Dynamiczny rozwój internetu mobilnego

Dynamiczny rozwój internetu mobilnego

Aktulności

Jesteśmy świadkami niezwykle dynamicznego rozwoju internetu mobilnego. Łączność bezprzewodowa zdobywa coraz większą popularność, znajdując zastosowanie w dużej ilości gospodarstw domowych. Na popularność tego rozwiązania wpływa głównie prędkość internetu mobilnego, zwłaszcza w przypadku sieci LTE, niekiedy nawet kilkukrotnie przekraczająca prędkość w przypadku łącz stałych. Opcja, która początkowo miała być zastosowana wyłącznie w przypadku telefonów komórkowych, obecnie rozszerzyła się na główne źródło dostępu do internetu.

Czym właściwie jest LTE?

LTE, z angielskiego Long Term Evolution, to standard bezprzewodowej prędkości przesyłania danych, następująca po systemach trzeciej generacji, w telefonii komórkowej znanej jako 3G. W praktyce prędkość sieci LTE sięga do nawet 300 Mb/s, a opóźnienie wynosi około 5ms. Te parametry pozwalają na niezwykle szybkie przeglądanie sieci, a minimalne opóźnienie doskonale sprawdza się w grach sieciowych, nawet w tych dostępnych na urządzenia mobilne.

Od roku 2008 trwają prace nad technologią LTE Advanced, oznaczoną jako LTE-A. Nowy standard stanowiłby rozszerzenie do popularnego już LTE jako pierwsza na świecie technologia telefonii komórkowej czwartej generacji. Prędkość miałaby sięgać od 500 Mb/s na do 1 Gb/s, a opóźnienie nie przekraczałoby 10ms.

W dobie tak dużej popularności internetu mobilnego LTE-A z pewnością powtórzyłoby sukces swojego poprzednika, jednak osiągnięcie tak zaawansowanych parametrów może wymagać długotrwałych prac, nawet na obecnym poziomie rozwoju technologicznego. Z tego powodu na nową sieć czwartej generacji musimy czekać już tak długo.

Czy internet mobilny to przyszłość?

Internet mobilny dostępny jest obecnie w ofercie wszystkich dużych operatorów sieci komórkowych, takich jak Orange, Plus, Play czy T-Mobile, ale również w przypadku Cyfrowego Polsatu czy Vectry. Technologia LTE dostępna jest zarówno na urządzenia mobilne, jak i dla całego domu, często w zestawie z routerem. Obie opcje mają jednak duże ograniczenia, które sprawiają, że wiele osób omija internet mobilny szerokim łukiem.

To rozwiązanie mianowicie często jest dostępne na zasadzie lejka – umowa zawierana jest na określoną ilość Gb internetu miesięcznie, a po wykorzystaniu limitu prędkość internetu jest znacząco zmniejszona. Z tego względu wiele osób korzystających intensywnie z internetu rezygnuje z technologii LTE. Niektóre sieci aktualnie starają się obchodzić ten problem, oferując internet bez limitu, wciąż jednak pozostaje on nierozwiązany do końca.

Internet mobilny natomiast świetnie sprawdza się w przypadku osób, które korzystają z niego jedynie okazjonalnie, a limit danych jest dla nich całkowicie wystarczający. Ponadto stanowi dobre wyposażenie do laptopa w podróży – bezprzewodowy internet pozwala bowiem na łączenie się z siecią niezależnie od tego, w jakim miejscu się znajdujemy.

Artykuł powstał przy współpracy z PanWybierak.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments