Jak wyczyścić dywan bez wzywania profesjonalistów

Jak wyczyścić dywan bez wzywania profesjonalistów

Internet Promocja i Reklama

Dywan obszarowy może być doskonałym dodatkiem do prawie każdego pomieszczenia (tak, nawet kuchni ), ale każdy dywan musi być regularnie odkurzany i czyszczony punktowo, aby mieć pewność, że wygląda najlepiej. Większość dywanów zawiera z metką informacyjną lub instrukcje, dzięki czemu dokładnie wiesz, jak należy je wyczyścić.

Jak wyczyścić dywan bez wzywania profesjonalistów

 

Dobrą wiadomością jest to, że większość dywanów można wyczyścić bez wezwania specjalistów. Jeśli dywanik jest wystarczająco mały, możesz go wyprać całościowo, ale jeśli jest zbyt duży i nieporęczny, lepszym wyborem jest czyszczenie punktowe.

W zależności od rodzaju od plam znajdujących się na dywanie, czyszczenie dywanu to zadanie, na które powinieneś poświęcić całe popołudnie lub co najmniej kilka godzin.
Potrzebne materiały: odkurzacz, pędzel z miękkim włosiem, szampon do dywanów (w zależności od dywanu), wiadro, woda, wąż (w zależności od dywanu).

Usuń cały nadmiar brudu
Pierwszym krokiem do czyszczenia każdego poplamionego dywanu jest odkurzanie. Dokładne odkurzanie pomoże rozluźnić brud i zanieczyszczenia, które mogą przeszkadzać podczas szorowania. Jeśli masz zwierzęta, wybierz szczotkę, która przeznaczona jest do usuwania sierści, aby naprawdę dostać się do włókien i zassać wszystkie włosy. Jeśli planujesz zabrać dywan na zewnątrz, aby go wyczyścić, odwróć go i odkurz również spód.

Wybierz odpowiedni środek do czyszczenia dywanów
Właściwy środek do czyszczenia dywanów będzie zależał wyłącznie od dywanu. Łagodny detergent do naczyń zmieszany z ciepłą wodą jest bezpiecznym środkiem czyszczącym do większości dywanów, ale jeśli szukasz czegoś mocniejszego, sprawdź etykietę dywanu, aby upewnić się, że rozwiązanie jest bezpieczne.

Dywan wełniany lub antyczny
Wybierz łagodny środek czyszczący, taki jak mydło do naczyń lub Woolite.

Dywan z juty
Mieszanka sody oczyszczonej i wody może pomóc w dostaniu się do włókien dywanu jutowego.

Dywan wełniany
Istnieją specjalne środki czyszczące do tego rodzaju dywanów.

Wykonaj test punktowy
Zanim zaczniesz szorować, znajdź mało rzucające się w oczy miejsce na dywanie, i przetestuj środek do czyszczenia dywanów, zwłaszcza jeśli używasz preparatu kupionego w sklepie. Mały narożnik to dobre miejsce do takiej próby – upewnij się, że kolory dywanu nie będą się ścierać, a odkurzacz nie pozostawi po sobie żadnych przebarwień.

Wyszoruj widoczne miejsca
Za pomocą miękkiej gąbki lub szczotki z włosiem rozluźnij zbrylone plamy. Następnie stwórz pianę za pomocą odkurzacza. Gdy zaczniesz widzieć pianę, odczekaj kilka minut, w zależności od stopnia zabrudzenia. Być może trzeba będzie szorować kilka razy w celu usunięcia starych lub głębokich plam.

Spłucz dywan
Jeśli zdecydowałeś się zabrać dywany na zewnątrz do czyszczenia, ten krok jest kluczem. Za pomocą węża ogrodowego lub dużego wiadra z wodą spłucz cały dywan, aż spływająca woda będzie całkowicie czysta. Pozwala to nie tylko pozbyć się nadmiaru chemikaliów na dywanie, ale ma także dodatkową zaletę czyszczenia części w tym samym czasie. Jeśli czyścisz dywan w pomieszczeniu, po usunięciu plamy wyczyść środek do czyszczenia dywanów szmatką i ciepłą wodą. Zapobiegnie to pokryciu się dywanu skorupą lub odbarwieniu spowodowanego użyciem środków czyszczących do dywanów, które pozostawiono zbyt długo.

Pozostaw dywanik do wyschnięcia
Jeśli dywan został wyczyszczony na zewnątrz, znajdź balustradę lub stojak do suszenia, aby podnieść dywan z ziemi i wysuszyć. Gdy jedna strona wyschnie, odwróć ją, aby spód całkowicie wysechł. Nigdy nie zabieraj mokrego dywanu z powrotem do domu.

Jeśli sprzątasz w pomieszczeniu, pozostaw dywan nietknięty, aż będzie całkowicie suchy.

Odkurz dywan jeszcze raz
Po całkowitym wyschnięciu dywanu nadszedł czas na ostateczne odkurzanie. Może to pomóc w uzyskaniu miękkich włókien lub włosów, które mogły się poluzować podczas procesu czyszczenia i suszenia i przywrócić dywan do pierwotnego kształtu.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments