Jak sprytnie odkładać na wkład własny?

Jak sprytnie odkładać na wkład własny?

Warto przeczytać

Uzyskanie kredytu hipotecznego do łatwych zadań nie należy, szczególnie ze względu na wymóg wkładu własnego. Mimo że nie wszystkie banki zdecydowały się na uwzględnienie rekomendacji Komisji Nadzoru Finansowego, aby wynosił on 20% wartości budowanej bądź nabywanej nieruchomości, to i tak dla wielu osób nawet 10% okazuje się naprawdę sporym wyzwaniem (tym bardziej że ceny mieszkań stale rosną w przeciwieństwie do pensji). Dlatego warto poznać sprytne sposoby na zgromadzenie odpowiedniej kwoty wkładu własnego.

Gromadzenie środków na wkład własny

Pierwsza myśl to oczywiście wsparcie bliskich. Natomiast rodzice lub dziadkowie niekoniecznie dysponują odpowiednią kwotą. Innym sposobem jest kredyt gotówkowy online. Trzeba jednak pamiętać o jednej kwestii. Wkład własny nie może pochodzić z pieniędzy pozyskanych z kredytu gotówkowego czy też z pożyczki pozabankowej. W takiej sytuacji pomoc najbliższych bywa zatem nieoceniona. Wystarczy, aby rodzice lub dziadkowie potencjalnego kredytobiorcy zaciągnęli takie zobowiązanie (jeżeli jest to tylko możliwe), a następnie przekazali mu te środki. Należy to zrobić w postaci darowizny.

W zebraniu niezbędnej kwoty na wkład własny pomocny też bywa dokładny przegląd tego, co jest w domu. Każdy ma pochowane w różnych zakamarkach zbędne rzeczy, które można wystawić na portalach aukcyjnych. Sprzęt elektroniczny, stare gry, książki, płyty, a nawet meble – to wszystko warto spieniężyć i dorzucić kolejny grosz do puli.

Jednocześnie dobrym pomysłem okazuje się analiza historii kredytowej, a przede wszystkim pozbycie się wszelkich zbędnych zobowiązań jak karta kredytowa. A na koniec trzeba jeszcze przyjrzeć się bieżącym wydatkom. Często okazuje się, że z niektórych można zrezygnować. Kontrola nad budżetem domowym to w zasadzie podstawa. Bez tego trudno uzbierać kwotę potrzebną na realizację marzenia o własnym domu lub mieszkaniu.

Gotówka konieczna do zaciągnięcia kredytu?

Teoretycznie tak, ale w praktyce istnieją też inne formy zabezpieczenia dla banku. Mogą to być papiery wartościowe bądź obligacje skarbowe. Jednak warto się wcześniej zorientować, czy dany bank na pewno zaakceptuje całość kwoty, na jaką konkretna inwestycja opiewa. Problemy pojawiają się przy najbardziej ryzykownych papierach wartościowych jak akcje. Dlatego czasami pozostaje ich sprzedaż, ponieważ instytucja bankowa nie zgadza się na formę zastawu.

Swoistym substytutem wkładu własnego bywają również środki znajdujące się na koncie emerytalnym IKE albo IKZE. Co ważne, te pieniądze stanowią wyłącznie zabezpieczenie dla banku bez konieczności ich wypłaty. Dzięki temu nie trzeba ponosić prowizji czy uiszczać podatku dochodowego z racji wcześniejszej upłynnienia środków. Dopuszczalną formą zabezpieczenia jest także inna nieruchomość, która może należeć do rodziców czy partnera kredytobiorcy.

Należy też wspomnieć o tym, że niektóre banki proponują zmniejszenie wkładu własnego na poziom 10%, ale z ubezpieczeniem brakującej kwoty. Oznacza to automatyczny wzrost kosztów kredytu. Innymi słowy, taki kredyt jest po prostu droższy.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments