Czym są strony responsywne i dlaczego warto aktualizować strony www?

Czym są strony responsywne i dlaczego warto aktualizować strony www?

Warto przeczytać

Czym są strony responsywne i dlaczego warto aktualizować strony www?

Większość z użytkowników internetu korzysta z urządzeń przenośnych do wyszukiwania treści w wyszukiwarkach. Szacuje się, że w 2020 roku ilość użytkowników urządzeń mobilnych wyniesie 6.95 miliarda, a w 2023 roku wzrośnie do 7.4 miliarda. Obecnie połowa ruchu na stronach www pochodzi z urządzeń mobilnych i wszystko wskazuje na to, że będzie rósł.

Obecnie kładzie się nacisk na to, żeby stare strony modernizować w celu optymalizacji poprawy wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Mówimy w tym miejscu o stronach responsywnych czyli podejściu do projektowania opartym o tzw. mobile first. Jest to podejście, które zapewnia przede wszystkim właściwe wyświetlanie na urządzeniach mobilnych takich jak telefony i tablety. RWD czyli responsive web design umożliwia zaprojektowanie strony www w taki sposób, aby niezależnie od rozmiaru wyświetlacza strona i treści na stronie oraz elementy UI były dostępne i dobrze widoczne. Ważnym czynnikiem odniesienia sukcesu w tej materii jest wykonanie projektu podzielonego na trzy podstawowe rozdzielczości.

Przygotowanie strony do urządzeń mobilnych jest szczególnie ważne teraz, ponieważ od 2021 roku a dokładnie od marca 2021 największa wyszukiwarka Google będzie indeksować tylko te strony, które są właściwie zoptymalizowane pod kątem Responsive Web Design. Jeśli do tego terminu nie zdążysz wykonać zmian to w zasadzie pewne będzie to, że strona straci widoczność w wyszukiwarce. Jeśli nie widać strony w Google to w zasadzie tak jakby jej nie było.

Już dzisiaj widać, że Google szczególnie przygląda się serwisom www pod kątem responsywności, a szerzej pod kątem UX z ang. User Experience. Responsive Web Design jest jednym z fundamentalnych elementów dobrej strategii UX a po polsku strategii związanej z doświadczeniem użytkownika. Responsywność to nie tylko kwestia wyglądu samej strony, podziału tekstu i położenia grafik, video itd. Również RWD ma wpływ na to jak wygląda interfejs użytkownika czyli po angielsku UI (User Interface).

Ile czasu może zająć dostosowanie strony www do standardów RWD? Z reguły wykonanie nowego projektu layoutu zgodnego z zasadami RWD oraz UX i UI zajmuje około 2 tygodni.

Czas na napisanie kodu, który uwzględni wszystkie wytyczne projektantów jest uzależniony od ilości widoków, wielkości widoków strony głównej, podstron oraz innych elementów UI.

Należy przyjąć przy minimalnej wersji kolejne 2 tygodnie na zakodowanie strony www. Łącznie daje nam to około 1 miesiąca na wdrożenie kompletnie nowej responsywnej strony internetowej.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments