Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

Czego szukamy na Warmii i Mazurach?

Warto przeczytać

Pytanie tylko pozornie skierowane jest do turystów. Może być przecież skierowane również do historyków, kulturoznawców-regionalistów oraz inwestorów. Zacznijmy może od tego, co w tym regionie interesuje turystów?

Warmia i Mazury dla turystów

Przy współpracy z portalem: blogosphare.de

Granica pomiędzy Warmią i Mazurami jest dosyć płynna. Umownie można te obie krainy rozdzielić linią idącą od Ostródy, potem nieco na południe od Olszyna i łukiem na północ przez Mrągowo i Kętrzyn.

Czym się zatem różnią od siebie te obie krainy. W krajobrazie i zabytkach obecnie raczej jest trudno wskazać istotne różnice. Historycznie obie krainy w ostatnich wiekach połączyła wspólna historia. Wcześniej zamieszkiwały je różne plemiona. Na samych Mazurach swoje korzenie zapuścili Mazowszanie. Nieprzypadkowo jeden z naukowych periodyków mazurskich nosi tytuł „Masovia”.

Przeciętny turysta kojarzy ten region z jeziorami, zwłaszcza z Wielkimi Jeziorami Mazurskimi. Bardziej wytrawny penetruje tamtejsze puszcze, choćby Piską i Romincką. Ta druga na przełomie dwóch poprzednich wieków była regionem łowieckim cesarza Wilhelma II. Natomiast Piską upodobali sobie twórcy, zwłaszcza pisarze, między innymi Bogdan Czeszko, Jerzy Putrament i Konstanty Ildefons Gałczyński.

Dlatego pasjonaci historii literatury zwykle odwiedzają Muzeum im. K. I. Gałczyńskiego w Praniu i Michała Kajki w Ogródku.

Wyczynowi turyści coraz częściej korzystają ze szlaków kajakowych, choćby na Krutyni, Węgorapie i Gołdapie. Coraz większym powodzeniem cieszą się dawne umocnienia z czasów II wojny światowej, między innymi w Gierłoży, Mamerkach i Gołdapi (kwatera Luftwaffe „Robinson”).

Warto odwiedzić Park Krajobrazowy Puszczy Rominckiej wraz z zabytkowym (nieczynnym) szlakiem kolejowym i, najwyższymi w Polsce, mostami w Stańczykach. Wielu zaskakuje Tatarska Góra – drugi pod względem wysokości (308 m n.m.p) szczyt Mazur Garbatych ze znajdującym się w zagłębieniu szczytu dystroficznym jeziorkiem otoczonym tundrową roślinnością.

Region dla inwestorów

Tak… W ostatnich j latach wyraźnie wzrosło zainteresowanie inwestorów regionem Warmii i Mazur, zwłaszcza otoczeniem Wielkich Jezior Mazurskich. Do miejsc cieszących się największym powodzeniem zaliczają się głównie Giżycko i Mikołajku. Poszukiwane są działki nad jeziorami.

Ale nie tylko jeziora dają pretekst inicjatywom inwestorskim. Część z inwestorów zakupiła dawną popegeerowski ziemię i to nie tylko w celach rolniczych. Coraz większym powodzeniem cieszy się bowiem tutejsza agroturystyka.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback

[…] Zobacz Czego szukamy na Warmii i Mazurach? […]