Czy każdy może rozliczyć PIT przez internet? Trzy rzeczy, o których warto wiedzieć

Czy każdy może rozliczyć PIT przez internet? Trzy rzeczy, o których warto wiedzieć

Promocja i Reklama

Choć od dwóch lat wielu podatników ma znacznie bardziej ułatwioną drogę do złożenia swojej deklaracji podatkowej, to jednak ta innowacja nie dotyczy wszystkich przypadków. Wciąż jeszcze istnieje szereg form opodatkowania, w ramach których podatnik musi samodzielnie przygotować deklarację podatkową. Sytuacja wydaje się być dość skomplikowana, dlatego poniżej przedstawione są trzy rzeczy, o których warto wiedzieć składając swoją deklarację podatkową.

Które deklaracje PIT są przygotowane przez Urząd Skarbowy?

W przypadku najpopularniejszych i najczęściej spotykanych deklaracji przez Urząd Skarbowy przygotowany jest PIT-37 i PIT-38. PIT-37 jest to deklaracja wiążąca dla wszystkich osób, które otrzymały przychód z tytułu stosunku pracy, stosunku służbowego, pracy nakładczej bądź świadczeń przedemerytalnych. PIT-38 to natomiast rodzaj deklaracji, która służy rozliczaniu przychodów kapitałowych. W obu przypadkach możemy liczyć na to, że urząd skarbowy samodzielnie rozliczy naszą deklarację podatkową. Czy my jako podatnicy musimy coś robić? Możemy, lecz nie musimy. Nie mamy prawnego obowiązku weryfikacji złożonego PIT-u, chociaż warto sprawdzić, czy wszystkie dane się zgadzają. Jeśli jednak planujemy skorzystać z jednej z ulg podatkowych bądź mamy zamiar rozliczyć się z małżonkiem, wtedy odpowiednie działania na serwisie rządowym są z naszej strony konieczne. 

Jakie PIT-y możemy złożyć przez internet? 

Choć Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Cyfryzacji planuje rozszerzyć usługę automatycznego wypełniania deklaracji podatkowej również na inne rodzaje PIT-ów, to jednak na ten moment reszta podatników jest zobowiązana do samodzielnego przygotowania deklaracji podatkowej. W tym celu można się oczywiście posłużyć specjalnymi programami do wypełniania PIT-ów, co może zagwarantować nam poprawność wprowadzonych danych i minimalne ryzyko jakichkolwiek błędów i pomyłek. Które deklaracje powinny być złożone w taki sposób? PIT-36, PIT-39, PIT-28, PIT-16A, PIT-19A, a także PIT-16. W celu złożenia PIT 2020 online, niezbędne nam są takie dane jak: data urodzenia, przychód za rok 2020, przychód za rok 2019, a także identyfikator podatkowy, co w przypadku przedsiębiorstw będzie stanowiło NIP, a dla osób prywatnych będzie to PESEL.

Czy warto składać PIT internetowo?

Istnieje kilka podstawowych zalet, które sprawiają, że składanie deklaracji podatkowych za pośrednictwem internetu jest znacznie lepszym pomysłem, niż tradycyjna wysyłka do Urzędu Skarbowego. Po pierwsze jest to najwygodniejszy sposób na złożenie deklaracji. Możemy to zrobić o dowolnej porze dnia, bez potrzeby wychodzenia z domu. Za składaniem PIT-u internetowo przemawia też argument finansowy – potencjalny zwrot podatku przyjdzie do nas znacznie szybciej, niż w przypadku, gdybyśmy zdecydowali się na tradycyjna formę wysyłki deklaracji. Ostatnim, lecz równie ważnym argumentem jest minimalizacja ryzyka błędu. Internetowo rozliczana deklaracja podatkowa, szczególnie z pomocą odpowiedniego programu do rozliczania PIT-ów, z pewnością zostanie wykonana w sposób poprawny. To znacznie przyśpieszy procedurę zatwierdzenia deklaracji i uzyskania zwrotu. 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments