Czy otyłość może powodować problemy z nietrzymaniem moczu?

Czy otyłość może powodować problemy z nietrzymaniem moczu?

Promocja i Reklama

Problemy z nietrzymaniem moczu dotykają szerokiego grona osób, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Wiek nie jest również jedyną przyczyną wystąpienia takich objawów. Właściwie naukowcy nie wskazują jednego źródła problemów, a cały szereg – z tego powodu można jedynie zdefiniować czynniki ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu. W jaki sposób przeciwdziałać wystąpieniu problemów? Gdy już się pojawią – do jakiego specjalisty się zgłosić? Czy otyłość to jeden z czynników ryzyka, gdy chodzi o nietrzymanie moczu? Jak zwiększyć komfort życia, gdy nietrzymanie moczu się pojawiło?

Przyczyny nietrzymania moczu – czy otyłość jest czynnikiem ryzyka? 

Specjaliści wskazują wiele czynników jako powodujące problemy z nietrzymaniem moczu. Wszystkie one wpływają na pracę mięśni dna miednicy – podstawową przyczyną jest oczywiście osłabienie tych mięśni, jednak jest ona powodowana zarówno złym wzorcem oddawania moczu, jak i innymi czynnikami: osłabieniem po porodzie i ciąży, brakiem ćwiczeń, otyłością czy nawet podeszłym wiekiem. Wszystkie te przyczyny osłabiają mięśnie, co prowadzi do problemów. Dlatego tak ważne jest aby być sprawnym fizycznie i wykonywać ćwiczenia, również na tej grupie mięśni. Zbyt wysoka waga sprawia, że mięśnie dna miednicy są ciągle napięte, dlatego też nawet gdy nie występują inne czynniki, sama otyłość może spowodować ten nieprzyjemny objaw. Powrót do prawidłowej masy ciała może sprawić, że nietrzymanie moczu zupełnie zniknie. 

W jaki sposób przeciwdziałać wystąpieniu nietrzymania moczu? 

W przypadku objawów typowo fizjologicznych, takich jak nietrzymanie moczu, ważna jest profilaktyka. Najważniejsze w tym przypadku jest ćwiczenie odpowiednich partii mięśni i ochrona ich w razie większego wysiłku. Dlatego też kobiety jeszcze przed zajściem w ciążę powinny być przygotowane do niej poprzez ćwiczenia. Te z kolei powinny być kontynuowane również w czasie ciąży i po porodzie. W razie wystąpienia objawu konieczne jest odwiedzenie fizjoterapeuty uroginekologicznego, który wskaże przyczynę pojawienia się nietrzymania moczu. 

Zwiększenie komfortu życia osoby z nietrzymaniem moczu – co może być pomocne?

Gdy pojawią się pierwsze objawy nietrzymania moczu, ludzie rezygnują z wielu aktywności, gdyż wstydzą się wychodzić z domu. Ma to odwrotny skutek, gdyż problem się pogłębia. Na rynku znaleźć można wkładki chłonne, które nie tylko gwarantują suchość, ale również niwelują nieprzyjemne zapachy, a osoba nosząca może cieszyć się pełnią życia i aktywnością fizyczną, która jest tak potrzebna by pozbyć się tego dokuczliwego objawu. Wkładki chłonne rozwiążą tego typu problemy i pozwolą cieszyć się życiem.

Specjalista, który zajmuje się objawami nietrzymania moczu

Wiele osób wstydzi się powiedzieć lekarzowi o swoich objawach. Jest to duży błąd – gdy pojawiają się pierwsze oznaki, warto udać się do lekarza rodzinnego. Wiele kobiet kieruje się z tym problemem do ginekologa, a mężczyźni kierowani są do urologa. Najbardziej odpowiednim specjalistą jest jednak fizjoterapeuta uroginekologiczny.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments