Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę- praktyczne porady

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę- praktyczne porady

Promocja i Reklama

Budowa domu może nastręczyć nam wiele trudności i problemów. Do podjęcia jest cała masa decyzji, a od naszego wyboru zależy to, jak dom i otoczenie wokół niego będą się prezentować przez najbliższe kilkanaście lat. Oprócz doboru wyposażenia wewnętrznego naszego domu, czeka nas wybór elewacji, pokrycia dachowego oraz okien. Jeśli posiadamy kawałek własnego ogrodu, będziemy musieli podjąć także decyzję co do takiej kwestii jaki zbiornik na deszczówkę wybrać. Postaramy się w naszym artykule opowiedzieć o kilku najważniejszych w kwestiach związanych z wyborem zbiornika na deszczówkę. Nie da się ukryć, że zbiornik na deszczówkę to rozwiązanie obowiązkowe dla osób ceniących sobie nowoczesne i ekologiczne rozwiązania.

Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:

  • Jaki zbiornik na deszczówkę wybrać
  • Rodzaje zbiorników na deszczówkę
  • Wady i zalety poszczególnych modeli zbiorników na deszczówkę

Wybór zbiornika na deszczówkę może wydawać się początkowo nieco skomplikowany. Jednak wcale nie musi tak być. Wystarczy zapoznać się z rodzajami dostępnych na rynku zbiorników na deszczówkę oraz ich specyfikacją. Dzięki tej wiedzy wybierzemy najlepszy dla naszego ogrodu zbiornik na deszczówkę. Wiele zależy także od naszych indywidulnych potrzeb oraz od wielkości posesji. Warto wybrać taki zbiornik na deszczówkę, którego możliwości wykorzystamy w sposób maksymalny.

Jak dobrać wielkość zbiornika na deszczówkę?

Zbiornik na deszczówkę jak sama nazwa wskazuje służy do zbiegania wody deszczowej. Zebrana deszczówka służy do podlewania ogrodu lub trawnika okalającego posesję. Zbiornik na deszczówkę to bardzo ekologiczne rozwiązanie, pozwalające na oszczędzanie wody bieżącej i ekologiczne wykorzystanie wody o innym pochodzeniu. Zbiorniki na deszczówkę to połączone ze sobą systemy nawadniania gruntu, które nie wymagają wielkiej ingerencji człowieka. Pozwalają na wykorzystanie maksymalnie dużej ilości wody deszczowej bez konieczności angażowania człowieka do rozprowadzania wody po posesji. Jedyne o czym musimy pamiętać to systematyczne dokonywanie przeglądu technicznego systemu nawadniającego, po to, aby działał on w sposób prawidłowy i właściwie spełniał swoja funkcję.

Jakie są rodzaje zbiorników na deszczówkę?

Najprościej mówiąc, wyróżniamy dwie grupy zbiorników przeznaczonych do magazynowania deszczówki. Po pierwsze są to zbiorniki podziemne. Ten typ zbiornika na deszczówkę jest umieszczany w ziemi na terenie posesji. Co ciekawe gromadzoną w zbiorniku podziemnym wodę deszczową, dzięki specjalistycznej instalacji wewnętrznej, możemy wykorzystać nie tylko do nawadniania ogrodu, ale także do prac porządkowych wokół samego budynku. Po drugie są to zbiorniki naziemne. Najczęściej są one ustawiane przy ścianie domu w bliskim sąsiedztwie rury spustowej zbierającej wodę z dachu. Woda spływająca z dachu przez rynnę trafia do naziemnego zbiornika na deszczówkę. Co ciekawe producenci zbiorników na deszczówkę coraz częściej proponują swoim klientom rozwiązanie łączone. To znaczy bardzo nowoczesne zbiorniki na deszczówkę, które możemy w zależności od indywidualnych możliwości, albo zakopać w ziemi, albo postawić w pobliżu domu. W takim wypadku decyzja zależy tylko od nas. Co ważne naziemny zbiornik na deszczówkę powinien zostać wykonany z tworzywa odpornego na warunki atmosferyczne. To znaczy powinien być to materiał odporny na temperaturę czy działanie promieni UV. Dobrze wykonany zbiornik zapewni nam prawidłowe przechowywanie wody deszczowej. Współczesne i nowoczesne zbiorniki na wodę są wykonywane z lekkiego i odpornego na czynniki zewnętrzne tworzywa sztucznego. Ostateczna wielkość oraz kształt zbiornika na deszczówkę zależy od naszych indywidualnych potrzeb, tzn. od ilości wolnej powierzchni na posesji oraz od tego, ile wody deszczowej potrzebujemy do eksploatacji na naszym podwórku. Zbiornik na deszczówkę może mieć zatem kształt walca lub prostopadłościanu i jego pojemność może się wahać od 100 do 350 litrów.

Zalety i wady korzystania ze zbiornika na wodę z rynny

Bezsprzeczną zaletą zbiorka na deszczówkę tego typu jest jego wykonanie z najnowocześniejszych dostępnych na rynku materiałów. Ponadto pozwala na łatwe rozprowadzanie wody opadowej po posesji. Rury spustowe montowane w zbiornikach na deszczówkę to nowoczesnej i najprostsze z możliwych rozwiązań, które znacznie ułatwia rozprowadzanie wody deszczowej po terenie wokół domu. Wszystko dzięki połączonymi z nią rurami drenażowymi, umieszczonymi w gruncie. System rynnowy to idealny sposób na nowoczesne nawadnianie ogrodu. Jednak należy pamiętać o jego cyklicznej konserwacji. Szczególnie czyszczak, czyli element filtrujący wymaga naszej stałej uwagi. Inaczej system nie będzie działał w sposób prawidłowy i może ulec zniszczeniu.

Na co zwrócić uwagę kupując zbiornik na deszczówkę?

Przy zakupie zbiornika na deszczówkę warto zwrócić uwagę na nasze indywidualne potrzeby. Nie ma bowiem sensu kupowanie zbiornika na deszczówkę o pojemności 3000 litrów w przypadku, gdy do podlewania ogródka będziemy za zżywać o dwie trzecie wody deszczowej mniej. Należy wziąć również pod uwagę wielkość posesji oraz plany jej zagospodarowania. Zbyt duży zbiornik na deszczówkę może nam po prostu przeszkadzać.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments