Fotowoltaika, a właściwie panele fotowoltaiczne to innowacyjny sposób na generowanie oszczędności. W dzisiejszych czasach, kiedy podwyżki nie ominęły energii elektrycznej, fotowoltaika może okazać się rozwiązaniem na wagę złota. Co więcej, montując panele, robimy zapasy energii na wiele lat. Generowanie oszczędności to tylko jedna z wielu zalet, które przemawiają za zgłębieniem wiedzy, a później być może montażem paneli fotowoltaicznych. Co powinniśmy wiedzieć o fotowoltaice?
Spis Treści
ToggleCzym jest fotowoltaika?
Skomplikowana nazwa, kryje w sobie zamianę energii słoneczną w elektryczną. Panele fotowoltaiczne, inaczej nazywane po prostu panelami słonecznymi, zbudowane są z płyt krzemowych. Fotowoltaika to połączenie ekonomi i ekonomii. Dzięki wykorzystaniu energii słonecznej i zamianie ją na elektryczną, generujemy wysokie oszczędność. Zapewniają one zwrot połowy, a nawet całości kosztów, które musielibyśmy przeznaczyć na rachunki.
Energia i proces jej zamiany są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Tak naprawdę, panele fotowoltaiczne możemy już zauważyć na dachach niektórych domów, a także nowoczesnych firm. Szybko okaże się, że w dobie rosnących kosztów, fotowoltaika pozwoli nam je ograniczyć.
Jak działa fotowoltaika?
Podstawę stanowią panele, zbudowane z krzemowych płyt. Przechwytują one promienie słoneczne, a w zasadzie fotony, czyli cząstki światła. Wszystko to wprawia w drgania elektrony, które pod wpływem ruchu wytwarzają energię elektryczną. Jednak fotowoltaika pracuje dalej. Wytworzony prąd stały, wędruje do inwentera solarnego. Tam następuje kolejna zamiana, prądu stałego na prą zmienny.
To właśnie nim zasilane są nasze urządzenia. Jak widać fotowoltaika wykonuje ogromną pracę, a wytworzony prąd musi przebyć długą drogę, zanim ostatecznie trafi do naszej sieci. Przy montażu paneli, niezwykłą wagę przykłada się do tego, by były one skierowane na południe. Dzięki temu, będą wstanie przechwycić jak największą ilość światła. Pamiętajmy, że umieszczenie ich w miejscu zacienionym, sprawi, że będą one całkowicie bezużyteczne.
Koszty instalacji
Jak można się domyśleć, panele fotowoltaiczne są sporą inwestycją. Jednak w ciągu kilku lat, zwróci się ona z nawiązką. Kiedy decydujemy się na odpowiednią ilość paneli fotowoltaicznych, możemy przestać martwić się o nasze rachunki za prąd. Najprościej rzecz ujmując, nie potrzebujemy już osobnego dostawcy energii elektrycznej. Warto wiedzieć, że przy podjęciu takiej decyzji, możemy ubiegać się o dofinansowanie. Powinno ono obejmować 40% kosztów, związanych z zakupem i montażem.
Panele fotowoltaiczne nie działają na skomplikowanych podzespołach, czy też szeregu drogich części. Dodatkowo odchodzą koszty napraw. Ich żywotność, przy nieprzerwanym działaniu, szacuje się na około 25 lat. Łatwo więc skalkulować, ile przez ten czas jesteśmy wstanie zaoszczędzić. Sprawia to, że inwestycja w fotowoltaikę zwraca się na przestrzeni kilku lat. Otrzymujemy darmową energię, bez dodatkowych ukrytych kosztów. Warto więc rozważyć ten sposób, w szczególności, że jest on całkowicie bezpieczny dla naszego środowiska.
Więcej informacji Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą https://4oze.pl/ specjalizują się w odnawialnych źródłach energii. |