Czy usunięcie ósemki boli? Odpowiadamy!

Czy usunięcie ósemki boli? Odpowiadamy!

Artykuł miesiąca

Ósemki to trzecie zęby trzonowe u człowieka, nazywane zębami mądrości, które wyrzynają się najpóźniej. Są one pozostałością po poprzednich poziomach ewolucji człowieka i kiedyś były potrzebne do rozdrabniana pożywienia. Dzisiaj z reguły nie są już człowiekowi potrzebne i mogą sprawiać wiele nieprzyjemnych dolegliwości i problemów. Czy usuwanie ósemek boli i jak wygląda zabieg? Przeczytaj.

Dlaczego powinno się usuwać ósemki?

Ósemki mają często tendencję do wyrzynania się w niewłaściwych miejscach pod złym kierunkiem. Często również przyjmują mniej rozwiniętą formę, w związku z czym bardzo ciężko jest zadbać o ich higienę, z racji tego, że ciężko się do nich dostać. Dodatkowo zęby te często są niepełne, co powoduje powstawanie pustej przestrzeni w dziąśle, gdzie zbierają się bakterie i drobnoustroje, co bardzo często może prowadzić do próchnicy. Ponadto źle umiejscowione ósemki mogą powodować negatywne zmiany ortodontyczne, poprzez wypychanie innych zębów. Aby zaradzić tym problemom, bardzo często, już na samym początku wyrzynania się ósemek zaleca się ich ekstrakcję.

Jak wygląda zabieg usuwania ósemki?

Na pierwszym etapie lekarz stomatolog zleca pacjentowi wykonanie zdjęcia panoramicznego, obrazującego całą szczękę, aby móc stwierdzić, czy ząb, który należy usunąć, nie narusza korzeni innych zębów. Jeżeli ząb jest prawidłowo ułożony, wówczas usuwany jest za pomocą kleszczy i dźwigni. Zabieg wykonywany jest przez dentystę stomatologa.

Natomiast jeżeli mamy do czynienia ze źle umiejscowionym zębem mądrości, zabieg, który nazywamy dłutowaniem zęba, wykonuje lekarz specjalista. Polega on na usunięciu zęba za pomocą dłuta i innych specjalnych narzędzi ręcznych bądź maszynowych. W następnej kolejności miejsce poekstrakcyjne jest zaszywane przez chirurga. Zdjęcie szwów następuje zazwyczaj 7 – 10 dni po zabiegu.

Jak przygotować się do usuwania zęba mądrości i czy usuwanie ósemki boli?

Przede wszystkim istotne jest zadbanie o właściwe dobranie terminu zabiegu. 2-3 dni po zabiegu bowiem, to najbardziej newralgiczny okres po ekstrakcji ósemki, w którym prawdopodobieństwo powikłań jest wysokie, a opuchlizna może sprzyjać występowaniu nieprzyjemnych dolegliwości. Dodatkowo bezpośrednio przed zabiegiem warto się najeść, z racji tego, że w następnych 2-3 dniach po zabiegu możliwe będzie spożywanie tylko płynnego, gęstego pokarmu. Nie powinno się po ekstrakcji zęba spożywać gorących posiłków ani pić alkoholu. Co bardzo ważne ponadto, palacze powinni wyposażyć się w tabletki nikotynowe bądź plastry, ze względu na to, że palenie po zabiegu jest niedopuszczalne i może sprzyjać powstawaniu dodatkowych problemów.

Wiele osób obawia się zabiegu usuwania ósemek, ponieważ zabieg ten jest owiany złą sławą. Z reguły jednak należy pamiętać o tym, że zabieg ekstrakcji ósemki nie powinien sprawić większego bólu lub dyskomfortu niż usuwanie innego zęba. Najczęściej zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, dzięki czemu odczuwany ból jest minimalny. Przy zabiegu natomiast może wystąpić lekki dyskomfort bądź uczucie nacisku.

Istotne jest, aby po zabiegu przestrzegać wszelkich zaleceń lekarza, spożywać zimne pokarmy i stosować zimne okłady. Prawidłowe zadbanie o higieny rany powinno sprawić, że po zabiegu nie odczujemy nadmiernego dyskomfortu i nieprzyjemnych dolegliwości bólowych.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments