania kadrami?

Prasóweczki Promocja i Reklama

Outsourcing to w założeniu bardzo prosty mechanizm, który istnieje w związku z faktem, że każda firma najlepiej zna się na tym, do czego została powołana. Pośrednik finansowy będzie potrafił znaleźć dla klienta najlepsze ubezpieczenia czy inwestycje na rynku. Firma budowlana skutecznie i efektywnie buduje domy czy też zajmuje się remontami. Webdesigner znakomicie tworzy strony internetowe. Ale czy takie firmy potrafią efektywnie zarządzać kadrami? Zazwyczaj nie potrafią tego robić w ogóle lub robią to źle. Nawet jeśli w firmie zatrudniana jest właściwa osoba do rekrutacji, to jest to droga w utrzymaniu komórka kadr. Dlatego wszystkie kwestie tego typu powierza się wyspecjalizowanym firmom zewnętrznym. To jest właśnie outsourcing. Czy to się opłaca? To się bardzo opłaca.

Wykwalifikowana kadra pracowników

Zarządzanie pracownikami to w pierwszej kolejności zatrudnianie odpowiednich osób. Typowy pracodawca nie ma ani czasu, ani odpowiednich kompetencji, żeby taki proces przeprowadzić. Wygląda on najczęściej tak, że na opublikowane ogłoszenie o pracę odpowiadają dość przypadkowe osoby, przychodzą na rozmowę kwalifikacyjną i jeśli ich kwalifikacje wydają się w porządku, a do tego robią dość dobre wrażenie, są przyjmowane na określone stanowisko.

Weryfikacja kwalifikacji zawodowych takich osób zazwyczaj ma formę spojrzenia na życiorys, a kwestii zrobienia dobrego wrażenia nie trzeba nawet specjalnie omawiać. Każdy potrafi się znakomicie zaprezentować przez jeden dzień, ale utrzymanie odpowiedniej formy przez dłuższy czas już takie proste nie jest.

W związku z powyższym samodzielnie prowadzona rekrutacja zwykle nie kończy się w sposób właściwy, a trzeba do tego dodać, że jest to proces obciążający dla firmy. W czasie, kiedy ktoś do tego nieprzygotowany zajmuje się rekrutacją, powinien wykonywać zupełnie inne działania.

Kariera w rękach ekspertów

W małych firmach jeszcze nie jest to problem, ale kiedy w załodze pojawia się kilkadziesiąt osób, co wcale nie jest jeszcze wielką liczbą, kłopot jest realny. Mowa tutaj o ścieżkach kariery i motywowaniu pracowników. Jeśli ktoś widzi się z szefem codziennie i rozmawia z nim w sposób partnerski na wszystkie tematy, może liczyć na zrozumienie i odpowiednią reakcję kierownictwa.

W większej organizacji staje się numerem i nie ma możliwości bardziej indywidualnego podejścia do jego problemów. Co z tym zrobić? Należy zainwestować w ekspertów. Firma HR prowadząca rekrutację jest w stanie zaplanować od razu, w jaki sposób pracownik będzie się rozwijał, co będzie po kolei robił i jakie obowiązki z czasem będzie mógł przejmować.

Plany oczywiście nie zawsze odpowiednio korespondują z rzeczywistością, ale i tej kwestii ekspert będzie odpowiednio zarządzał teamem pracowników. Zdecydowanie się na outsourcing w kwestiach związanych z zatrudnianiem i motywowaniem pracowników oznacza, że zamiast pana Janka, który zrobił dobre wrażenie, mamy pracownika Jana Nowaka, który zaczyna na niskim stanowisku, ale po kilku latach awansuje na wykwalifikowanego i kompetentnego kierownika.

Artykuł został przygotowany przy współpracy z Grupa Progres
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments