Gigantyczny spadek cen ropy naftowej!

Jak inwestować w ropę naftową?

Prasóweczki

Jak wkładać w ropę naftową? Niegdyś rynek ropy naftowej był zarezerwowany dla potentatów naftowych i przedsiębiorstw przez nich sprawdzanych. Któż z nas nie słyszał o Johnie D. Rockefellerze i jego Standard Oil, czy późniejszej wszechwładzy kartelu naftowego OPEC (o jakim wiele możesz przeczytać w współczesnym materiale), a też o wielkich, kontrolowanych jeszcze przez rządy spółkach naftowych – Statoil, Rosnieft, Saudi Aramco także drugich koncernach – Exxon Mobil, Chevron, Eni, BP, Royal Dutch Shell. Obecne starzy natomiast dalej są najwięksi gracze na zbycie czarnego dobra (nie licząc Rockefellerów, którzy ewakuowali się z tego zbycie i ich Standard Oil, jakie stało wydane na krótsze spółki, wśród których istnieje jeszcze Exxon i Chevron).

Jak wkładać w ropę naftową?

Na tym „czarnym” biznesie fortunę zbudował niejeden kraj – Arabia Saudyjska, Rosja, Chiny, USA i Kanada (natomiast te trzy te światy są mocno zdywersyfikowane), Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran i Irak (choć ich wzrost został zmniejszony z nowych geopolitycznych względów), Brazylia, Meksyk, Kuwejt, bądź w teraźniejszym etapie Azerbejdżan oraz wiele różnych. Istnienie tak możnych graczy nie oznacza jednak, że na zmianach cen ropy naftowej nie mogą zarabiać więcej inwestorzy indywidualni. Właśnie nie zarobią oni na sprzedaży ropy naftowej, bo nie maja do niej dostępu, ale mogą korzystać oczekując na aktualnym zbytu za pomocą innego rodzaju instrumentów finansowych.

Właściwie nie jest możliwe bezpośrednie inwestowanie w konkretną ropę naftową, tak jak choć w sukcesie złota lub srebra, bowiem ropa naftowa jest za tania w sądzie do swojej objętości – nie ma, krótko mówiąc, gdzie jej łączyć. Ceny ropy naftowej w pełnym momencie miały wartość 160 dolarów za baryłkę, czyli mniej więcej dolara za litr paliwa. To świadczy, że w sukcesie wzrostu wartości paliwa (na niezapomnianym szczycie) o 10% zarobić ważna było 10 centów za wszystek miany litr paliwa, czy w sukcesie 1000 litrów, które zajęłyby w beczkach niewielki pokój, zysk wyniósłby 100 dolarów (abstrahując nawet od kosztów transakcyjnych, transportu także ofert kupna oraz sprzedaży fizycznej ropy w handlu w tak małych liczbach). To pokazuje, że wkładanie w konkretną ropę naftową z tematu widzenia inwestora indywidualnego jest trudne, i nawet jeżeli jakimś sposobem możliwe byłoby, toż dodatkowo tak inwestycja taka byłaby ściśle nieopłacalna.

W rozważaniach pozostaniemy więc przy instrumentach finansowych powiązanych z ropą naftową – z dopłatą przychodzą tu certyfikaty FIZ, jednostki uczestnictwa FI, ETF-y, futures’y, opcje, czy kontrakty CFD. Najpierw jednak omówimy rodzaje ropy naftowej.

Plan i rodzaje ropy naftowej
Podstawowy podział ropy naftowej to zapomniał ze względu na ciężar. Przyznaje się ropę lekką (poniżej 825 kg/m³), średnią (od 825 kg/m³ do 875 kg/m³)oraz ciężką (powyżej 875 kg/m³). Ze względu na skład chemiczny wyróżniana jest ropa parafinowa, naftenowa, parafinowo – naftenowa, aromatyczna, parafinowo – naftenowo – aromatyczna oraz parafinowo – aromatyczna. Oprócz tego ropę naftową liczy się na niskosiarkową (tak zwaną słodką) o zawartości siarki poniżej pół procenta oraz wysokosiarkową (tak zwaną kwaśną) o zawartości siarki ponad pół procenta.

