Dlaczego trening z wykorzystaniem kettlebells jest tak popularny?

Dlaczego trening z wykorzystaniem kettlebells jest tak popularny?

Aktulności

Trening z użyciem charakterystycznego ciężarka, zwanego kettlebellem to niezwykle popularna forma treningu całego ciała. Ten bardzo wszechstronny przyrząd do ćwiczeń sprawdzi się zarówno na siłowni, klubie fitness, jak i domowym zaciszu. Z jego użyciem możemy jednakowo pracować nad siłą, zrzucać zbędne kilogramy czy wzmacniać mięśnie głębokie, odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała.

Kettlebelle zostały niejako na nowo odkryte we współczesnym treningu fizycznym. Historia odważników kulowych sięga jednak dużo dalej, bo aż do XVIII stulecia, gdzie wzmianki donoszą o wykorzystaniu kettli w ćwiczeniach siłowych carskiej Marynarki Wojennej, a pierwsze odważniki przypominały armatnią kulę wyposażoną w uchwyt. Niewiele osób wie, że waga standardowego kettlebella, czyli 16 kilogramów, wywodzi się właśnie z Rosji, gdzie odlewano odważniki o wadze 1 puda (około 16 kg).
W ostatnich latach kettle zrobiły niesamowitą furorę. Dlaczego trening z wykorzystaniem kettlebells jest tak popularny? Wynika to przede wszystkim z uniwersalności, realnych efektów i możliwości kształtowania całej sylwetki z użyciem tylko jednego przyrządu.

Zalety treningu z kettlebells

Trening z odważnikami kulowymi jest bardziej wszechstronny niż ze sztangą. Możemy nimi z powodzeniem wykonywać klasyczne ćwiczenia jak martwy ciąg, wyciskanie czy przysiady a dodatkowo wykorzystywać je do pracy asymetrycznej, co ułatwia zniwelowanie dysproporcji między lewą i prawą stroną ciała. Kettle zapewniają harmonijny rozwój całego ciała, a efekty ćwiczeń są szybsze niż w przypadku stosowania innych urządzeń. Trening doskonale nadaje się do pracy nad poprawą takich cech motorycznych jak wytrzymałość, siła czy gibkość. Ponadto świetnie stabilizuje kręgosłup, wzmacnia mięśnie dolnej części pleców, zapobiegając pośrednio ich bólom.

Efekty

Dlaczego trening z wykorzystaniem kettlebells jest tak popularny, skoro istnieje tyle innych ciekawych przyrządów do ćwiczeń? Efekty, jakie przynosi, są nie do przecenienia. Kształtowanie całej sylwetki, mocne nogi, jędrne pośladki to nie jedyne plusy, na jakie możemy liczyć. Ćwiczenia z kettlebells pomagają szybko zrzucić zbędne kilogramy, a także są doskonałym uzupełnieniem treningu innych dyscyplin. Stanowią niezbędny element zajęć zawodników MMA, bokserów czy zapaśników. Wspomogą również osiąganie lepszych wyników w takich sportach jak crossfit, a nawet bieganie.

Uwagi do ćwiczeń z odważnikami

Choć założenia i sam trening nie wymaga żmudnego opanowywania techniki, warto wiedzieć jak ćwiczyć z kettlami. Nie chodzi tu o typową rozpiskę treningową, ale o podstawowe założenia, jak odpowiedni dobór ciężaru czy właściwy uchwyt podczas ćwiczeń. Osoby początkujące w zabawie z odważnikami kulowymi powinny pierwsze zajęcia odbyć pod okiem instruktora. Próby bez wcześniejszego przygotowania mogą prowadzić do kontuzji i szybkiego zniechęcenia się. Pamiętajmy też, że choć kettlebells dają szybkie efekty treningu, nie stanie się to z dnia na dzień. Wytrwałości i systematyczność ćwiczeń to droga do sukcesu.

Artykuł powstał we współpracy z sklep.fitnessleon.pl
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments