Gold jest sportem uprawianym na otwartych trawiastych terenach, polegającym na kierowaniu małej piłki golfowej do otworów w ziemi. Najważniejszym celem gracza jest wbicie piłki do dołka. Jednocześnie trzeba mieć na uwadze, że im mniejszą ilością uderzeń to osiągnie tym lepiej. Pochodzenie tego sportu do tej pory nie jest całkowicie jasne. Pierwsze donosy o tym sporcie wywodzą się z średniowiecznej Szkoci. Podobna gra do dzisiejszego golfa opisywany był już w lutym 1297 roku w Holandii, gdzie do gry używano skórzanej piłki i kija. Celem było trafienie do tarczy z wykorzystaniem jak najmniejszej ilości uderzeń. Na początku golf uprawiany był w Szkocji i Anglii, skąd rozpowszechnił się na cały świat. A kiedy dotarł do Polski?
Spis Treści
ToggleGolf w Polsce
Historia polskiego golfa rozpoczęła się już w powojennej Polsce. Przed 1939 rokiem na terenach dzisiejszej Polski funkcjonowały pola golfowe w Powsinie, Gdańsku, Łańcucie, Katowicach, Warszawie oraz Szczawnie. Najstarszy klub golfowy w Szczawnie Zdroju czyli ówczesnym Bad Sazbrunn powstał w 1906 roku i uznawany był przez całą europejską elitę. Rozwój tej dyscypliny zdecydowanie przyspieszył się w ostatnich latach. Zainteresowanie tym eleganckim sportem w Polsce stale rośnie. Wiele większy miast posiada obiekty do gry w golfa.
W dzisiejszych czasach osoba rozpoczynająca przygodę z tym sportem ma do wyboru 19 pól 18-dołkowych, 18 pól 9-dołkowych, trzy pola 6-dołkowe, 17 driving range, trzy obiekty typu pitch & putt oraz pięć obiektów z symulatorami golfa. Pola golfowe w okolicach Warszawy stają się coraz bardziej popularne. Zainteresowane golfem są całe rodziny, dla których powstały pakiety promocyjne.
Początkujący gracze mogą się uczyć w akademiach golfa działających przy klubach golfowych. Koszt godzinnej lekcji to koszt około 100 zł a runda gry w golfa to 200 zł. Zestaw nowych kijów do golfa możemy kupić już za 1,5 tys. złotych. Bycie członkiem klubu golfowego umożliwia na spędzanie czasu na polu golfowym w nielimitowanym czasie. Koszt członkostwa to około 3-4 tys. złotych na miesiąc.
PZG jest odpowiedzialny za nadawanie kierunku tego sportu w Polsce co widocznie wpłynęło pozytywnie na rozpowszechnianiu się tej dyscypliny – w ostatnich latach liczba grających zwiększyła się dwukrotnie. W profesjonalnych turniejach uczestniczy 4726 osób, w tym 1003 kobiety. Grę amatorską uprawia znacznie więcej ludzi. Polski Związek Golfa powołał Narodowy Program Rozwoju Golfa w Polsce, dzięki temu ten sport uprawia coraz więcej dzieci i młodzieży.
Pola golfowe w Polsce
Aktualnie w Polsce znajduje się około 30 pól golfowych gotowych, które są do waszej dyspozycji. Aby zagrać w golfa można udać się m.in. do:
- Warszawy
- Katowic
- Krakowa
- Wrocławia
- Szczecina
- Gdańska
- Bydgoszczy
- Poznania
- Łodzi
- Lublina
- Olsztyna
Sukcesy polskiego gracza
Najlepszym polskim golfistą jest Adrian Meronk, 25-latek z Toya G&CC Wrocław. Mężczyzna studiuje w East Tennessee State University. Na koncie ma zwycięstwo w turnieju inaugurującym nowy sezon ligi uniwersyteckiej – Inverness Intercollegiate w Toledo (stan Ohio). Prowadzeni przez Polaka golfiści uniwersytetu stanowego East Tennessee, czyli The Buccaneers (w skrócie Bucs), wyprzedzili po trzech rundach o dwa uderzenia studentów z Florydy Południowej, trzecie miejsce zajęła Alabama. Indywidualnie Polak miał wynik 213 uderzeń (73+70+70), co oznaczało wynik równy par pola, następny rywal był o trzy punkty gorszy.
Artykuł został przygotowany przy współpracy z Quadrille |