Ze względu na budowa parafiny wybiera się ropę niskoparafinową, parafinową i wysokoparafinową. Ważna nich krzepnie w temperaturze poniżej -16 stopni Celsjusza, druga krzepnie w temperaturze od -15 do +20 stopni Celsjusza, i trzecia krzepnie w temperaturze powyżej +20 stopni Celsjusza. Ostatnim podziałem jest podział ze względu na budowa żywic: małożywiczna (zawartość żywic poniżej 17%), żywiczna (zawartość żywic od 18% do 35%) oraz wysokożywiczna (zawartość żywic powyżej 35%).

Na świecie znajduje się setki gatunków ropy naftowej o najróżniejszych właściwościach, jednak cztery z nich są zdecydowanie najpopularniejsze na targach walutowych: WTI (West Texas Intermediate, znana podobnie jako Texas Light Sweet), Brent, Ural (inaczej REBCO – Russian Export Blend Crude Oil) oraz ORB (OPEC Reference Basket).

WTI to ropa o gęstości około 827 kg/m³ i budów siarki na stanie 0,24% – istnieje wtedy ropa bardzo szerokiej klasy, z której wyzwala się największą miara benzyn oraz oleju napędowego. Brent to mieszanka ropy z 15 pól naftowych postawionych na dnie Morza Północnego, jej gęstość oscyluje wokół 835 kg/m³, a zawartość siarki to 0,37%. Ural to ropa, która przelewana jest do naszych rafinerii z rosyjskich gazociągów, rozciągających się od zachodniej Syberii do Uralu. Stanowi wtedy ropa gorszej jakości – jej gęstość to nawet 865 kg/m³, zawartość siarki 1,8%, 6% parafin i pół procenta wody oraz zanieczyszczeń.

ORB tworzy z kolei średnią ważoną cen ropy oferowanej przez członków OPEC – w jego skład wchodzi algierska Saharan Blend, irańska Iran heavy, indonezyjska ropa Minas, iracka Basra light, kuwejcka Kuwait Export, libijska Es Sider, wenezuelska BCF 17, Murban ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, saudyjska Arab Light, katarska Qatar Marine oraz nigeryjska Bonny light.

ETF-y na ropę naftową
Drinkom z najprostszych zabiegów na długoterminowe inwestowanie w ropę naftową za pomocą instrumentów gospodarczych jest nabycie jednostek funduszy ETF (Exchange Traded Fund, o których wiele możesz przeczytać tutaj), których cena śledzi notowania poszczególnych rodzajów ropy naftowej.

Bardzo ważną korzyścią inwestowania w ETF-y z prezentacją na plac ropy naftowej jest właściwie nieograniczona płynność, bo są one pisane na najdłuższych parkietach świata. Oprócz tego, inwestując w ETF-y możemy zyskać z dźwigni finansowej, co pozwoli na wybór mniejsze zaangażowanie kapitałowe.

Największym minusem ETF-ów istnieje szansa zarabiania tylko na wzrostach (chyba, że będziemy zmieniać swoją książkę ze naturalnych ETF-ów na odwrócone ETF-y, to lecz będzie wymagać większego zaangażowania). Niestety instrumenty ETF na ropę naftową nie są dostępne na Giełdzie Papierów Potrzebnych w Stolicy (na warszawskiej GPW znajdziemy jedynie ETF’y produkowane przez luksemburskiego Lyxor’a na WIG 20, DAX oraz S&P 500). Można zawsze skorzystać z tego, co oferują rynki zagraniczne, wykorzystując pośrednictwo naszych domów maklerskich – atrakcyjną ofertą pochwalić się że Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A., w jakim uzyskamy wstęp do jednego z najwyższych rynków ETF-ów na świecie – NYSE Arca.

Kontrakty terminowe i propozycje na ropę naftową
Poza jednostkami funduszy ETF w handlu ropą naftową można także wykorzystać kontrakty terminowe i możliwości na czarne złoto. Nie istnieje wtedy kolejny instrument, którego nie znajdziemy na Giełdzie Papierów Potrzebnych w Stolicy, choćbyśmy bardzo zależeli je znaleźć. Na szczęście giełda wówczas nie tylko Warszawa (aż wybierało się rzec, że przede całym nie Warszawa), a opcje i kontrakty futures na ropę naftową można zakupić na drugich giełdach, i za pośrednictwem naszych domów maklerskich.

Fundusze inwestycyjne z prezentacją na ropę naftową
W ropę naftową (lub bądź w ropę naftową i gaz ziemny) inwestować można za pomocą certyfikatów uczestnictwa w Funduszach Inwestycyjnych Zamkniętych (czyli FIZ) inwestujących w ciemne złoto. Aby kupić dowody na ropę trzeba rozejrzeć się za nimi w możliwości Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych wykonywających na rodzimym rynku, ale ważna je uzyskać tylko za pośrednictwem giełdy. Należy jednakże mieć, że lokaty w FIZ-y obarczone są nieporównywalnie wyższą opłatą za zarządzanie niż lokaty w ETF-y, a także stosują one przed inwestorem o wiele większe wymogi kapitałowe.

Kontrakty CFD na ropę naftową
Jeszcze jednym sposobem inwestowania w ropę naftową są niezwykle wielkie i wyjątkowo proste w użytkowaniu kontrakty CFD (Contract for Difference, o których wiele możesz przeczytać w punkcie poświęconym CFD), których ceną istotną jest ropa naftowa (zwykle WTI lub Brent). Instrumenty te oferuje właściwie wszystek broker Forex. Zapewne istnieje wtedy najoczywistsza, najbliższa oraz pewna z najpopularniejszych pod względem prowizji i spreadów form grze na ropie naftowej.

Zaletą takiego zwolnienia są również bardzo niskie wymogi kapitałowe, bowiem kontrakty CFD są wysoko lewarowane (na rodzimym rynku nawet 1:33). W związki CFD na czarne złoto można inwestować z taką samą łatwością gdy w waluty, kontrakty na akcje, czy metale szlachetne. Warto przecież mieć na wycieczce, że koszty inwestycji (prowizje, spready), wysokość dźwigni finansowej i płynność realizacji zleceń są znacznie zróżnicowane, a w kontraktu z ostatnim przed przystąpieniem inwestycji należy przeanalizować oferty poszczególnych pośredników pod kątem kontraktów na ropę naftową.

Przyszłość ropy naftowej
W mojej (dużo subiektywnej opinii), inwestowanie długoterminowe w ropę naftową to, mówiąc kolokwialnie, strzał w kolano. Ropa naftowa jest miłym sprzętem do dobrej grze w małym czy średnim terminie, a z pewnością nie do wieloletniego kierowania swojego majątku.

Rozwój rynku odnawialnych źródeł energii, coraz wyżej podkręcane normy ekologiczne i jeszcze to wyższe progi dotyczące emisji spalin, gazów cieplarnianych (oraz wszelkiego innego, co podgrzewa treść oraz czym oddychamy w ważniejszych miastach), a też postęp na zbycie samochodów elektrycznych zaś (w mojej opinii) kojarząca się wielkimi krokami nowa elektryczna rewolucja to worek gwoździ do trumny ropy naftowej.

Jeszcze dekadę, dwie dekady temuż typy denerwowali się, że ropa się wykona także będzie przedmiot, i teraz wykazuje się, że ropa wcale się nie kończy, lecz jej czas gdy najbardziej. Choć 80–procentowy zjazd notowań ropy naftowej to tak spekulacyjna przesada, to natomiast kierunek kroku jest podobny z ostatnim, co czeka ten sektor może również w współczesnym półwieczu. Bolesny koniec.

To cel tego tekstu, ale tylko początek Twojej sprawy z sektorami walutowymi. Przed Tobą długa droga, ale doskonale znamy, gdy Ci ją ułatwić. Rachunek demonstracyjny toż najatrakcyjniejszy sposób, aby przetestować zdobytą informację w działalności.

Zobacz również Oil Profit

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments