Flagi kościelne jako wyraz przynależności wspólnotowej

Flagi kościelne jako wyraz przynależności wspólnotowej

Warto przeczytać

Nie będzie tajemnicą, jeżeli powiemy, że flagi kościelne w dzisiejszych czasach pełnią podobną rolę, jak inne tego rodzaju gadżety, wykorzystywane podczas świeckich uroczystości. Mają one znaczenie tak dla wspólnot, jak i osób indywidualnych. Pojawiają się i są widoczne podczas świąt religijnych, transmisji telewizyjnych z ważnych uroczystości o tej samej proweniencji. Jednakże podobnie, jak na poziomie świeckim, mogą być i są wykorzystywane w domach, często widoczne na zewnątrz, pełnią rolę pewnego identyfikatora. Dla osób, które cenią sobie tego rodzaju symbolikę – flagi kościelne na pewno stanowić będą jeden z ważniejszych elementów, towarzyszących religijnemu doświadczeniu.

Flagi kościelne a symbolika i kolorystyka

Flagi kościelne, podobnie, jak świeckie, posiadają określoną symbolikę. Wyraża się ona w graficznym projekcie, jak i kolorystyce. Najczęściej jest to widoczne na flagach maryjnych, papieskich, czy Watykanu. Barwy, jak i grafika są tutaj z góry ustalone. Dzięki temu osoby, które organizują się we wspólnoty potrafią szybko i sprawnie rozpoznać i utożsamić się z tego rodzaju emanacjami religijnymi, nawet, jeżeli znajdują się poza swoim naturalnym miejscem zamieszkania. Nie trzeba dodawać, że dzisiejsze możliwości sprawiają, że można na wiele podobnych sposobów podkreślać na przykład swoją przynależność do parafii, organizacji, fundacji, czy instytucji, która kieruje się podobnymi wartościami.

Flagi kościelne i ich znaczenie

Jak już zostało wcześniej wspomniane, flagi kościelne najczęściej pojawiają się w przestrzeni publicznej podczas ważnych, religijnych uroczystości. Podobnie, jak dodatki, typu różnorodnych rozmiarów wstęgi można spotkać na ulicach miast podczas świętowania. Identycznie, jak w tradycjach świeckich, wszystkie te akcesoria raz na jakiś czas pojawiają się w zewnętrznej odsłonie. Najczęściej jednak spotkamy się z nimi w miejscach kultu. Ma to ważne znaczenie. Gdybyśmy mieli z nimi kontakt na co dzień, nie miałyby takiego znaczenie podczas powszechnych uroczystości. A przecież nie jest tajemnicą fakt, że czy to świeckie, czy religijne wydarzenie, omawiana flaga, nadaje mu większego znaczenia, podnosi rangę, jest dodatkowym komentarzem do tego, co dzieje się w tym czasie.

Między religijną a świecką tradycją

Być może bardziej w religijnej, niż świeckiej tradycji – flagi i wszelkie inne dodatki, pomagają w uczestnictwie, nadając temu większe, czasami niekoniecznie definiowalne znaczenie. Są pomocne przy wielu rytuałach religijnych. Bez nich można śmiało powiedzieć, że doświadczenie tego typu uroczystości straciłoby coś symbolicznego i wymownego. Dlatego też, podobnie, jak przy okazji świeckiej aktywności, poszczególne mniejsze byty, jak organizacje, czy grupy parafialne, dbają o to, by ich rodzaj zgromadzenia ubogacić w ten sposób. Nie dzieje się to może od razu, ale z czasem, jeżeli dana grupa konsekwentnie się spotyka ze sobą, jest szansa, że tego rodzaju potrzeba prędzej czy później była rozważana.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments