Jak wygląda kompleksowa pomoc dietetyczna?

Jak wygląda kompleksowa pomoc dietetyczna?

Warto przeczytać

Jednym z bardziej popularnych kierunków w ostatnich latach jest dietetyka. Studia na tym wydziale wybierają zarówno osoby po szkole, jak i ci, którzy chcą nabrać dodatkowych umiejętności. Dietetyka kojarzy się głównie z ustalaniem jadłospisu. Jakie kompetencje ma ten specjalista?

Leczenie ciała i duszy

Ostatnie lata przyniosły duże zainteresowanie właściwym odżywianiem. Powszechny dostęp do Internetu, wielość diet, ciekawość konsumentów, dotycząca tego, co mamy na talerzu. Te wszystkie czynniki sprawiły, że tak bardzo oblegana jest dietetyka. Studia I i II stopnia oferują różne uczelnie. Specjalista od żywienia najczęściej pracuje z osobami, które nie potrafią korzystać z dobrodziejstw, jakie daje im obfitość składników pokarmowych. Mają zaburzenia odżywiania, lub są skazani na diety eliminacyjne, jak diabetycy. Dobry fachowiec nie tylko wesprze ich ciało konkretnymi przepisami, ale też zajmie się cierpiącą nieraz duszą.

Znaleźć odpowiedniego fachowca

Mnogość dietetyków, jakich znajdziesz np. w Internecie, z jednej strony cieszy, z drugiej martwi. Cieszy fakt, że Polacy coraz częściej szukają fachowej pomocy. Martwi dlatego, że wielu z tych specjalistów niekoniecznie ma odpowiednie kompetencje. Wszystko dlatego, że nie do końca zadbano o precyzyjną definicję słowa dietetyka. Studia na tym kierunku dają uprawnienia do pracy. Niestety, w sieci funkcjonuje wiele osób, które ukończyły jedynie krótkie kursy online. Ich wiedza jest powierzchowna, intuicyjna, ale niekoniecznie w dobrym znaczeniu. Szukając specjalisty, zapytaj go, gdzie nabył swoje uprawnienia.

Kompetencje twarde i miękkie

Jak do zawodu przygotowuje dietetyka? Studia dają konkretną wiedzę, czyli kompetencje twarde. Uczą analizować składniki pokarmowe, poznawać ich kaloryczność, dopasowywać suplementy do diety. Sama wiedza to tylko punkt wyjścia. Do pracy z ludźmi niezbędne są kompetencje miękkie. Dietetyk jest też po części psychologiem, terapeutą. Potrafi wyłapać, w którym momencie jego podopieczny nie mówi wszystkiego. Umiejętności dotarcia do drugiej osoby można się nauczyć, ale trzeba być uważnym. Tylko szczera relacja może stanowić podstawę do udanej terapii. Jest to ważne zwłaszcza przy zaburzeniach odżywiania typu bulimia, anoreksja. Wówczas dietetyk stanowi ważny element większego zespołu, który ma pomóc.

Wsparcie dla trenujących

Absolwent studiów dietetycznych może pracować w wielu miejscach. Coraz częściej jest na stałe włączany do teamu osób, które zawodowo uprawiają sport. W tym przypadku wiedza, jaką posiada, musi być podporządkowana konkretnym treningom. Wiele zależy od predyspozycji zawodnika. Wśród kilku osób, trenujących konkretną dyscyplinę, każda z nich może mieć zupełnie inaczej ustawiony jadłospis. Menu jest uzależnione od tego, czy zawodnik przygotowuje się do zawodów, czy je właśnie skończył, lub czy np. ma kontuzję.

Dobry dietetyk nie szuka łatwych rozwiązań. Nie kopiuje bezrefleksyjnie przepisów, tylko idzie indywidualną ścieżką. Tylko wtedy działa skutecznie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments