Implanty dentystyczne są idealnym rozwiązaniem dla osób, które straciły jeden, kilka albo nawet wszystkie zęby. Obecnie technologia implantologiczna daje możliwości wczepienia implantów również takim osobom, które utraciły ząb wiele lat temu i u których zdiagnozowany był zanik tkanki kostnej spowodowany upływem czasu.
Spis Treści
ToggleJeden ząb to niewielki problem
W sytuacji braku jednego zęba możemy zastosować dwa rozwiązania. Są to pojedynczy implant lub 3-punktowy most.
Koszt wszczepienia jednego implantu jest porównywalny z zastosowaniem mostu. Jednak most po około 5 – 10 latach trzeba wymienić (są większe szanse na próchnicę w zębach na których jest zamocowany most). Jeśli natomiast chodzi o wszczepienie implantu to zdrowe zęby zostają nie naruszone.
Ponadto implanty odciążają naturalne zęby, a w przypadku mostów, zdrowe żeby są szlifowane, a to powoduje ich osłabienie. Warto podkreślić, iż implanty służą pacjentom znacznie dłużej i nie są podatne na próchnicę.
Implanty to doskonałe rozwiązanie
Ruchome protezy zębowe były stosowane by zastąpić brakujące zęby. Ruchoma proteza oznaczała ciągłe wyjmowanie oraz nakładanie protezy (nawet aż kilka razy w ciągu jednego dnia). Większość pacjentów decyduje się na „stałe” protezy, mocowane za pomocą cementu.
Protezy zębowe mocowane na implantach funkcjonują i wyglądają jak zęby naturalne. Pacjenci, którzy posiadają protezy na implantach twierdzą, że mają uczucie, jakby to były „ich własne, zęby”.
Dlaczego warto wszczepić implanty?
Implanty pozwalają na zastąpienie brakujących zębów bez konieczności szlifowania sąsiadujących z nimi zębów, które wciąż są naturalne. Oczywiście, istnieją sytuacje, w których zastosowanie tradycyjnych procedur stomatologicznych jest czymś wskazanym, jednak najważniejsze dla implantologii jest skupianie się na celu, którym jest właśnie zachowanie naturalnych zębów i naturalnej ich struktury.
Większość dentystów potwierdza, że problemy ze zdrowym zębem zaczynają się w momencie, kiedy po raz pierwszy dany ząb ma styczność z wiertłem stomatologicznym.
Pacjentów zachęca się do implantów od lat. Często jednak nie wspomina się o poniższych aspektach:
- Implanty wzmacniają uzębienie. Nie naruszają one sąsiadujących zębów oraz zwiększają ich trwałość. Pacjenci, którzy zdecydują się na wykonanie przykładowo mostu, muszą mieć świadomość, że takie rozwiązanie osłabia zęby, które podtrzymują most.
- Implanty zapobiegają zanikowi tkanki kostnej. Podczas usuwania zęba bez wszczepienia implantu zaczyna się zanik tkanki kostnej, ponieważ nic nie jest w stanie jej utrzymać w pierwotnym położeniu.
- Implanty zębowe nie są podatne na próchnicę, są odporne na kwasy produkowane przez bakterie powodujące próchnice naturalnych zębów.
Nie bójmy się implantów
Zastąpienie braków zębowych implantem pozwala cieszyć się życiem tak bardzo, jakby braki w uzębieniu nigdy nas nie dotyczyły. W momencie zakończenia leczenia pacjent z łatwością może gryźć, żuć, mówić oraz cieszyć się życiem towarzyskim bez negatywnych uczuć, które wiążą się z brakiem zębów.
Artykuł powstał we współpracy z www.annadentalclinic.com |