Czy zegarek to dobry prezent dla dziecka?

Czy zegarek to dobry prezent dla dziecka?

Aktulności

Biżuteria i inne dodatki, którymi uzupełniamy strój – zwykle fascynują małe dzieci. Dotyczy to również zegarków. Dziadkowie oraz pozostali krewni zastanawiają się często nad tym, co podarować wnukowi w dniu pierwszej komunii, na gwiazdkę lub w pozostałe, uroczyste momenty w życiu malucha. Zegarek, zaprojektowany specjalnie z myślą o najmłodszych, może być bardzo dobrym wyborem. Dużo lepszym niż zyskujące coraz większą popularność smartwatche. Przyjrzyjmy się pokrótce podstawowym kwestiom, związanym z kupowaniem zegarków na prezent dla dzieci.

Odpowiedni wiek

Pierwsze, co warto wiedzieć, zanim przystąpi się do zakupów tego rodzaju prezentów – to granica wieku dziecka, gdy można mu już bezpiecznie pozwolić na korzystanie z zegarka. Wydaje się, że dolny pułap to 4 latka. W tym okresie życia maluch nie wsadza już praktycznie wszystkiego, co napotka na swojej drodze, do ust. Zakup zegarka w młodszym wieku to duże ryzyko – taki nabytek może zostać łatwo połknięty lub zniszczony w inny sposób.

Moment, w którym zegarek dla dziecka staje się potrzebny

Powstaje jednak pytanie: czy w wieku 4-5 lat dziecko w istocie potrzebuje już czasomierza na rączce? I czy będzie umiało z niego zrobić pożytek? Faktyczna potrzeba orientacji w upływających minutach i godzinach przychodzi tak naprawdę dopiero w momencie, gdy maluch idzie do zerówki. I to w zerówce uczy się odczytywania godzin z tarczy zegara. Pojawia się wtedy potrzeba wiedzy – ile minut pozostało do końca przerwy? O której skończy się lekcja?

Jeżeli nasza pociecha, którą chcemy obdarować, jest już co najmniej we wspomnianym wieku – możemy bez większych wątpliwości zdecydować się na kupno zegarka. Tutaj rodzi się następna wątpliwość – kupić zegarek z tradycyjnym, analogowym lub kwarcowym mechanizmem, czy też zainwestować w coraz modniejsze urządzenie, jakim jest smartwatch?

Czy zegarek to dobry prezent dla dziecka?

Zegarek tradycyjny a smartwatch – co lepsze dla dziecka?

Jednym z problemów, dotyczących wychowywania dzisiejszych maluchów, na który zwraca uwagę wielu psychologów, jest fakt, że od bardzo wczesnego wieku są one bombardowane setkami różnych bodźców – co nie do końca jest odpowiednie dla delikatnego i dopiero kształtującego się układu nerwowego. Zaleca się więc, aby możliwie opóźnić moment, w którym dziecko otrzyma pierwsze gadgety elektroniczne (w tym smartwatch). Jest to więc silny argument za tym, by wybrać jednak tradycyjną wersję zegarka.

Małe dziewczynki będą z pewnością zachwycone stylowym zegarkiem modowym, utrzymanym w dziecięcej stylistyce. Będzie to nie tylko rodzaj pierwszych doświadczeń z noszeniem ozdób (już prawie jak biżuterii), ale też z pewnością źródło słusznej dumy wśród rówieśników.

Główne plusy zegarków tradycyjnych dla dzieci

Inne zalety „zwykłych” czasomierzy to niewątpliwie nieco niższa cena niż w przypadku smartwatcha – nawet gdy decydujemy się na zakup droższego modelu z wyższej półki cenowej. Co jeszcze istotne: smartwatch to stosunkowo delikatne urządzenie. Jeżeli nasza pociecha jest generalnie rezolutna i rozbrykana, istnieje duże prawdopodobieństwo, że drogi gadget zostanie szybko zniszczony. Dochodzi tutaj także kolejna zaleta zegarków tradycyjnych, o którą dosyć trudno w przypadku smartwatcha – czyli wysoki poziom wodoodporności w przypadku modeli sportowych, pochodzących od uznanych producentów (zwykle jest to co najmniej 100 metrów).

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas poszukiwań produktów takich, jak zegarki na prezent dla dzieci? Ważny jest rodzaj połączenia paska z kopertą. Dla najmłodszych użytkowników optymalne będą lite paski z tworzyw sztucznych – stopione w jedną bransoletę z kopertą. Wszelkiego typu zawiasy lub inne formy mechanicznego połączenia niosą zawsze ryzyko łatwego uszkodzenia.

Ten krótki tekst nie wyczerpuje naturalnie całego, dosyć obszernego tematu, jakim jest sukces w trudnej sztuce dawania prezentów dzieciom. Zegarek to zawsze miły i potrzebny drobiazg, zwłaszcza jeżeli pochodzi od lepszego producenta. Dbajmy jedynie o to, by nie obdarowywać nim zbyt małych dzieci. Po kilku latach – zegarek od krewnego może być miłą pamiątką.

Partnerem artykułu jest salon jubilerski Marko.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments