Jednymi z najczęściej występujących dysfunkcji seksualnych u mężczyzn są zaburzenia erekcji, które obejmują kłopoty z uzyskaniem i utrzymaniem wzwodu. Problem dotyka już ponad połowę Polaków w wieku od 40 do 70 lat. Jakie są przyczyny zaburzeń? W jaki sposób można się leczyć?
Specjaliści definiują zaburzenia erekcji jako niemożność uzyskania, bądź utrzymania wzwodu, co ma charakter stały lub nawracający. Zaburzona erekcja nie może być mylona z naturalnym osłabieniem sprawności seksualnej związanym ze starzeniem się. Mężczyźni w podeszłym wieku miewają czasem trudności z osiągnięciem wzwodu i później osiągają orgazm, jednak nie jest to postrzegane w kategoriach choroby.
Spis Treści
ToggleWstydliwy problem ze wzwodem
Lekarze alarmują, że kłopoty z erekcją dotykają już ponad 1,5 miliona Polaków, ale leczenie podejmuje zaledwie 200 tysięcy z nich. Mężczyźni wstydzą się swoich dolegliwości, często sami nie dopuszczają do siebie myśli, że mają problemy w sferze seksualnej. Niektórzy próbują wytłumaczyć je stresem i przemęczeniem. Takie podejście jest bardzo szkodliwe, ponieważ nieleczone zaburzenia wzwodu może mieć bardzo przykre konsekwencje i często kończą się rozpadem związku lub silną depresją. Według ekspertów, wielu mężczyzn w ogóle nie leczy schorzenia lub trafia do gabinetu bardzo późno, średnio w dwa lata po wystąpieniu pierwszych objawów.
Przyczyny kłopotów z erekcją
Przyczyn kłopotów z erekcją może być wiele, często zaburzenia spowodowane są przez różne czynniki. Młodzi mężczyźni zazwyczaj cierpią na dysfunkcje seksualne w wyniku problemów w sferze psychicznej, natomiast geneza zaburzeń u starszych mężczyzn jest głównie fizyczna. Przyczynami organicznymi, wywołującymi zaburzenia wzwodu, mogą być wszelkie mechaniczne uszkodzenia penisa lub nerwów, dzięki którym erekcja jest możliwa. Takie uszkodzenia mogą być następstwem przebytych wcześniej chorób lub operacji.
Kłopoty w łóżku mogą towarzyszyć niektórym chorobom np. stwardnieniu rozsianemu, urazom kręgosłupa i rdzenia kręgowego, nadciśnieniu, chorobom serca. Szkodliwe jest także palenie tytoniu, zażywanie narkotyków i nadużywanie alkoholu. Również niektóre leki mają niekorzystne działanie. Należą do nich diuretyki, antydepresanty i leki uspokajające. Problemy z erekcją mogą występować przejściowo, głównie w trakcie infekcji i okresów osłabienia organizmu. Czynniki psychogenne, które mogą powodować problemy z uzyskaniem lub utrzymaniem erekcji to między innymi niskie poczucie własnej wartości, problemy w relacjach z partnerką, kompleksy, lęk przed stosunkiem, złe doświadczenia seksualne, strach przed poczęciem dziecka, ukryte tendencje homoseksualne.
Leczenie problemów z erekcją
Do skutecznego wyleczenia problemów z erekcją konieczne jest prawidłowe rozpoznanie przyczyn dysfunkcji. Mężczyzna musi udać się do lekarza, który przeprowadzi dokładny wywiad i zbada pacjenta. Jeśli zaburzenia zostały wywołane przez czynniki psychiczne, leczenie opiera się na psychoterapii, technikach relaksacyjnych i przeciwdepresyjnych środkach farmakologicznych.
Problemy z erekcją powstałe na skutek czynników fizycznych leczy się preparatami podawanymi doustnie, fizykoterapią, zabiegami z użyciem pompy próżniowej. W niektórych przypadkach konieczna może być operacja lub protezowanie penisa.
Dysfunkcje seksualne u mężczyzn można wyleczyć, koniecznie jednak trzeba przełamać wstyd i wybrać się na wizytę do lekarza. Im później zdecydujemy się na terapię, tym dłużej będzie trwało leczenie. Mężczyzna cierpiący na problemy ze wzwodem ma bardzo niskie poczucie wartości, a poprawa następuje dopiero po całkowitym wyleczeniu schorzenia.
Artykuł powstał przy współpracy z portalem bezerekcji.pl kompedium wiedzy na temat kłopotów seksualnych mężczyzn.