Czego trzeba być świadomym przy wyborze kompresora?

Czego trzeba być świadomym przy wyborze kompresora?

Warto przeczytać

W wielu przedsiębiorstwach, które spotkamy używają sprężonego powietrza w wielu prowadzonych przez siebie procesach. Bezcenny wtedy jest kompresor powietrza, który może być wykorzystywany w niejednym sektorze przemysłowym. Wykorzystuje się je między innymi w warsztatach samochodowych oraz w medycynie. Podczas jego działania następuje zmniejszenie objętości czynnika roboczego, co pomaga w podwyższeniu potrzebnego ciśnienia.

Jednym z najważniejszych pytań podczas wyboru sprężarki jest jej intensywność pracy. Mowa tutaj o rozróżnieniu między pracą ciągłą, a dorywczą. Ta pierwsza cechuje się tym, że urządzenie wymaga ciągłego strumienia powietrza, które musi posiadać pewne parametry. Natomiast, jeśli chodzi o pracę dorywczą, to mowa tutaj o takich czynnościach jak pompowanie kół, czy praca szlifierki. W dalszej części naszego artykułu skoncentrujemy się na sprężarkach tłokowych. To właśnie one są przeznaczone do pracy dorywczej w wielu warsztatach.

Czego trzeba być świadomym przy wyborze kompresora?

Podczas wyboru sprężarki tłokowej koniecznym jest zapoznanie się z jej kluczowymi parametrami, mającymi ogromny wpływ na jej pracę. Na sam początek warto spojrzeć na wydajność sprężarki, która pomoże nam w określeniu miary ciśnienia powietrza oraz ilości jego zużycia. Na działanie układu urządzenia wpływa przewymiarowanie oraz niedowymiarowanie, co musimy dokładnie sprawdzić, ponieważ wybranie sprężarki, która będzie miała dostosowane do pracy wartości jej wydajności wpłynie pozytywnie na pracę całego urządzenia.

Czego trzeba być świadomym przy wyborze kompresora?

Wiele razy podczas charakterystycznego trybu pracy, na przykład działaniu wielu urządzeń w jednym momencie, przewymiarowuje się sprężarki. Dodatkowo do systemu dodaje się specjalne zbiorniki. Ma to usprawnić działanie sprężarki w sytuacji kiedy zwiększa ona swoje zapotrzebowanie na sprężone powietrze. Do osiągnięcia długowieczności urządzenia należy pamiętać o czasie pracy maszyny oraz o dobrym zdefiniowaniu aplikacji. Pomaga to nie tylko w długotrwałym działaniu urządzenia, ale również wyeliminować błędy jakościowe, które często zdarzają się na przykład podczas dokręcania śruby przez klucz pneumatyczny.

Czego trzeba być świadomym przy wyborze kompresora?

Mówiąc o tłokowych sprężarkach warto je podzielić na dwa rodzaje: olejowe oraz kompresory bezolejowe. Selekcja pomiędzy nimi opiera się w głównej mierze na dokładnym określeniu układu, ponieważ część instalacji nie może funkcjonować przy udziale oleju. Jednak przy pracy z olejem warto wybrać kompresor olejowy, który dzięki sporej wydajności oraz małej wrażliwości na przeciążenia może zapewnić bezpieczną pracę w warsztacie. Dodatkowym atutem wybieranego przez nas kompresora będzie jak najniższy poziom hałasu jego działania. Wpłynie to pozytywnie na pracę naszych pracowników tym samym zwiększając ich bezpieczeństwo. Wybierając wspomniane urządzenie pneumatyczne warto zwrócić uwagę także na producenta. Mowa tutaj o łatwej dostępności części zamiennych oraz skutecznego serwisu.

Czego trzeba być świadomym przy wyborze kompresora?

Przy wyborze kompresorów pamiętajmy, że każdy parametr ma wpływ na jakość działania urządzenia oraz jego koszt. Na rynku istnieje wiele propozycji sprężarek przez co warto poświęcić czas na wybranie profesjonalnego urządzenia, które będzie bezpiecznie i komfortowo wpływało na pracę w warsztacie.

Czego trzeba być świadomym przy wyborze kompresora?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments