Jak działają żele antybakteryjne?

Jak działają żele antybakteryjne?

Aktulności

Nie zawsze mamy możliwość umycia rąk od razu po ich zabrudzeniu. Będąc na wycieczce, w samochodzie, nawet w pracy, chcemy zachować higienę rąk, a w tym pomagają nam podręczne żele antybakteryjne. W jaki sposób działają i jakie wybrać, by były także bezpieczne podczas stosowania?

Działanie żelu antybakteryjnego

Żel antybakteryjny w swoim składzie posiada przede wszystkim alkohol. To dzięki temu składnikowi możemy szybko i skutecznie pozbyć się nagromadzonych bakterii na dłoniach. Jest to wygodne rozwiązanie w wielu sytuacjach, gdy trudno o natychmiastowy dostęp do łazienki. Niewielkie opakowanie można wszędzie ze sobą zabrać. Sprawdza się w pracy, na wycieczce, podczas postoju, gdy ubrudziliśmy się grzebiąc przy samochodzie lub dziecko przyszło z brudnymi rączkami, ze względu na zabawę w piaskownicy, a domaga się przekąski i picia.

Zawartość alkoholu etylowego bądź benzylowego, owocuje posiadaniem właściwości bakteriostatycznych i grzybobójczych. Taki żel antybakteryjny, jak na przykład Carex, jest w stanie skutecznie zwalczyć 99% bakterii E.coli, paciorkowców, gronkowców, ale i innych drobnoustrojów chorobotwórczych.

Mycie i pielęgnacja

W żelach antybakteryjnych możemy spotkać takie substancje, jak gliceryna, dzięki czemu mamy dwojakiego rodzaju działanie. Alkohol odkaża, natomiast gliceryna pielęgnuje dłonie. Jeśli zaś wybieramy żel antybakteryjny bazujący tylko na alkoholu, by uchronić się przed nadmiernym przesuszeniem skóry dłoni, warto nakładać natłuszczający krem.

W żelach tego typu nie są niezbędne substancje zapachowe, poza tym na rynku można znaleźć żele antybakteryjne, które posiadają naturalny zapach lawendy, i takich warto szukać. Właściwym zakupem są także żele antybakteryjne opatrzone ekologicznym certyfikatem, które gwarantują bezpieczeństwo stosowania.

Tego typu żel jest bardzo przydatny, ale mimo wszystko powinien być stosowany z umiarem, tym bardziej jeśli w jego składzie pojawia się coś więcej niż alkohol. Z założenia mamy przecież do czynienia z produktem, który ma stanowić zamiennik tradycyjnego mycia rąk w sytuacjach, gdy nie mamy dostępu do czystej wody i mydła.

Inspiracją dla artykułu były produkty marki Carex

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments