Czym jest patriotyzm?

Czym jest patriotyzm?

Poradnik Warto przeczytać

Patriotyzm polski nie polega na mówieniu o patriotyzmie, tylko na służbie – powiedział kiedyś Władysław Bartoszewski. Działania polaków, które podejmowali przez XX wiek w pełni popierają pogląd o prawdziwym patriotyzmie, cytowanym przez powyższą osobę.

Czym jest patriotyzm?

Począwszy od odzyskania niepodległości w 1918, poprzez Bitwę warszawską (zwaną powszechniej Cudem nad Wisłą), kończąc na powstaniu Warszawskim i późniejszym okresie komunizmu i stalinizacji naszej ojczyzny, Polacy swą postawą udowadniali, że ich patriotyzm nie jest jedynie czczym mówieniem.

O tym jak ważna była dla nich Polska i rodacy świadczy fakt, jak wiele kobiet, mężczyzn i dzieci było w stanie zaryzykować życie i nie rzadko przelać krew za swój kraj.
Nasi przodkowie byli bardzo uparci i to właśnie ten upór pozwolił im wywalczyć niepodległość w 1918 roku po 123 latach, gdy naszego kraju nie było na mapach.

Ten sam upór pozwolił im odeprzeć nawałę bolszewicką w 1920 roku. Walczyli za swój kraj i za jego dopiero co wytyczone granice. Dzięki temu Polacy mogli cieszyć się 20-letnim okresem wolnej Polski. Niestety wszystko zmieniło się w roku 1939 kiedy Nazistowska III Rzesza pod wodzą Adolfa Hitlera, dniem 1 września zaatakowała nasz kraj. Nasi rodacy oczywiście bardzo szybko się zmobilizowali i odpowiedzieli na nagły atak obroną granic naszego państwa.

Tak zwana Kampania Wrześniowa również pokazuje prawdziwy patriotyzm polaków podczas tego okresu. Do historii przeszła bohaterska Bitwa pod Wizną, w której nasi żołnierze w liczbie ok. 400 osób, heroicznie bronili swoich pozycji przed napierającą armią Wermachtu, która liczyła ok. 40 tyś żołnierzy. Ta bitwa nazwana została Polskimi Termopilami, ponieważ nasi rodacy na wzór Leonidasa i jego Spartan, bronili swych pozycji, by dać czas swoim braciom i siostrom.

Nie byłoby to możliwe gdyby nie odwaga, heroizm, bohaterstwo i właśnie prawdziwy patriotyzm naszych żołnierzy

Całkiem możliwe, że historia naszego kraju potoczyła by się całkiem inaczej, gdyby nie zdradziecki,,sztylet w plecy’’ ZSRR, którzy 17 września 1939 zaatakowali nas od wschodu, wprowadzając w życie tym samym Pakt Ribbentrop-Mołotow, który dzielił Polskę na tereny, które zagarnęły oba reżimy.
Dowodem wielkiego patriotyzmu, oraz niezmiernej odwagi było również Postanie Warszawskie, w którym brali udział mężczyźni, kobiety i dzieci z całej Polski.
Rozpoczęte 1 sierpnia 1944 roku w godzinie W, czyli o 17. 00, Powstanie Warszawskie było zrywem niepodległościowym ogromniej liczby Polaków, którzy byli nękani i dziesiątkowani Nazistowską okupacją. Wiele osób twierdzi dziś, że było to bezsensowne tracenie sił, lecz pragnę zauważyć, że Polacy nie mieli pojęcia o tym, że w 1945 roku wojna się zakończy. III Rzesza miała przeżyć swojego Fuhrera o setki lat.

Stąd właśnie patriotyczny zryw naszych rodaków, którzy woleli walczyć, niż żyć na kolanach.

Ich poświęcenie i oddanie zasługuje na nasz szacunek, ponieważ było to prawdziwy akt patriotyzmu.

Przytaczać mogłabym tu jeszcze wiele bitew i wydarzeń historycznych (,,Polowanie’’ po wojnie na AK-wców i WIN-owców, Czarny Czwartek 1970, Powstanie Solidarności, represje polityczne oraz internowanie podczas Stanu Wojennego w 1981) które jednoznacznie wskazują na to, że Polacy w XX wieku wykazywali się prawdziwym patriotyzmem, który motywował ich do tego by ryzykować życie i przelewać krew za Polskę. Dzięki ich patriotyzmowi żyjemy dziś w wolnej Polsce.

Cześć i Chwała Bohaterom.

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments