Czy oświadczyny muszą odbyć się przy rodzicach?

Czy oświadczyny muszą odbyć się przy rodzicach?

Promocja i Reklama

Bez wątpienia oświadczyny to jeden z przełomowych momentów w życiu kochających się ludzi. Dla większości par chwila ta pozostaje w pamięci do końca życia i stanowi niezwykle sentymentalny i wzruszający element wielu wspomnień. Czy jednak oświadczyny zawsze muszą odbywać się przy rodzicach?

Oświadczyny zgodne z tradycją

Mnóstwo ludzi nie wyobraża sobie innego wariantu niż oświadczyny w obecności rodziców. Nie ma w tym nic dziwnego – takie rozwiązanie jest w 100% zgodne z tradycją i zwyczajami kultywowanymi w naszym kraju od setek lat. Mężczyzna prosi wówczas przyszłego teścia o rękę córki, a gdy uzyska zgodę, oświadcza się swojej wybrance. W wielu polskich rodzinach kolejne pokolenia w ten właśnie sposób planują organizację zaręczyn, dając tym samym dowód swojego przywiązania do przyjętych dawno temu norm. Oświadczyny przy rodzicach to zatem opcja dla osób, które są zdecydowanymi tradycjonalistami. Zdarza się, że niektóre pary preferują tego typu ceremonie przy udziale nie tylko rodziców, ale również innych członków najbliższej rodziny, np. dziadków, rodzeństwa, chrzestnych. Nie należy oczywiście przesadzać z liczbą osób – warto zadbać o raczej kameralny charakter tego wydarzenia. Całość powinna odbyć się w uzgodnionym wcześniej terminie, w przyjaznej atmosferze pełnej szacunku i kultury.

Zaręczyny – czy zawsze przy rodzicach?

Oświadczyny przy rodzicach to na pewno piękna tradycja, ale pamiętajmy, że absolutnie nie trzeba decydować się na właśnie takie rozwiązanie. Obecność rodziców nie jest w tym wypadku żadną koniecznością ani obowiązkiem i coraz częściej zdarza się odchodzenie od dawnych zwyczajów. Mnóstwo par zdecydowanie stawia na inną, bardziej prywatną formę oświadczyn. Zakochani wolą być w tak ważnym dla nich momencie sami i zaaranżować wszystko w pasującym do nich stylu, bez dodatkowego stresu, który pojawia się naturalnie, gdy w ceremonii biorą udział inne osoby. Klasykiem są oświadczyny w dobrej restauracji czy w czasie spaceru po plaży podczas zachodu słońca. Pomysłów jest oczywiście znacznie więcej – wszystko zależy od kreatywności, gustu czy stylu życia danej pary. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by o rękę poprosić w domowym zaciszu, dbając oczywiście o odpowiedni nastrój, dekoracje itd. Romantyczna kolacja, świece, odpowiednia muzyka oraz dobrze znane otoczenie na pewno sprzyjają intymności i bliskości z ukochaną osobą. Pamiętajmy zatem, że nawet przy świetnych relacjach z rodzicami ich obecność na oświadczynach nie jest niezbędna.

O czym pamiętać, planując oświadczyny?

Mężczyzna, który zamierza się oświadczyć, powinien całość dobrze przemyśleć i odpowiednio zaplanować. Przede wszystkim trzeba zastanowić się, gdzie i w jaki sposób mają odbyć się zaręczyny, biorąc przy tym pod uwagę upodobania i osobowość ukochanej. Warto także z wyprzedzeniem przejrzeć rozmaite zaręczynowe pierścionki oferowane przez sklepy jubilerskie. Wybór jest dziś tak duży – m.in. w zakresie wielkości, formy, kształtu, koloru, rodzaju kruszcu i kamienia – że decyzja o zakupie konkretnego modelu może zająć nieco czasu. Niezbędnym elementem, o jakim nie może zapomnieć mężczyzna starający się o rękę wybranki, są kwiaty. Jeśli oświadczyny organizowane są w tradycyjnym wydaniu, czyli w obecności rodziców, bukiet należy wręczyć nie tylko partnerce, ale również jej mamie.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments