Jak wybrać bezpieczne rękawice do boksowania?

Jak wybrać bezpieczne rękawice do boksowania?

Warto przeczytać

Podstawową czynnością przed rozpoczęciem przygody z boksem, jest dobranie odpowiednich rękawic. Rękawice bokserskie powinny być dobrane do twoich dłoni w taki sposób, aby zapewniły ci bezpieczeństwo oraz komfort podczas użytkowania. Kwestia bezpieczeństwa rękawic bokserskich jest zależna od wielu czynników m.in. od dobranego rozmiaru oraz dobranego typu rękawic do uprawianego sportu. Co, więc powinieneś wiedzieć, aby wybrać jak najlepszy dla siebie sprzęt bokserski? Przeczytaj nasz artykuł!

 

Rękawice bokserskie – podstawowe informacje

Przed wyborem rękawic bokserskich powinniśmy zdefiniować cel, w jakim będziemy ich używać. W zależności od celu przeznaczenia mogą się różnić wagą, budową itd. Jak zatem wybrać odpowiednie rękawice, aby boksowanie było dla nas jak najbardziej bezpieczne? Przede wszystkim zwróć uwagę na:

  1. Rodzaj – na rynku dostępne są rękawice bokserskie przeznaczone do treningów i sparingów, przeznaczone do ćwiczeń na przyrządach oraz przeznaczone do zawodów bokserskich.
  2. Rozmiar – w praktyce nie istnieje tabela rozmiarów. Aby dobrać odpowiedni rozmiar, musimy zatem posłużyć się wagą poszczególnych rękawic.
  3. Waga – Waga rękawic bokserskich zaczyna się od 4 uncji (rękawice dla dzieci) do powyżej 14 uncji (dorośli mężczyźni). Jedna uncja to 28,4 gramy, czyli np. rękawice bokserskie o 10 OZ ważą 284 gramy. Waga wpływa na objętość rękawic bokserskich, ale nie musi wpływać na ich wewnętrzny rozmiar. Pamiętaj wielkość zewnętrzna rękawic różnych producentów, może różnić się od siebie pomimo tej samej wagi. Zewnętrzna wielkość rękawic bokserskich nie zawsze jest proporcjonalna do ich wielkości wewnętrznej.
  4. Materiał – Obecnie dostępne są rękawice ze skóry naturalnej oraz ze skóry syntetycznej. Rękawice ze skóry naturalnej są trwalsze, skóra w nich oddycha, co zapewnia większy komfort i higienę użytkowania. Są one również bardziej wytrzymałe na uszkodzenia i ścieranie mechaniczne, co ma ogromne znaczenie podczas pracy na przyrządach. Rękawice bokserskie tego typu są najczęściej wykonane ze skóry bydlęcej, cielęcej lub koziej.
  5. Wentylacja – rękawice powinny zawierać w sobie wewnętrzny system wentylacji, gdyż zapewnia to większy komfort.
  6. Sposób założenia — Istniejące rękawice możemy wiązać lub zapiąć na rzep. Musimy pamiętać, że rękawic wiązanych nie założymy sobie samych, jak i sami ich nie ściągniemy. Według wielu sportowców to właśnie te rękawice lepiej przylegają do dłoni podczas walki. Do sparingów bardziej nadają się rękawice zapinane na rzep, jednak zawodnik w nich jest bardziej podatny na kontuzje oraz urazy.

Sprzęt bokserski – co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Przede wszystkim pamiętaj, że rękawice bokserskie powinny być dobrane w zależności od ich przeznaczenia, a ich waga powinna być dobrana pod cel treningowy.

Gdy decydujesz się na zakup rękawic bokserskich, nie zapomnij o owijkach, które chronią twoje rękawice przed zapoceniem.

Kolejną rzeczą, o jakiej powinieneś pamiętać, aby zabezpieczyć twój sprzęt bokserski, to wkładki oraz bandaże. Bandaż nie tylko usztywni i zabezpieczy twoje nadgarstki przed nadmiernym obciążeniem, ale również wchłonie pot.

Pamiętaj, jeśli masz jakieś wątpliwości podczas wyboru rękawic bokserskich, skonsultuj się ze znawcą, który pomoże ci dobrać odpowiedni sprzęt do twoich potrzeb.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments