Tradycyjne formy inwestowania przynoszą coraz mniej profitów. Na lokatach czy kontach oszczędnościowych możemy liczyć na taki zysk, który nie pokryje inflacji. Obecnie zysk w najlepszych ofertach to 2-3%, od czego oczywiście musimy odjąć podatek Belki 19%. Samego zysku nie zostaje zbyt wiele.
Spis Treści
ToggleFundusze inwestycyjne
Osoby, które chcą zarobić więcej decydują się na na inwestowanie na giełdzie, najczęściej poprzez banki. Nie jest to zbyt bezpieczna opcja, a to głównie przez brak wiedzy na temat inwestowania. Nie znamy spółek na giełdzie, a lokując środki w fundusze inwestycyjne tak naprawdę nie wiemy w co inwestujemy. Gdy następują spadki znaczna część naszych pieniędzy znika a w banku pocieszają nas, że żadnej jednostki nie straciliśmy. Zostawiamy pieniądze licząc, że fundusz odrobi straty.
Wiele osób namówionych w bankach na pewne inwestycje straciło nawet połowę wpłaconych środków. A żadne inwestycje w fundusze nie dają gwarancji zysku. Z tej perspektywy lokaty czy konta oszczędnościowe są dużo bezpieczniejsze. W takiej perspektywie wiele osób decyduje się na inwestowanie w nieruchomości, ale czy dają one gwarancję zysku?
Nadmorskie i górskie nieruchomości
Najczęściej decydujemy się na zakup nieruchomości na wynajem w miejscach atrakcyjnych turystycznie, gdzie nie zabraknie chętnych. Wyjeżdżając na wakacje do znanych miejscowości w oczy rzucają się budowane apartamenty, na których wiszą ogłoszenia zachęcające do zakupu inwestycji. Zazwyczaj już na takiej reklamie widzimy, jaki procent zwrotu można uzyskać z danej nieruchomości.
Zakup mieszkania w apartamentowcu to ogromna wygoda. Nieruchomością zarządza firma, która dba o rezerwację, sprzątanie i ewentualne remonty. My nie musimy nic robić. Firmy te podają stopy zwrotu na poziomie 5-8% w skali roku i może się to zgadzać z wyliczeniami specjalistów od nieruchomości. Jeśli ktoś obiecuje nam wyższe zyski to tak naprawdę obiecuje gruszki na wierzbie. Posiadanie takiej nieruchomości to nie tylko zyski z wynajmu ale także obowiązkowe koszty.
Mieszkania w dużych miastach
Obok miejscowości turystycznych duże miasta to najczęstsze lokalizacje mieszkań kupowanych jako inwestycja. W dużych miastach często decydujemy się na indywidualny zakup nieruchomości i samodzielne wynajmowanie jej. Rzadziej korzystamy z pośrednictwa biura nieruchomości.
W miastach studenckich inwestorzy kupują starsze mieszkania i wynajmują je żakom. Takiego mieszkania nie żałujemy na imprezy studenckie a często możemy dostać dużo więcej za wynajem. Właściciele bardzo często dzielą mieszkania na pokoje, które potrafią kosztować ponad tysiąc złotych za miesiąc.
Ładniejsze mieszkania wynajmowane są parom i rodzinom. Tu często wynajmujemy na dłuższy okres a i zniszczenia są mniejsze. Tak czy inaczej musimy pamiętać, że po każdych lokatorach musimy odmalować mieszkanie i naprawić bieżące usterki. Na takim wynajmie po odjęciu kosztów możemy zarobić nawet kilka tysięcy miesięcznie. Wszystko zależy od miasta i lokalizacji naszej nieruchomości.
Artykuł powstał we współpracy z Inwestuj w nieruchomości |