Sprzedawanie używanych przedmiotów nie jest wbrew pozorom takie łatwe. Jest wprawdzie sporo aplikacji i platform do sprzedaży, ale trzeba się wtedy liczyć z niemałą konkurencją, a na zdecydowanych klientów czeka się niekiedy długimi miesiącami. Czy w lombardzie można przyspieszyć ten proces?
Jak wygląda transakcja w lombardzie?
Oddawane do lombardu rzeczy są najpierw wyceniane przez rzeczoznawcę i dopiero gdy sprzedający zaakceptuje podaną stawkę, można sfinalizować transakcję. Dużym plusem jest to, że gotówkę od razu dostaje się do ręki, nie trzeba płacić żadnej prowizji i czekać, aż ktoś zdecyduje się dany przedmiot zakupić.
Oczywiście żeby oddać coś do lombardu, trzeba być prawowitym właścicielem sprzedawanej rzeczy, dlatego w przypadku cenniejszych towarów klient może zostać poproszony o dowód zakupu albo inne potwierdzenie swojego prawa do dowolnego dysponowania przedmiotem transakcji. W lombardzie można w ten sposób pozbyć się rzeczy, która już nie jest nam potrzebna lub była nietrafionym prezentem, a ze względu na procedury, jest to prostsze niż szukanie nabywcy na zwykłym rynku wtórnym.
Co można oddać do lombardu?
W miejscach takich jak lombardexpres.pl przyjmowane są głównie cenne kruszce, elektronika, gry, konsole, instrumenty muzyczne, dzieła sztuki, zabytkowe monety, zegarki, unikalne zabawki i inne kosztowności. Bardzo ważna jest jakość sprzedawanego przedmiotu – lombard nie przyjmie rzeczy mocno zniszczonej i niesprawnej, niezależnie od tego, jaka była jej wartość początkowa.
Przed podpisaniem umowy każdy przedmiot jest więc dokładnie oglądany i testowany pod kątem ewentualnych wad, i na tej podstawie szacowana jest jego wartość. Niewielkie wady, które nie wpływają na główne funkcje przedmiotu, są akceptowalne, a klient, któremu ta rzecz ma zostać odsprzedana, jest oczywiście o tych wadach informowany.
Wycena w lombardach jest najczęściej darmowa i do niczego sprzedawcy nie zobowiązuje – jeśli uzna on, że zaoferowana stawka jest zbyt niska, może zrezygnować z transakcji i pójść do konkurencji. Co w przypadku, gdy lombardowi uda się odsprzedać daną rzecz z dużym zyskiem? Nie ma to wpływu na kwotę wynegocjowaną ze sprzedawcą i nie otrzymuje on żadnych dodatkowych pieniędzy z tego tytułu.