Cynkowanie ogniowe – co to takiego?

Cynkowanie ogniowe – co to takiego?

Warto przeczytać

Cynkowanie ogniowe stanowi proces nakładania wytrzymałej powłoki na stal. Usługę to oferuje wiele firm, specjalizujących się w zabezpieczeniach antykorozyjnych. Warto wiedzieć, w jaki sposób realizowane jest cynkowanie ogniowe.

Opis procesu

Przed zasadniczym procesem elementy stalowe poddawane są ręcznej obróbce. Pozwala ona oczyścić komponenty z rdzy, zendry, szlaków spawalniczych oraz olejów. Po osuszeniu elementy zanurza się w płynnym cynku, ulegającym stopieniu w temperaturze 419 stopni Celsjusza. W trakcie zatapiania w wyniku dyfuzji płynnego metalu przejściowego ze stalą dochodzi do wytworzenia warstwy, składającej się z różnorodnych powłok stopowych. Element przetworzony wyjmowany jest z kąpieli po całkowitym zakończeniu reakcji. Warstwa przylegająca bezpośrednio do komponentu ma grubość 1 µm i stanowi ona stop żelaza oraz cynku. Powyżej znajdująca się powłoka zawiera około 10 procent żelaza. Kolejna warstwa ma 6 procent żelaza, a na jej powierzchni zaobserwować można metaliczne kryształy. Na końcu znajduje się powłoka cynkowa. Zdarza się, że cynkowanie wykonuje się za pomocą pasywacji lub chromowania w celu zwiększenia ochrony. Warstwa cynkowa zwilżana jest wówczas roztworami soli metali. Po dokonaniu pasywacji lub chromowania komponent poddaje się dokładnemu płukaniu, a następnie suszeniu.

Wady i zalety

Usługa realizowana przez Metaltech skutecznie zabezpiecza budowlane elementy na kilkadziesiąt lat. Dzięki niej nie trzeba przeprowadzać konserwacji. Powłoka cynkowa wykazuje dużą odporność na tarcie oraz uderzenia. Stanowi one idealne rozwiązanie w przypadku pustych przestrzeni. Cynkowanie jest ponadto bezpieczne dla środowiska. Należy jednak zaznaczyć, że po realizacji procesu należy usunąć wszelkie zacieki. Elementy poddawane kąpieli mogą ulec odkształceniu. Należy również pamiętać, by przy projektowaniu konstrukcji odpowiednio przygotować elementy poddawane cynkowaniu. Konieczne jest stworzeniu odpowietrzających oraz przelewowych otworów.

Cynkowanie ogniowe stanowi efektywne zabezpieczenie stalowych elementów przed korozją. Warto zatem skorzystać z usług firmy, specjalizującej się w tym procesie, wykorzystującej w swoich działaniach nowoczesne rozwiązania.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments