Ekspres do kawy przelewowy - dlaczego warto?

Ekspres do kawy przelewowy – dlaczego warto?

Warto przeczytać

Ekspres do kawy przelewowy jest urządzeniem, które skutecznie umożliwia zaparzenie dużej ilości kawy w bardzo krótkim czasie. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla zapalonych kawoszy, którzy każdego ranka pragną delektować się ulubionym napojem w odpowiedniej temperaturze.

1. Jak działa ekspres przelewowy?

2. Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?

3. Co dokupić do ekspresów przelewowych?

Jak działa ekspres przelewowy?

Wybierając ekspres przelewowy, często zastanawiamy się, jak działa to urządzenie. Warto poznać kilka cennych zasad dotyczących jego funkcjonowania. Włączenie ekspresu przelewowego sprawia, że cała woda, jaka znajduje się w zbiorniku doprowadzana jest do temperatury wrzenia, czyli ok. 93-97 stopni Celsjusza. Wszystko to dzieje się z pomocą automatycznie sterowanego grzejnego elementu wbudowanego w ekspres. Po tym, jak woda uzyska odpowiednią temperaturę, zostaje wlana do specjalnie zamontowanej na wierzchu tacy, a następnie opada za pomocą leja i rurki. W ten sposób woda wyprowadzana jest ze zbiornika do natryskowej rury, która ścieka bezpośrednio do filtra, w którym umieszczona została kawa w formie zmielonej.

Jak sama nazwa mówi, przelew polega na wypieraniu wody podczas wytwarzania kawy. Automatycznie powoduje to produkowanie parzonej kawy, jednak przebiega to we wręcz ekspresowym tempie. Ekspresy przelewowe można spotkać na rynku od wielu lat, jednak od 1963 roku wyposażane są w system, który umożliwia urządzeniu samodzielne czerpanie wody ze zbiornika.

Podczas parzenia kawy w ekspresie przelewowym, niezbędnym akcesorium są filtry. Mogą one być papierowe, zazwyczaj jednorazowe, oraz wielorazowe – metalowe. Stanowią one gwarancję, iż kawowy napar nie zabierze ze sobą nieprzyjemnych fusów. Fusy pozostają we wnętrzu ekspresu, z kolei kawa skapuje powolnym strumieniem do dzbanka znajdującego się na płycie grzewczej. Jest to bardzo ważny element każdego ekspresu przelewowego, który pozwala na znacznie dłuższe zatrzymanie optymalnej temperatury kawy, niż tylko w krótkim czasie po jej zaparzeniu. Dzięki niezawodnej pracy płyty grzewczej, nie musimy wypijać kawy od razu, możemy sięgną po nią znacznie później z pewnością, że nadal będzie ciepła i niezwykle smaczna. Rynek oferuje wiele ciekawych ekspresów, których czas jednorazowego działania płyty grzejnej się różni. Jedne mogą działać zaledwie godzinę czy dwie, lepsze, a zarazem droższe ekspresy przelewowe gwarantują optymalną temperaturę nawet do czterech godzin od momentu zaparzenia. Oznacza to, że w ciągu jednego poranka możemy wypić 2-3 kawy z jednego parzenia i to bez żadnego dodatkowego podgrzewania.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres do kawy przelewowy?

Ekspres do kawy przelewowy jest dość prostym w obsłudze urządzeniem, jednak warto zwrócić uwagę na pewne aspekty, zanim zdecydujemy się na konkretny model. Pierwszą i jedną z najbardziej podstawowych kwestii jest dzbanek. Rynek oferuje urządzenia z dzbankami metalowymi oraz szklanymi. Ze względu na możliwość upadku, pierwsza opcja jest znacznie lepsza, z kolei szklane dzbanki generują niższe koszty.

Przelewowe ekspresy wymagają ciągłego używania specjalnych filtrów. Najczęściej w ekspresach pojawiają się filtry papierowe, jednorazowe. Ich koszt jest bardzo mały, wręcz symboliczny, z pewnością nie wpłynie na domowy budżet, jednak należy o nich pamiętać, gdyż bez filtra z pewnością nie zaparzymy dobrej kawy. Rynek oferuj jednak także modele wielokrotnego użytku, które cechują się większą wygodą, a z perspektywy czasu jest to dużo tańsze rozwiązanie.

Ekspresy przelewowe do kawy posiadają wiele różnych funkcji, a decydując się na zakup ekspresu musimy określić, które z nich są niezbędne albo chociaż potrzebne, a których z pewnością nie będziemy używać. Ekspresy przelewowe mogą posiadać możliwość regulowania mocy kawy. Jest to intrygujące rozwiązanie w przypadku, kiedy w jednym domu mieszkają osoby o różnorodnych gustach dotyczących mocy kawy. Ekspresy mogą dawać możliwość regulowania temperatury parzenia, a ponadto mogą być wyposażone w system podgrzewania dzbanka. Miłośnicy czystości z pewnością docenią blokadę kapania, dzięki czemu samotna kropelka kawy z pewnością nie zagubi się i nie spadnie na czystą płytę grzewczą. Rynek oferuje także modele z automatycznym zabezpieczaniem przed przegrzaniem czy wyłączaniem.

Tak naprawdę na rynku możemy znaleźć ogrom różnorodnych ekspresów przelewowych i tylko od nas zależy, na jaki się zdecydujemy. Wiele godnych uwagi propozycji znajduje się na stronie: https://www.neonet.pl/ekspresy-do-kawy/przelewowe.html.

Co dokupić do ekspresów przelewowych?

Ekspresy przelewowe wymagają regularnego używania filtrów. Warto na samym początku użytkowania zaopatrzyć się w spory zapas filtrów jednorazowych lub zainwestować w filtr wielorazowy. Do ekspresów przelewowych warto dokupić także specjalne kapsułki do czyszczenia, gdyż każdy model urządzenia wymaga regularnego czyszczenia. Wszystko po to, by codziennie móc cieszyć się wyjątkowo smaczną kawą w gronie najbliższych!

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments