Coraz większy popyt na usługi rolnicze

Coraz większy popyt na usługi rolnicze

Promocja i Reklama

W ciągu ostatnich kilkunastu lat możemy w naszym kraju zaobserwować stały wzrost zainteresowania usługami rolniczymi. Co oczywiste rosnący popyt wpływa na podaż i na rynku pojawia się coraz więcej przedsiębiorstw oferujących tego rodzaju usługi.

Kto poszukuje usług rolniczych?

Na postawione pytanie najprościej jest odpowiedzieć, że robi to bardzo wielu polskich rolników. Ma to związek z dużym rozdrobnieniem rolnictwa w naszym kraju, a także z tym, że wielu właścicieli gospodarstw rolnych nawet jeśli nastawia się jedynie na pewien obszar produkcji np. na hodowle zwierząt to i tak dysponuje pewnym areałem na którym uprawia rośliny. Często tacy rolnicy nie chcą i nie czują potrzeby by inwestować w nowoczesny sprzęt, gdyż swojego głównego źródła dochodu szukają właśnie we wspomnianej już hodowli. Poszukują więc kogoś, kto za określoną opłatą wykona część prac polowych związanych z produkcją roślinną lub wspomoże ich nowoczesnym sprzętem. Z usług rolniczych nierzadko korzystają też ci rolnicy, którzy skupiają się na konkretnej gałęzi produkcji i np. w bardzo krótkim czasie powiększyli areał na którym gospodarują. Wymusza to na nich wykonanie określonych prac w danym czasie ale często nie są tego w stanie zrobić, gdyż wymagałoby to zakupu „na już” nowoczesnego sprzętu. Wolą więc skorzystać z usług rolniczych a kupno maszyn odłożyć np. na kolejny rok. Bywa, że tacy rolnicy potrzebują dodatkowego wsparcia w postaci zaplanowania logistycznego całej pracy. Taka usługa również znajduje się w ofercie firm usługowych.

Kto oferuje usługi rolnicze?

Usługi rolnicze najczęściej oferowane są przez profesjonalne firmy, które dysponują nowoczesnym sprzętem, dużym parkiem maszynowym oraz wykwalifikowaną i doświadczoną kadrą. To u nich rolnik może skorzystać w pomocy w zakresie zaplanowania logistycznego prac i doradztwa w wielu kwestiach związanych z prowadzeniem gospodarstwa. Jednak usługi rolnicze oferowane są także przez rolników indywidualnych. Ci którzy posiadają nowoczesne maszyny, a dysponują odpowiednią ilością czasu często ogłaszają się w charakterze usługodawców. Jest to dla nich działalność pozwalająca na dodatkowy zarobek.

Jakie są ceny usług rolniczych?

Ceny usług rolniczych są zróżnicowane. Wiele zależy od tego z jakich maszyn rolnik chce skorzystać, na jakim areale mają być wykonane prace i czym konkretnie będzie się musiał zająć usługodawca. Wiele zależy też od regionu czy województwa oraz oczywiście od tego czy rolnik decyduje się na skorzystanie z oferty przedsiębiorcy czy rolnika indywidualnego, który usługi traktuje jako dodatkową działalność. W tym drugim przypadku ceny są zwykle niższe ale bywa, że nie można liczyć na szeroki wybór maszyn czy możliwość skorzystania z pomocy większej liczy pracowników.

Gdzie poszukiwać usług rolniczych?

Oferty firm i rolników indywidualnych świadczących tego rodzaju usługi najłatwiej znaleźć jest w Internecie. Branżowe portale rolnicze oferują wiele ogłoszeń. Ponadto cześć przedsiębiorstw oraz rolników zamieszcza oferty na popularnych portalach ogłoszeniowych. Warto poświęcić nieco czasu i znaleźć najodpowiedniejszą ofertę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Henio
3 lat temu

Jest to świetna wiadomość!