Koronawirus zdominował nasze życie i w wielu przypadkach obrócił je do góry nogami. Boimy się o swoje zdrowie, o niepewną przyszłość związaną z pracą i ogólną sytuacją gospodarczą, jednak tym, na czym w pierwszej kolejności powinniśmy się skupić, to maksymalne dbanie o siebie i swoich bliskich Choć wielu z nas może być juz znudzonym, słysząć w telewizji czy czytając w internecie o konieczności mycia rąk, to jednak właśnie ta, tak powszechna i niemal automatyczna czynność okazuje niezwykle ważna w ochronie przed tym wirusem. Dziś krótki poradnik, jak prawidłowo myć ręce oraz jakie środki najepiej się do tego nadają.
Czym myć ręce
Zapewne niektórych może to zaskoczyć, ale najlepiej jest po prostu myć ręce zwykłym mydłem – tym samym, którego używaliśmy do tej pory. Mydło jest doskonałym detergentem, które – prawidłowo używane – pozwala usunąć z powierzchni dłoni chorobotwórcze zarazki i spłukać je razem z utworzoną pianą i wodą. Na rynku mamy szeroki wybór mydeł,w tym różnego rodzaju preparaty antybakteryjne, których zadaniem jest zniszczenie bakterii zaraz po kontakcie detergentu z nimi, przez co zostają zneutralizowane i tym samym niegroźne dla naszego organizmu. Mydło może mieć postać kostki lub żel. Ta pierwsza forma jest z pewnością bardziej ekonomiczna i wydajniejsza, ponadto mydła w kostce mają zwykle lepszy skład i są łagodniejsze dla skóry. Z kolei żel może być łatwiejszy w użyciu i wygląda bardziej estetycznie, jednak skład jest zwykle uboższy, a konserwanty niezbędne do jego produkcji, mogą powodować podrażenia skóry.
Jak myć ręce
Choć wiele osób może uśmiechnąć się ironicznie, gdy słyszy takie pytanie, to jednak wielu z nas zwyczajnie nieprawidłowo myje ręce: zbyt krótko i niedokładnie, a to właśnie technika mycia jest kluczowa w ochronie przed chorobotwórczymi drobnoustrojami. Nie ma konieczności mycia rąk pod bardzo ciepłą wodą, z nadzieją, że wysoka temperatura zabije bakterie i wirusy. Wystarczy użyć takiej wody, jaka jest optymalna dla naszej skóry i nie powoduje dyskomfortu. Po naniesieniu mydła na skórę dokładnie pocieramy ją tak, aby wytworzyć aktywną pianę i rozprowadzamy ją szybkim ruchem po całej powierzchni dłoni – na zewnętrzej i wewnętrznej powierzchni, na palcach, pomiędzy nimi, na grzbietach dłoni oraz na nadgarstkach. Czynność ta powinna trwać przynajmniej 30 sekund. Po tym czasie dokładnie spłukujemy mydło aż całkowicie usuniemy preparat z ich powierzchni. Następnie dokładnie wycieramy ręce i gotowe. Mimo że czynność ta jest dla nas niemal automatyczna, to często możemy spotkać osoby, które myją ręce w sposób bardzo niedbały – moczą dłonie w wodzie i tylko dotkną mydłem ich powierzchni, a, co gorsza, niedokładnie spłukują je, co sprawia, że i tak wszystkie zarazki pozostaja na powierzchni skóry. Świadome i uważne mycie rąk jest więc bardzo ważne, jeśli chcemy, aby było skutecznym sposobem w zapobieganiu przedostawania się bakterii, wirusów, grzybów i pasożytów do naszego organizmu po kontakcie dłoni z ustami, nosem czy oczami.
Zobacz także: czym odkażać ręce
Jak myć ręce, gdy nie mamy wody
Jeśli przebywamy na zewnątrz i nie mamy możliwości skorzystania z bieżącej wody, mycie rąk zwykłym mydłem może być trudne lub wręcz niemożliwe. Warto wówczas mieć przy sobie żel anybakteryjny do rąk bez wody, czyli specjalny preparat, który pozwala usunąć chorobotwórcze zarazki z powierzchni skóry na sucho. Preparat nalezy rozprowadzić na powierzchni skóry tak samo jak zwyczajne mydło, a następnie pocierać każdy jej fragment przez 30-60 sekund aż do całkowitego wchłonięcia preparatu. Zawarte w żelu środki powierzchniowo-czynne niszczą bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty, więc momentalnie stają się one niegroźne dla naszego organizmu. Taki żel do rąk bez wody możemy użyć w środkach komunikacji miejskiej czy po kontakcie z osobami lub przedmiotami, które mogą być źródłem zakaźenia.
Źródło: Serwis informacyjny Bazarwiedzy.pl