Jak wybrać odpowiednia lodówkę do win?

Jak wybrać odpowiednia lodówkę do win?

Warto przeczytać

W ostatnich latach w Polsce zaczynamy coraz bardziej cenić wina. Miłośników tego szlachetnego trunku z roku na rok przybywa i zaczynają oni coraz bardziej świadomie gromadzić swoje zbiory, wykorzystując do tego celu m.in. powstające w coraz większych ilościach specjalistyczne sklepy z winami. Żeby jednak móc zbierać wina, trzeba mieć w swoim domu odpowiednie warunki do ich przechowywania. W tym celu warto jest kupić specjalnie do tego celu stworzoną lodówkę do win. W artykule wyjaśniamy, dlaczego posiadanie specjalnej lodówki do win może być tak korzystne, jakie są rodzaje lodówek do win oraz jak wybrać taką, która będzie idealnie dostosowana do naszych indywidualnych potrzeb.

Jakie są zalety posiadanie chłodziarki do wina?

Największą zaletą posiadanie odpowiednio dobranej lodówki do win jest to, że dzięki niej ma się możliwość przechowywania swojego wina w najbardziej odpowiednich warunkach, które pozwolą nam w pełni docenić smak i aromat tego trunku. O smaku wina nie decyduje bowiem tylko szczep winogron, z jakiego zostało stworzone czy region, z którego pochodzi, ale również to, czy było ono przechowywane w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i w najlepszej pozycji, tzn. w kontakcie wina z korkiem. Takie warunki przechowywania możemy zapewnić posiadając specjalną winiarkę, czyli lodówkę do win. Co koniecznie trzeba zaznaczyć, przechowywanie wina w specjalnej winiarce, jest znacznie korzystniejsze niż wykorzystywanie do tego celu zwykłej chłodziarki. W lodówce do win będziemy bowiem przechowywać tylko i wyłącznie swoje wina, dzięki czemu nie będą do nich przechodziły inne znajdujące się w lodówce zapachy. Winiarka z racji swoich funkcji na pewno nie będzie też zbyt często otwierana, dzięki czemu nie będzie w niej tak często zmieniała się temperatura. Wreszcie, trzeba też pamiętać o tym, że nie każde wino powinno być przechowywane w tej samej temperaturze. Jeżeli więc gustujemy w różnych winach, kupno lodówki z wydzielonymi strefami ciepła będzie doskonałym rozwiązaniem. Przechowując wino w zwykłej lodówce, musimy jednak brać również pod uwagę potrzeby innych przechowywanych w lodówce produktów spożywczych.

Jakie są rodzaje chłodziarek do wina?

Obecnie w sklepach z urządzeniami AGD można znaleźć bardzo dużo rodzajów winiarek, czyli specjalnych chłodziarek do win. Mogą się one różnić między sobą miejscem, w którym mogą zostać umieszczone, funkcjonalnością oraz wielkością. Podstawowy podział lodówek do win obejmuje urządzenia AGD do zabudowy oraz urządzenia AGD wolnostojące. Wybór odpowiedniego urządzenia będzie zależał przede wszystkim od tego, gdzie planujemy je umieścić. Winiarki do zabudowy można umieścić w kuchni z zabudową kuchenną, natomiast winiarki wolnostojące, równie dobrze mogą stać w salonie lub w piwniczce.

Innym ważnym rozróżnieniem poszczególnych rodzajów lodówek do win jest ich podział ze względu na ilość znajdujących się w urządzeniu stref temperatur. Zazwyczaj winiarki mają albo jedną, albo dwie strefy temperatur. Są one tak ważne przede wszystkim dlatego, że inne są optymalne warunki przechowywania wina białego i różowego, a inne dla wina czerwonego.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów ze sklepu internetowego AGD Smart, w którym można znaleźć dużo rodzajów lodówek do win: „Kupienie lodówki do wina, która posiada komory podzielone na specjalne strefy temperatur jest szczególnie korzystne dla osób, które posiadają wiele rodzajów i gatunków wina. Każdy rodzaj wina powinien być przechowywany w nieco innej temperaturze. Wina białe według specjalistów powinny być trzymane w temperaturze w przedziale od 10 do 12 stopni Celsjusza, natomiast wina czerwone w przedziale od 14 do 17 stopni. Jak łatwo zauważyć, ciężko jest spełnić oba te wymagania jednocześnie, jeżeli dana lodówka ma tylko jedną strefę temperatur”.

Zazwyczaj winiarki z dwoma strefami chłodzenia są skonstruowane tak, że na najniższych półkach jest najchłodniej, a im wyżej tym jest cieplej. Istnieją jednak także takie urządzenia AGD, które posiadają możliwość oddzielnego ustawienia temperatury w każdej strefie chłodziarki. Taka opcja jest oczywiście najwygodniejsza.

Co jeszcze warto jest sprawdzić przed kupieniem lodówki do wina?

Kupując lodówkę do przechowywania wina, koniecznie trzeba wybrać taką, która będzie miała odpowiednie drzwiczki. Pamiętajmy o tym, że wino w trakcie przechowywania nie powinno być też narażone na kontakt ze światłem. Dlatego też lodówka do win powinna mieć drzwiczki, które będą zapewniały przechowywanym trunkom odpowiednią ciemność. Takie drzwiczki mogą być po prostu ciemne lub posiadać specjalne filtry UV.

Przechowywane wino powinno mieć też zapewnione w miejscu przechowywania odpowiednie powietrze, które wpływa przede wszystkim na szczelność korka. Wybierając winiarkę warto jest więc sprawdzić to, czy jest ona wyposażona w odpowiednie filtry powietrza. Najlepsze są winiarki, które mają zamontowane filtry węglowe. Są one w stanie skutecznie likwidować wszystkie powstające niekorzystne zapachy i aromaty i zapewniać odpowiednią atmosferę wewnątrz komór chłodziarki.

Dla niektórych osób istotne mogą być także dodatkowe funkcje dostępne w lodówce do wina. Przydatne może być m.in. możliwość elektrycznego sterowania chłodziarką i obecność na urządzeniu wyświetlacza LCD, na którym można łatwo sprawdzić wszystkie parametry chłodzenia.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments