Nie każdy może sobie pozwolić na kupno wymarzonego mieszkania, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, aby dostosować to, co już mamy do oczekiwań. Jednym z podstawowych mankamentów w mieszkaniu niebędącym spełnieniem marzeń, są nieodpowiednie proporcje wewnątrz pomieszczenia. Szczęśliwie wystarczy odrobina planowania oraz chęci, aby to zmienić niewielkim kosztem. Wystarczy prawidłowe pomalowanie ścian. Co warto wiedzieć o malowaniu ścian?
Spis Treści
ToggleProporcje w mieszkaniu
Istnieją dwa sposoby na zmianę proporcji pomieszczenia. Jednym z nich jest wyburzanie ścian i tym samym zmiana konstrukcji, a drugim, prostszym, tańszym i przyjemniejszym jest malowanie ścian w celu stworzenia iluzji optycznej. Poprzez to proste rozwiązanie niemalże każdy właściciel mieszkania ma możliwość m.in.:
— skrócenia i wydłużenia pomieszczenia,
— zwężenia lub poszerzenia pomieszczenia,
— obniżenia sufitu,
— skrócenia ścian.
Skrócanie i wydłużanie
Większość osób, które pragną zmienić proporcje pomieszczenia zastanawia się nad jego skróceniem lub wydłużeniem. W pierwszym przypadku najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie chłodnych i ciepłych barw. W celu skrócenia pomieszczenia należy pokryć chłodną i jasną barwą dłuższe ściany. Z kolei na ściany krótsze należy nałożyć farbę o barwie ciepłej i intensywnej. W celu wzmocnienia efektu można zastanowić się nad przyozdobieniem ścian.
Na ścianę krótszą można nałożyć estetyczne wzory poziome, a na ścianę dłuższą wzory pionowe. Bezpośrednio przyczyni się to do wzmocnienia iluzji optycznej. W sytuacji, gdy malowanie ścian ma doprowadzić do wydłużenia pomieszczenia, należy wyposażyć się w jasne barwy. Taka kolorystyka przyczyni się do stworzenia wrażenia rozległości. W celu wydłużenia pomieszczenia jasną, pastelową farbę należy nałożyć zarówno na krótszą ścianę, jak i na sufit.
Zwężenie i poszerzenie
Nieco inną taktykę należy przyjąć, gdy dąży się do optycznego zwężenia wnętrza. W takiej sytuacji należy sięgnąć po głęboką i stonowaną kolorystykę. Dobrze wyzbyć się strachu przed takimi barwami jak brąz, fiolet, czy też granat. Wybraną farbę powinno się nałożyć na dwie przeciwległe ściany. Trzeba jednak uważać, gdyż zbyt małe pomieszczenie potraktowane tym trikiem malarskim może odwdzięczyć się nieprzyjemnym efektem tzw. wąskiego korytarza.
Nie będzie dużym zaskoczeniem, że w przypadku pomieszczenia wymagającego optycznego poszerzenia konieczne będzie zastosowanie świetlistych, jasnych barw. Właśnie taka kolorystyka przyczyni się do wizualnego oddalenia się od siebie ścian. W celu uzyskania efektu należy nałożyć wybraną farbę na obydwie z krótszych ścian pomieszczenia. Dzięki temu rozwiązaniu przed osobami wchodzącymi do pokoju ukaże się „nowa” przestrzeń.
Obniżenie sufitu i skrócenie ścian
Mówiąc o zmianie proporcji pomieszczeń, warto również wspomnieć o niemniej popularnym niż poprzednie techniki obniżaniu sufitu oraz skracaniu ścian. W pierwszej sytuacji warto zwrócić się do ciemniejszych barw. W celu obniżenia sufitu wystarczy nałożyć na nim farbę o barwie, która jest ciemniejsza, aniżeli farba na ścianie. Dodatkowo warto zastosować się nad 30-centymetrowym pasem na ścianach, który należy umiejscowić zaraz pod sufitem.
Również skrócenie ściany nie powinno przysporzyć nadmiernych kłopotów. W tym celu także należy zastosować dwie barwy. Ciemniejszą oraz jaśniejszą. W celu optycznego skrócenia ściany jasną barwę należy nałożyć w dolnej połowie dłuższej ściany. Z kolei barwa bardziej nasycona kolorystyką powinna znaleźć się w jej górnej części. Ostatecznie uzyskany efekt prawi, że ściany będą krótsze, a samo pomieszczenie będzie dawało wrażenie niższego.