GIT jest jednym z najpopularniejszych systemów kontroli wersji. Narzędzia dla programisty są bardzo ważne dla każdego kto pracuje w tej branży, a GIT jest znany w tym świecie, praktycznie na całym świecie i we wszystkich krajach. Praktycznie każdy początkujący programista powinien sprawnie posługiwać się systemem kontroli wersji GIT, ponieważ jest to bardzo cenione i potrzebne. Czym tak właściwie jest GIT? Dlaczego warto zrobić kurs programowania?
Spis Treści
ToggleCzym jest GIT?
Git jest jednym z wielu różnych dostępnych narzędzi dla programisty, a konkretnie narzędzi kontroli wersji. Służy on do śledzenia zmian w kodzie oprogramowania. Tutaj warto zwrócić uwagę, że nie powinno się kojarzyć systemów kontroli wersji tylko i wyłącznie z wytwarzaniem oprogramowania. Tego narzędzia można z powodzeniem używać wszędzie tam, gdzie pojawia się potrzeba śledzenia zmian treści jakiś plików. Git jest systemem kontroli wersji, który jest bardzo popularny wśród programistów i jest całkowicie darmowy. Jego ogromną zaletą jest działanie w architekturze rozproszonej, co wpływa na jego niezawodność. Git ma ogromną przewagę, głównie z tego względu, że jest bardzo popularny i dostępny. To darmowe oprogramowanie, które jest stworzone przez Linuksa. Stosowanie Gita jest całkowicie darmowy do zastosowań prywatnych, a także komercyjnych.
Rozproszona architektura
Ogromną i bardzo ważną zaletą Gita jest jego rozproszona architektura. Polega ona na tym, że repozytoria znajdują się na wielu różnych komputerach, a nie na jednym scentralizowanym serwerze, jak np. w przypadku SVN. W przypadku repozytoriów scentralizowanych (takich jak np. SVN) awaria serwera danych oznacza utratę wszystkich danych. Informacji nie da się odtworzyć z komputerów użytkowników tych repozytoriów.
W systemie kontroli wersji Git każdy komputer, który pobierze określone repozytorium, zawiera jego pełną treść oraz historię. W przypadku awarii któregoś z komputerów historię można odtworzyć z każdego innego. Dzięki tej dogodności repozytoria Gita nie wymagają tworzenia kopii zapasowych (no chyba, że w określonym repo pracuje tylko jeden programista).
Git vs Github
Sama istota Gita jest aplikacją konsolową oraz nie posiada żadnego graficznego ani webowego interfejsu. W Gicie można pracować lokalnie bądź łącząc się z innymi komputerami za pomocą sieci. By praca szła sprawniej użytkownikom Gita powstało wiele serwisów hostujących repozytoria Gitowe. Do najbardziej znanych zalicza się:
- github.com
- gitlab.com
- bitbucket.org
Takie serwisy pomagają nam zarządzić naszymi repozytoriami z wygodnego poziomu, webowego interfejsu. Poza tym w bardzo uporządkowany sposób prezentują one historię zmian, treści plików, hierarchię plików, członków danego repozytorium i tak dalej i tak dalej. Dodatkowo wprowadzają także warstwę organizacyjną oraz autoryzacyjną. Następną dodatkową pomocną funkcją w.w. serwisów jest pełnienie roli hostingu. Prostym przykładem tego jest to, że gdy w swoim repozytorium pracujemy samemu i w sytuacji awarii komputera, możemy odzyskać dane z innego komputera, który w tym przypadku może być np. github. Github jest jednym z najpopularniejszych serwisów. Nauka programowania zaleca także poznanie się z gitlabem, ponieważ udostępnia on możliwość tworzenia prywatnych repozytoriów całkowicie za darmo.
Rola githuba
Git działa w architekturze rozproszonej, co daje możliwość pracowania nad jakimś repozytorium razem ze swoim współpracownikiem i w ten sposób razem z nim można się synchronizować. Mimo tego taki system pracy, synchronizacja z różnymi osobami mogłaby być niemożliwa ze względów logistycznych. Dlatego serwisy hostujące repozytoria Gita pełnią bardzo ważną rolę synchronizacyjną.
Pomimo, że synchronizacje horyzontalne między użytkownikami jest niemożliwa, ponieważ Git jest rozproszony, to takie praktyki nie są stosowane. Dlatego, zamiast tego wielu użytkowników używa do tego zewnętrznego serwera.
Nauka programowania jest bardzo obszerna, a kurs git jest jednym z najważniejszych narzędzi dla programisty. W tej dziedzinie warto jest się rozwijać i wybrać na kurs programowania. Jeśli chcesz rozwinąć swoje skrzydła, odwiedź tę stronę: https://kursgita.pl.