Czym grozi dziecku chodzenie w źle dobranych butach?

Czym grozi dziecku chodzenie w źle dobranych butach?

Promocja i Reklama

Każde dziecko powinno zawsze chodzić wyłącznie w dobrze dobranych butach. Bardzo ważne jest też to, że powinno to być obuwie nowe, które nie zdążyło dopasować się kształtem do cudzej stopy. Jest to szczególnie ważne w przypadku najmłodszych, których nóżki cały czas się rozwijają i są niezwykle podatne na wpływ czynników zewnętrznych. Czym grozi dziecku chodzenie w źle dobranych butach? Jak zmierzyć stopę dziecku?

Deformacja stopy

Źle dobrany rozmiar butów grozi deformacją stopy. Najprawdopodobniej będzie ona nienaturalnie ściśnięta, co będzie prowadziło do tego, że maluch będzie trzymał palce w niewłaściwy sposób. Po dłuższym czasie chodzenia w takich butach, nieprawidłowe ułożenie stopy może utrzymywać się dłużej, a ostatecznie może przybrać formę deformacji, którą będzie trzeba poddać rehabilitacji. Bardzo istotne jest też to, że może to wpłynąć na rozwój fizyczny dziecka np. poprzez zwiększenie ryzyka wystąpienia schorzeń kręgosłupa, zwiększenie prawdopodobieństwa wystąpienia nieprawidłowej postawy czy nawet problemów z samodzielnym poruszaniem się. Z tego powodu zwłaszcza do nauki chodzenia powinno się kupować wyłącznie buty, które umożliwiają wygodne ułożenie w nich stopy. Obuwie powinno być dość szerokie i co ważne – nie powinno być stylizowane na buty dla dorosłych. To właśnie one najczęściej zwężają się w kierunku palców. W przypadku dorosłych jednak nie ma to żadnego wpływu na kształt stopy. Najmłodsi powinni nosić obuwie zaakceptowane i polecane przez fizjoterapeutów oraz pediatrów. Najlepiej by miało miękką podeszwę dopasowaną do anatomicznego kształtu stopy. Warto też zwrócić uwagę na mocną cholewkę, która wzmocni kostkę. 

Odpowiedni rozmiar obuwia

Żeby uniknąć deformacji stopy, należy upewnić się, że dziecko nosi obuwie w odpowiednim rozmiarze. To jednak wcale nie należy do łatwych zadań, bo większość maluchów wcale nie ma ochoty na przymierzanie obuwia. Podczas zakupów internetowych przymierzenie butów także nie wchodzi w grę. Z tego powodu trzeba wiedzieć, jak zmierzyć stopę dziecku tak, by mieć pewność, że dokonano właściwej oceny. Najprościej jest położyć stopę dziecka na kartce papieru i odrysować jej kształt. Możesz dość prosto zamienić to w formę zabawy.  Dzięki temu dziecko pozwoli Ci spokojnie wykonać obrys. Możesz też pokryć stopę malucha farbą i wykonać jej odcisk. Każde dziecko ucieszy się na taką zabawę! A kiedy już będziesz mieć odcisk lub odrys stopy, to możesz bez problemu ją zmierzyć. W tym celu powinieneś narysować dwie proste kreski – jedną tuż nad najdłuższym palcem, a drugą tuż za piętą. Następnie zmierz odległość pomiędzy tymi kreskami. Pomiar powinien być wykonany pod kątem prostym. Jeśli ustawisz miarę na skos, to rozmiar będzie zawyżony. Uzyskany pomiar możesz porównać z tabelą rozmiarów udostępnianą przez sklep. Pamiętaj, że producenci często posługują się trochę inną rozmiarówką. Dlatego przed zakupem powinieneś zawsze upewnić się, że wybrany przez Ciebie rozmiar jest właściwy. Pamiętaj, że numeracja może się nie pokrywać.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments