fotowoltaika w warszawie - czy się opłaca?

fotowoltaika w warszawie – czy się opłaca?

Warto przeczytać

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce korzystać (lub obecnie korzysta) z zielonych źródeł pozyskiwania energii cieplnej czy to elektrycznej. Ze względu na postępujące zmiany klimatyczne oraz powolne odejście od koncepcji paliw kopalnych do produkcji energii odnawialne źródła powoli stają się codziennością i koniecznym wymogiem. Dlatego też warto wiedzieć czym dokładnie jest fotowoltaika, dlaczego warto ją zainstalować i czy jest to opłacalne rozwiązanie w Warszawie.

Czym jest fotowoltaika?

Zgodnie z definicją fotowoltaika jest to jeden z najbardziej popularnych sposobów produkcji energii elektrycznej. Wykorzystuje on światło słoneczne (konkretnie energię fotonów) dzięki czemu możliwe jest przekształcenie tej energii najpierw w prąd o natężeniu stałym, a następnie w prąd o natężeniu zmiennym. Wbrew pozorom i opinii niektórych osób fotowoltaika w Warszawie jak i w innych częściach Polski jest jak najbardziej opłacalnym rozwiązaniem.

Sama instalacja fotowoltaiczna składa się m.in. z:

  • paneli fotowoltaicznych – jest to podstawowa część składowa całej instalacji fotowoltaicznej. Składają się one z krzemowych ogniw fotowoltaicznych, które są odpowiedzialne za przemianę energii słonecznej w prąd elektryczny o natężeniu stałym;
  • inwerter (falownik) – jest to drugi i równie ważny element, gdyż odpowiada ze przemianę prądu stałego w prąd o natężeniu zmiennym. Dzięki temu można go utożsamiać z energią elektryczną używaną na co dzień;
  • okablowanie – system kabli i połączeń, dzięki któremu możliwy jest przesłanie energii do sieci energetycznej oraz bezpośrednio do gospodarstwa domowego, które z niego korzysta.

Oprócz tego takie rozwiązanie jak instalacja fotowoltaiczna umożliwia magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej. Dzięki temu w okresie wiosenno-letnim można zgromadzić nadwyżki i używać ich w czasie gdy Słońce nie świeci z tak dużą częstotliwością i energią.

Czy opłaca się instalować fotowoltaikę w Warszawie?

W mieście takim jak Warszawa instalacja fotowoltaiczna wydaje się być nietrafiony pomysłem przez co może być negowana przez przeciwników stosowania tego rozwiązania. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że zarówno dla Warszawy jak i dla całej Polski rozwiązanie jakim jest instalacja fotowoltaiczna jest jednym z najlepszych na polskim rynku energetycznym. Głównym powodem podtrzymującym słuszność tej tezy jest fakt, że Polska ma zbliżony (lub niemal identyczny) poziom nasłonecznienia w ciągu roku co Niemcy, Holandia czy Wielka Brytania. W tych krajach ilość produkowanej w ten sposób jest znacznie wyższa dzięki czemu jest to świetny argument dla systemu energetycznego Polski do rozpoczęcia zmian.

Co więcej w Warszawie jest wiele miejsc gdzie można ustawić taką instalację i czerpać z darmowej energii ze Słońca. Mowa tutaj nie tylko o gospodarstwach domowych ale i o dużych firmach, korporacjach oraz miejscach użyteczności publicznej. Dzięki temu w wielu miejscach w Warszawie można bez problemu ustawić panele fotowoltaiczne wraz z całą instalacją dzięki czemu można uzyskać niezależność energetyczną od dostaw ze źródeł konwencjonalnych.

Czy instalacja fotowoltaiczna jest dobrym rozwiązaniem?

Oprócz zalet wynikających z instalacji fotowoltaicznej w Warszawie warto zdawać sobie sprawę z dodatkowych pozytywnych stron fotowoltaiki. Poza uzyskaniem statusu niezależności energetycznej instalacja fotowoltaiczna jest bardzo opłacalna pod względem finansowym. Pomimo wysokiego kosztu inwestycji w to rozwiązanie zwraca się on w niezapłaconych rachunkach za prąd ze źródeł tradycyjnych już po ok. 7-10 latach. Dzięki temu nie trzeba więcej martwić się o płacenie miesięcznych rachunków za prąd.

Poza tym istnieje możliwość uzyskania dopłaty ze strony rządowej do zakupu paneli fotowoltaicznych. Zgodnie z programem „Mój prąd” można uzyskać dofinansowanie do kosztu zakupu instalacji fotowoltaicznej do kwoty 50% wszystkich kosztów związanych z poniesioną inwestycją jednak nie więcej niż 5000 złotych. Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione wszystkie pozytywy dobrze jest wiedzieć, że instalacja fotowoltaiczna to najlepsze rozwiązanie dla każdego domu lub przedsiębiorstwa. By dowiedzieć się więcej na temat samej fotowoltaiki jak i zainstalowania jej w Warszawie warto udać się na tę stronę internetową.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments