Jak wygląda cięcie cesarskie?

Jak wygląda cięcie cesarskie?

Warto przeczytać

Cesarskie cięcie jest zabiegiem położniczym, który w medycynie stosuje się już od ponad stu lat. W dzisiejszych czasach już prawie połowa dzieci przychodzi na świat dzięki tej metodzie. Cesarskie cięcie bywa planowane, czasem też następuje konieczność jego przeprowadzenia w efekcie nieprawidłowego przebiegu porodu naturalnego. Każda przyszła mama, przed którą roztacza się wizja cesarki, z pewnością zastanawia się, jak przebiega zabieg.

Przygotowanie do cesarskiego cięcia

W sytuacji, kiedy cesarskie cięcie jest planowanym zabiegiem, przygotowanie do niego jest o wiele łatwiejsze I mniej stresujące dla przyszłej mamy. W wyznaczonym terminie powinna ona zgłosić się na izbę przyjęć wybranego szpitala, posiadając przy sobie skierowanie, dowód osobisty, a także kartę ciąży i wyniki badań.

Przed przyjęciem na oddział ciężarnej zazwyczaj pobiera się krew w celu przeprowadzenia badań.

Z racji tego, że cesarskie cięcie jest zabiegiem przeprowadzanym na czczo, kobieta ciężarna w dniu zabiegu nie powinna spożywać żadnych posiłków i płynów.

Jak wygląda zabieg cesarskiego cięcia?

Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że cesarskie cięcie jest zabiegiem prostym i mało skomplikowanym. Zazwyczaj nie trwa dłużej niż 30 – 40 minut. Kobietę trzeba jednak odpowiednio do niego przygotować. Przed operacją ciężarna zapewne zostanie podłączona do aparatu KTG, który pozwoli określić, czy maluch w łonie matki pozostaje w dobrej kondycji. Jeszcze przed operacją pielęgniarka zajmie się założeniem wenflonu, który w trakcie operacji będzie służył do podawania leków.

Warto podkreślić, że w czasie zabiegu kobieta przez cały czas pozostaje przytomna i świadoma, a w celu uśmierzenia dolegliwości bólowych zastosowane zostanie znieczulenie miejscowe.

Gdy znieczulenie zacznie działać, lekarze zajmują się nacięciem powłok brzusznych w dolnej części brzucha, tuż nad wzgórkiem łonowym. Aby wyjąć bezpiecznie maluszka, lekarz musi kolejno rozciąć skórę, mięśnie, a następnie macicę. 

Kiedy noworodek jest już bezpieczny w rękach neonatologów bądź też na ciele mamy, lekarze wyjmują z macicy łożysko i zatrzymują krwawienie. Kolejne warstwy brzucha zazwyczaj zaszywają przy pomocy rozpuszczalnych szwów, które po pewnym czasie wchłoną się same. Świeżo upieczona mama tuż po zabiegu trafia na salę pooperacyjną, gdzie będzie pod stałą obserwacją położnych.

Jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?

Cięcie cesarskie przeprowadza się w sytuacji, kiedy jest ono najbezpieczniejszym rozwiązaniem zarówno dla przyszłej mamy, jak i jej dziecka. Bezwzględne wskazania do cesarskiego cięcia to między innymi nieprawidłowe ułożenie płodu, wady macicy, a także stan zdrowia przyszłej mamy.

Zabieg cesarskiego cięcia przeprowadza się także z reguły u tych kobiet, które rodziły już tą metodą co najmniej dwa razy. Operacja jest zalecana także w sytuacji, kiedy dziecko w łonie matki jest niewspółmiernie duże, co mogłoby znacząco utrudnić bądź też uniemożliwić poród siłami natury.

Podsumowując, dojście do siebie po cesarskim cięciu z pewnością zajmuje kobiecie nieco dłużej, niż powrót do sił po porodzie naturalnym. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że zabieg bardzo często jest jedynym rozwiązaniem w danej sytuacji. 

Zainteresował cię ten temat? Zobacz więcej tutaj: http://mediprint.pl/.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments