Współcześnie stosowane technologie druku umożliwiają nanoszenie obrazów na różne powierzchnie, nie tylko na papier. Do jednych z najbardziej uniwersalnych technik pod tym względem należy sitodruk. Jakość obrazów uzyskiwanych tą metodą zależy w dużej mierze od rodzaju wykorzystywanych farb drukarskich. Czym charakteryzują się dostępne na rynku farby graficzne?
Spis Treści
ToggleFarby graficzne do sitodruku – co warto wiedzieć?
Do zalet sitodruku, poza atrakcyjną ceną przy możliwości drukowania większych nakładów, należy bogaty wachlarz dostępnych podłoży. Technikę tę można z powodzeniem wykorzystywać do zadruku papieru, tektury i kartonu, ale też twardszych materiałów, takich jak drewno czy szkło. Poza tym sitodruk doskonale sprawdza się na tworzywach sztucznych, a także na tkaninach. Aby uzyskać wysoką jakość tworzonych obrazów, należy dobrać odpowiednie farby drukarskie dostosowane do specyfiki podłoża. Odporność i trwałość wydruków, a także duży wybór dostępnych podłoży uzyskamy, stosując wysokiej klasy farby graficzne. Korzystając z nich, możemy wybierać pomiędzy barwami liniowymi oraz triadowymi, a także stosować różne metody wykończenia druku, który może być np. matowy bądź satynowy.
Rodzaje farb graficznych
Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów farb graficznych. Za przykład może tu posłużyć asortyment marki Fujifilm SERICOL Polska, który obejmuje systemy farb sitowych zarówno w kolorach liniowych, jak i triadowych. Kolory liniowe przygotowywane są fabrycznie, stąd też duża ich ilość, którą wykorzystuje się do mieszania barw z różnych systemów, takich jak Pantone czy RAL. Z kolei kolory triadowe to zestaw tych samych barw zwany CMYK (skrót ten oznacza z języka angielskiego cyjan, magentę, żółty i czarny). Te cztery kolory złożone razem tworzą wrażenie innych barw. Wśród farb graficznych wyróżniamy m.in. farby wykorzystywane do zadrukowywania zarówno papieru i kartonu, jak i twardszych podłoży, np. szklanych, drewnianych bądź metalowych. Farby graficzne są szybkoschnące, trwałe i dostępne w wersji błyszczącej oraz satynowej. Dostępne są również produkty kryjące do materiałów syntetycznych, czyli specjalne farby graficzne do zadrukowywania tworzyw sztucznych, takich jak PCV, akryl czy winyl, które zapewniają doskonałe krycie, a dodatkowo są wyjątkowo trwałe i odporne. Znajdują one zastosowanie przy tworzeniu materiałów samoprzylepnych, np. naklejek oraz etykiet. Oprócz tego dostępne są również farby zapewniające wysoką jakość drukowanych grafik, które doskonale sprawdzają się w przypadku drukowania z dużą szybkością. Mogą być one wykorzystywane na różnego rodzaju podłożach, w tym na papierze i kartonie, a także na tworzywach sztucznych, również o charakterze samoprzylepnym. Bogata gama kolorów, wykończeń i dostępnych podłoży drukarskich sprawia, że farby graficzne znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, w tym również w reklamie. Umożliwiają one tworzenie różnorodnych obrazów niemal na dowolnym materiale, zachowując przy tym doskonałe parametry druku. Odpowiednio dobrana farba graficzna zagwarantuje wysoką jakość wydruku dostosowaną do indywidualnych potrzeb.