Jak przekonać dziecko do zdrowych słodyczy?

Jak przekonać dziecko do zdrowych słodyczy?

Aktulności

Dzieci lubią słodycze, to stwierdzenie jest niezmienne od lat. Jest to dla nich zachowanie instynktowne, ponieważ przez niemal cały okres ewolucji człowieka pokarmy wysokokaloryczne były niemal niedostępne. Zdobycie czegoś takiego mózg nagradzał wielką nagrodą.

Dzisiaj cukier można jeść na kilogramy, więc nie ma najmniejszego problemu ze stymulowaniem układu nerwowego w ten sposób. Na szczęście jesteśmy już świadomi tego, jak słodycze działają na nasz organizm, więc zwłaszcza dla dobra naszych dzieci możemy poszukać czegoś zdrowszego, będącego idealnym substytutem niezdrowych słodyczy.

Cukier wcale nie jest zły

Niestety jest to temat strasznie zmitologizowany. Największy mit dotyczy tego, że zwykły cukier, glukoza, jest dla nas szczególnie niedobry. Prawda o nim jest taka, że cukier nie jest szkodliwy – szkodliwy jest jego nadmiar, ponieważ organizm nie ma co z nim robić.

Glukoza jest dla naszego organizmu jedną z najbardziej korzystnych substancji, ponieważ jest wchłaniana dosłownie przez każdą komórkę organizmu i oferuje nam czysta energię. Podkreślamy w tym miejscu ten fakt bardzo mocno, ponieważ różne alternatywy dla zwykłego cukru, w tym zwłaszcza fruktoza, wcale nie są dla nas zdrowe.

Są one metabolizowane tylko w wątrobie, co oznacza, że ten delikatny narząd jest bardzo mocno eksploatowany przez słodycze z alternatywnymi źródłami słodkiego smaku. Jeśli mamy zatem do czynienia ze zwykłymi słodyczami, w przypadku których cukier został zastąpiony przez jakiś słodzik, wcale nie oznacza to, że mamy do czynienia z produktem zdrowym.

Witaminy

Kiedy poszukujemy zdrowych słodyczy, warto jest rozglądać się przede wszystkim za produktami, w których są dodatkowe pokłady witamin. Współczesna dieta najczęściej prezentuje się jako zbiór produktów bardzo ubogich w składniki odżywcze inne niż czysta energia.

W przypadku dzieci, którym trudno jest wmusić jakieś produkty roślinne, słodycze z witaminami są znakomitym rozwiązaniem. Ilość opcji jest tutaj bardzo duża, ponieważ mogą to być nawet landrynki oraz lizaki, więc typowe bomby cukrowe uwielbiane przez dzieci.

Trzeba oczywiście mieć na uwadze, że w tego typu produktach jest bardzo dużo cukru, co oznacza, że na poważne zagrożenie wystawione są zęby dzieci, jak również nawet całkiem zdrowe słodycze oznaczają przyjęcie do organizmu ogromnej ilości energii. Jeśli nie zostanie spalona, przekształci się w tkankę tłuszczową. A tego nie chcemy.

Naturalne słodycze

Nie można zapominać także o tym, że sama natura ma dla nas przygotowane naturalne słodycze, dzięki którym jesteśmy w stanie bez większych problemów zrezygnować z produktów tworzonych przez człowieka. Do wyboru jest naprawdę dużo rzeczy, a jeśli nie mamy pomysłów, możemy odwiedzić internetowy sklep ze zdrową żywnością.

Można poszukać rzeczy dość mocno egzotycznych dla nas, jak na przykład popularnych w ostatnim czasie jagód goi. Na początek jednak lepiej oprzeć się na rzeczach zupełnie normalnych, takich jak suszone banany, suszone morele, kandyzowane jabłka i na całej masie innych owoców. Nie zapominajmy tylko o ich kaloryczności.

 

zakreconysloik.com.pl

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments