Zawory przelewowe to zawory odpowiadające za ograniczenie ciśnienia medium w układzie hydraulicznym lub w jego części. Za utrzymanie właściwego poziomu ciśnienie w układach hydraulicznych odpowiadają różne zawory, w tym również zawory przelewowe. Sprawdź, czym cechują się dobre zawory przelewowe i w jakich warunkach powinno się je stosować.
Spis Treści
ToggleCzy zawór przelewowy może być nazywany zaworem bezpieczeństwa?
W grupie zaworów ciśnieniowych znajdują się również zawory pełniące funkcję zaworów bezpieczeństwa. Zawory bezpieczeństwa muszą spełnić odpowiednie wymagania prawne, deklarowane przez producenta na podstawie certyfikatu. Certyfikat taki wydaje jednostka certyfikująca. Oznacza to, że producent dostarcza zawory przelewowe z ustawionym ciśnieniem otwarcie. Dla bezpieczeństwa na zaworze stosuje się plombę zabezpieczającą, która chroni przed niepożądaną zmianą wartości ciśnienia.
Specyfiką zaworów przelewowych jest ciągłe działanie i zapobieganie nadmiernemu wzrostowi lub spadkowi ciśnienia przez cały czas pracy układu. Pozwala to zachować stałą sprawność danego urządzenia. Sprawdzone konstrukcje działają przez wiele cykli pracy urządzenia, a zawory przelewowe – producent doskonale sprawdzają się w różnych warunkach otoczenia.
W jakich warunkach stosuje się zawory przelewowe?
Zawory przelewowe stosujemy wszędzie tam gdzie należy możliwe jest wystąpienie wyższych niż dopuszczalne ciśnień, wynikających z działania samego układu hydraulicznego jak i czynników zewnętrznych.
Gdy zawory przelewowe stosuje się w celu zabezpieczenia pomp hydraulicznych i rurociągów przed nadmiernym wzrostem ciśnienia, montuje się je na linii tłocznej. Zawory umieszcza się również bezpośrednio przy siłowniku bądź silniku hydraulicznym, za rozdzielaczem sterującym, jako zabezpieczenie przed siłami zewnętrznymi. W przypadku zastosowania w układzie akumulatorów hydraulicznych, konieczne jest zastosowanie zaworów bezpieczeństwa, dobranych indywidualnie do parametrów układu.