Czym charakteryzuje się monitor AMOLED?

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp

Matryce monitorów są wykonywane z użyciem różnych technologii – jedną z nich jest AMOLED. Takie rozwiązanie jest stosowane już od kilku lat w smartfonach, jednak dopiero niedawno trafiło do większych ekranów. Co warto wiedzieć o monitorach AMOLED? Jakie inne rozwiązania możemy znaleźć w nowych urządzeniach?

Jak działa monitor AMOLED i jakie daje korzyści?

AMOLED to rozwinięcie technologii OLED, która z kolei powstała na bazie rozwiązań dla monitorów LCD podświetlanych diodami LED. W przypadku tych ostatnich za wyświetlanie kolorów odpowiada panel LCD, z kolei białe diody zapewniają wyłącznie podświetlenie. Obraz jest zatem połączeniem zabarwienia pikseli oraz siły światła. Ekrany OLED korzystają natomiast z tzw. organicznych diod, które samodzielnie emitują światło. Takie podejście pozwala na kontrolę natężenia dla każdego piksela z osobna, umożliwiając także przedstawienie głębokiej czerni poprzez całkowity brak podświetlenia.

Monitor AMOLED to rozwiązanie, które idzie o krok dalej. Podstawowa zasada działania jest podobna jak w przypadku ekranów OLED, jednak dodatek warstwy TFT pozwala na większą kontrolę nad pikselami. Oto najważniejsze zalety zastosowania takiej technologii:

  • możliwość osiągnięcia wyższego kontrastu niż przy innych rozwiązaniach – głębsza czerń i jaśniejsza biel,
  • mniejsze zużycie energii (zwłaszcza w przypadku ciemnych scen),
  • lepsze odwzorowanie kolorów dzięki dokładnej kontroli oświetlenia pikseli,
  • bardziej kompaktowa konstrukcja przez brak warstwy dodatkowego oświetlenia,
  • szersze kąty widzenia.

Jedną z najważniejszych firm produkujących ekrany AMOLED, zarówno do smartfonów, jak i monitorów, jest Samsung. Chcąc kupić monitor AMOLED tego producenta, warto odwiedzić stronę Samsung.

Monitor Thunderbolt 3 – przesyłanie obrazu z prędkością 8-krotnie wyższą niż przy USB 3.0

Nowe technologie wyświetlania obrazu to nie jedyny obszar, na którym skupia się rozwój najnowszych monitorów. Równie interesującą kwestią są sposoby przesyłania danych – obraz w wysokiej rozdzielczości potrzebuje połączenia o sporej przepustowości, by monitor mógł odebrać wszystkie informacje potrzebne do przedstawienia obrazu z wymaganą szczegółowością. Rozwiązaniem, które wspiera szybki transfer pomiędzy kartą graficzną a monitorem, jest Thunderbolt 3. Maksymalna prędkość oferowana przez złącze tego typu to aż 40 Gb/s, dzięki czemu możliwe jest przekazanie obrazu do dwóch monitorów w rozdzielczości 4K z częstotliwością odświeżania 60 Hz.

Monitor Thunderbolt 3 firmy Samsung

Jednym z produktów, które korzystają z tego rozwiązania, jest Samsung CJ791 o przekątnej 34 cali. Dzięki rozdzielczości obrazu Ultra WQHD oraz formacie 21:9 wrażenia z grania, oglądania filmów, przeglądania zdjęć oraz innych czynności stoją na rewelacyjnym poziomie. Producent zadbał także o wyraziste kolory za sprawą technologii kropek kwantowych i współczynnika kontrastu 3 000:1. Zakrzywiony ekran sprawia, że użytkownik może jeszcze bardziej skupić się na treściach przedstawianych na monitorze, jednocześnie w mniejszym stopniu męcząc wzrok. Gracze z pewnością docenią obecność technologii AMD FreeSync, która niweluje rwanie i zacinanie się obrazu dzięki utrzymywaniu synchronizacji z kartą graficzną. Monitor Thunderbolt 3 CJ791 od Samsunga można znaleźć na stronie producenta.

0 0 votes
Article Rating
Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Pocket
WhatsApp
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

napęd rowerowy 9

Gefundenes Thema: napęd rowerowy 9 Poradnik: Jak zadbać o napęd rowerowy? Napęd rowerowy jest jednym z najważniejszych elementów, które wpływają na wydajność i komfort jazdy.

Czytaj więcej »

passat b5 zawór egr

Znaleziony temat: passat b5 zawór egr Naprawa zaworu EGR w Passacie B5 – poradnik dla właścicieli Passat B5 to popularny model samochodu, który cieszy się

Czytaj więcej »

zawieszenie yamaha mt07

Gefundenes Thema: zawieszenie yamaha mt07 Poradnik: Jak zadbać o zawieszenie Yamaha MT-07? Zawieszenie jest jednym z najważniejszych elementów motocykla, które wpływa na komfort jazdy, stabilność

Czytaj więcej »

Polecane wpisy

0
Would love your thoughts, please comment.x