Czujniki kontaktronowe – wybór, montaż, specyfika

Czujniki kontaktronowe – wybór, montaż, specyfika

Warto przeczytać

Czujniki kontaktronowe to jedne z częściej wykorzystywanych czujników w zastosowaniach z zakresu automatyki przemysłowej. Są one również powszechnie stosowane w systemach alarmowych. Czujniki kontaktronowe to zespoły urządzeń składające się z kontaktronów i magnesu. Sprawdź, czym charakteryzują się czujniki kontaktronowe oraz jak je wybierać i montować.

Czym charakteryzują się czujniki kontaktronowe?

Czujnik kontaktronowy działa na zasadzie zwierania lub rozwierania styków kontaktronu w wyniku oddziaływania na jego styki zewnętrznego pola magnetycznego indukowanego przez magnes. Czujniki kontaktronowe pozwalają na detekcję pola magnetycznego na niewielkich odległościach i stosowane są m.in. jako czujniki otwarcia okien i drzwi w systemach alarmowych. Z ich właściwości korzysta się również w systemach kontroli dostępu.

Do niewątpliwych zalet czujników kontaktronowych należy zaliczyć ich wyjątkową trwałość, niezawodność eksploatacyjną, brak mechanicznych elementów mogących prowadzić do usterek systemu alarmowego. Poza tym czujniki kontaktronowe gwarantują wysoką precyzję działania i szeroki zakres produktów o zróżnicowanych parametrach technicznych, co pozwala łatwo dopasować odpowiedni czujnik do warunków lokalizacyjnych czy parametrów urządzeń, z którymi będą współpracować kontaktrony.

Jak wybrać czujniki kontaktronowe?

Wybór czujnika kontaktronowego powinien być poprzedzony dokładną analizą potrzeb oraz specyfiki aplikacji, w której będzie stosowany czujnik. Istotny jest rozmiar czujnika, maksymalne napięcie przełączalne oraz konfiguracja styków. Wybierając urządzenia tego typu, warto także zweryfikować, czy jest ono wyposażone w przewód przyłączeniowy.

Na rynku oferowane są czujniki kontaktronowe o napięciu przełączania w zakresie od maksymalnie 100 V do nawet maksymalnie 1 kV. Pod względem konfiguracji styków najpowszechniejsze są czujniki kontaktronowe SPST-NO, jednak z powodzeniem znajdziemy również czujniki SPST-NC, SPDT oraz NO.

Montaż czujników kontaktronowych

Gwarantem niezawodnej, bezawaryjnej i odpowiedniej pracy czujnika kontaktronowego jest jego właściwy montaż. Podczas instalacji czujnika należy szczególnie zadbać o odpowiednią ochronę uszczelnienia między elementem szklanym oraz metalowym kontaktronu, a także zabezpieczyć urządzenie przed ewentualnymi naprężeniami czy zniszczeniami.

Jeśli czujnik kontaktronowy będzie instalowany w obudowie, wówczas należy zadbać o to, aby ta nie doprowadziła do jego uszkodzenia w wyniku pracy obudowy lub jej obróbki spowodowanej hermetyzacją, lutowaniem, spawaniem, cięciem czy uszczelnianiem.

Warto również pamiętać o tym, że czujnik kontaktronowy nie może być instalowany w bezpośrednim otoczeniu ferromagnetyków mogących prowadzić do zaburzeń rozkładu pola magnetycznego, a w konsekwencji do zakłóceń w pracy kontaktronu. Zatem podczas montażu czujnika kontaktronowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego sąsiedztwo z cewkami indukcyjnymi oraz transformatorami czy magnesami.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments