Jak prowadzić zdrowy tryb życia? 5 najważniejszych rad

Jak prowadzić zdrowy tryb życia? 5 najważniejszych rad

Internet

Odpowiednio zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to tylko niektóre element zdrowego stylu życia. Jego celem jest nie tylko uzyskanie wymarzonej sylwetki, ale przede wszystkim zmniejszenia ryzyka chorób cywilizacyjnych. Jak prowadzić zdrowy tryb życia? Przedstawiamy 5 najważniejszych rad.

Jak prowadzić zdrowy styl życia? 5 najważniejszych rad

1. Stosuj odpowiednio zbilansowaną dietę

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawowy element zdrowego trybu życia. Nie chodzi o radykalne ograniczenie kalorii czy redukcję posiłków, ale o prawidłowe nawyki żywieniowe i dostarczanie składników odżywczych w odpowiednich ilościach. Wiąże się to z ograniczeniem cukrów i produktów wysoko przetworzonych na rzecz warzyw i owoców. Do diety warto włączyć 5 porcji warzyw i owoców dziennie.

Zamiast batonów i ciastek z dużą ilością cukru i niezdrowym dodatków, warto wybrać zdrowszą alternatywę np. batony owsiane, ciastka owsiane, które w swoim składzie nie mają zbędnych substancji i cukru. Bardzo ważne jest regularne spożywanie posiłków – 5 w ciągu dnia w odstępach 3-4 godzin. Śniadanie najlepiej jeść w ciągu 30 minut od wstania, a kolację na 3 godziny przed snem.

2. Pij odpowiednią ilość wody

Oprócz spożywania posiłków, niezwykle istotne jest picie odpowiedniej ilości wody, która bierze udział we wszystkich ważniejszych procesach w naszym organizmie. Woda jest niezbędnym elementem diety odchudzającej, bowiem wspomaga proces spalania tkanki tłuszczowej, a także hamuje uczucie głodu. Co więcej, nie zawiera cukru i ma 0 kalorii. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla napojów gazowanych czy soków z dodatkiem cukru. Picie odpowiedniej ilości wody korzystnie wpływa na wygląd. Skóra jest nawilżona i jędrna.

3. Bądź aktywny fizyczne

Prawidłowe nawyki żywieniowe i aktywność fizyczna do klucz do osiągnięcia wymarzonej sylwetki i lepszego samopoczucia. Sport nie tylko pozwala zgubić zbędne kilogramy, ale zmniejsza ryzyko zachorowania na różne choroby, w tym cukrzycę, depresję, choroby serca czy układu krążenia. Podczas uprawiania sportu wydzielają się endorfiny – hormony szczęścia, które korzystnie wpływają na samopoczucie i poprawiają nastrój. Warto zapisać się na pobliską siłownie lub zajęcia np. fitness. Możesz zacząć biegać czy jeździć na rowerze.

4. Zadbaj o odpoczynek i odpowiednią ilość snu

Oprócz aktywności fizycznej, bardzo ważny jest także odpoczynek i odpowiednia ilość snu. Człowiek powinien spać około 8 godzin na dobę. Dzięki temu organizm regeneruje się, a mózg odpoczywa.

5. Zrezygnuj z używek

Używki, takie jak papierosy, narkotyki czy alkohol, negatywnie wpływają na zdrowie. Zwiększają ryzyko rozwoju chorób krążenia, układu nerwowego, oddechowego, zawału serca. Przyczyniają się również do zaburzeń płodności u kobiet oraz impotencji u mężczyzn. Regularne spożywanie alkoholu może doprowadzić do chorób wątroby, a jednocześnie osłabia organizm. Ogranicz palenie papierosów oraz picie alkoholu. Nie tylko lepiej się poczujesz, ale zmniejszysz ryzyko zachorowalności na wymienione choroby.

Dużo porad o zdrowym stylu życia, treningu i diecie znajdziesz FitRepublic.pl.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments