Figurka Matki Boskiej w domu - gdzie postawić i jaką wybrać?

Figurka Matki Boskiej w domu – gdzie postawić i jaką wybrać?

Warto przeczytać

Oddawanie czci Maryi, matce Jezusa Chrystusa, jest jednym z obowiązków pobożnego katolika. Nie tylko przywiązanie do matczynej postaci jest tutaj istotne, ale również fakt, że pozwala Ona zaspokoić pewną ludzką potrzebę – zapewnia pomoc w swej nieskończenie współczującej i życzliwej obecności. Figurka Matki Boskiej w domu może nam przypominać o modlitwie do niej. Tylko jaką wybrać? I gdzie ją postawić?

Figurka Matki Boskiej Fatimskiej

Matka Boża Fatimska jest jednym z katolickich tytułów Maryi, która objawiła się w okolicy Fatimy – portugalskiej miejscowości. Seria objawień trwała pół roku i rozpoczęła się w maju 1917 roku. Miała się Ona objawić trójce dzieci, które wypasały owce – Franciszkowi i Hiacyntowi Marto oraz Łucji dos Santos. Podczas objawienia Maryja miała je zachęcać do modlitwy za pokój oraz odmawiania różańca w intencji nawrócenia grzeszników, jak i pokuty za dusze w czyśćcu.

Od tamtej pory do Fatimy przybywają pielgrzymki z całego świata – Matka Boska Fatimska jest otoczona szczególną czcią. Wierni modlą się do niej w intencji obudzenia w ich sercach miłości do odmawiania różańca i tym samym otrzymania łaski i cnót. Jej figurka może nam przypominać o istocie modlitwy – stanowić znak, że wiara wymaga miłości. Istnieją różne rodzaje figur, jednak wyrażają one podobne koncepcje życzliwości i współczucia Maryi. Figurki Matki Bożej Fatimskiej możesz sprawdzić tutaj.

Figurka Cudownej Dziewicy

Historia Cudownej Dziewicy wywodzi się z objawień maryjnych, które miały miejsce przy kaplicy Rue du Bac w Paryżu. W lipcu 1830 roku nowicjuszka z klasztoru, zwana Katarzyną Labouré, doświadczyła pierwszego objawienia Matki Boskiej. Była to niezwykle cicha, skryta dziewczyna, która podzieliła się tą wieścią tylko z dwoma spowiednikami i siostrą przełożoną.

Katarzyna Labouré otrzymała misję wybicia medalika z wizerunkiem Maryi. Miała ona wizję Matki Bożej z globem w dłoniach, która następnie przeszła w obraz awersu i rewersu medalika. Miał on zapewnić szczególną łaskę dla tych, którzy będą go nosili z wiarą i odmawiali modlitwy. Figurka Matki Boskiej, która objawiła się przy Rue du Bac może przypominać o tym, że warto z zaufaniem polecać wstawiennictwu Maryi zarówno wielkie, jak i małe sprawy.

Figurka Dziewicy z Lourdes

Dziewica z Lourdes to imię, poprzez które katolicy odnoszą się do Maryi Dziewicy, która ukazała się Bernadecie Soubirous w 1858 roku w Grocie Massabielle. W dniu, w którym miało miejsce objawienie maryjne, dziewczyna udała się na poszukiwanie suchych gałęzi wraz z siostrą i starszą koleżanką. W pewnym momencie została ona jednak sama na brzegu kanału, który znajdował się na wprost groty. Dziewczyna nagle usłyszała dźwięk podobny do szumu wiatru, a po chwili we wnęce groty pojawiła się światłość. Wyłoniła się z niej postać kobiety – uśmiechnęła się ona do Bernadety i zdawała się ją przywoływać poprzez gest dłoni.

W sumie Matka Boża objawiła się 18 razy w Lourdes – miało to miejsce między lutym a lipcem 1858 roku. Już wtedy zaczęło dochodzić do pierwszych uzdrowień, z czego pierwsze miało miejsce na początku marca. Od tamtej pory chorzy przybywają do Lourdes, pragnąć otrzymać uzdrowienie bądź odnaleźć siły do znoszenia bólu, cierpienia. Figurka Dziewicy z Lourdes może przypominać o łasce Bożej oraz wspomagać nas w nadziei, która niekiedy potrafi zanikać w trakcie choroby. 

Gdzie postawić figurkę Matki Boskiej w domu?

Figurka Matki Boskiej w domu może być postawiona w którymkolwiek pokoju, o ile odnosimy się do tego umieszczenia z należytym szacunkiem. Powinniśmy przy tym pamiętać, że obrazy, rzeźby czy figurki są jedynie przypomnieniem o Maryi i istocie wiary, którym samym w sobie nie oddajemy czci. Religijna figurka ma nam pomóc w kontemplacji nad życiem świętego, poświęceniem Jezusa czy właśnie miłosierdziem Maryi. 

Matka Najświętsza jest naszą Matką w każdym rozumieniu tego słowa – troszczy się o nas, jak i doskonale nas rozumie. Prowadzi Ona ludzi do Jezusa oraz pragnie, abyśmy doszli do lepszego zrozumienia miłości Bożej do nas. Jej figurkę warto umieścić w widocznym miejscu – może być to stół, biurko bądź komoda. Najważniejsze jest jednak otoczenie tego miejsca należytym szacunkiem.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments