Wypadek, korozja, nieprawidłowe garażowanie lub wyeksploatowanie części – samochody mogą zostać uszkodzone na wiele sposobów, jednak niezależnie od przyczyny, właściciele takich pojazdów szukają odpowiedzi na to samo pytanie: co zrobić z niesprawnym autem? Odpowiedzi jest kilka.
Spis Treści
ToggleNaprawa
Myśl o remoncie zwykle przychodzi na myśl jako pierwsza i naturalnie w określonych okolicznościach jest to decyzja właściwa. Musimy jednakże wziąć pod uwagę potencjalny koszt naprawy oraz zakres prowadzonych prac. Jeżeli mowa o wymianie kilku stosunkowo tanich części, a samochód jest nam potrzebny do pracy, remont jest opłacalny. Problemy pojawiają się w przypadku aut powypadkowych lub takich, które stały przez długi okres w garażu lub pod gołym niebem. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na samochody biorące udział w stłuczkach, gdyż siła uderzenia innego pojazdu powoduje liczne uszkodzenia, których nie widać na pierwszy rzut oka. Nadwyrężone części mogą sprawiać problemy dopiero po tygodniach użytkowania, dlatego w przypadku takich samochodów konieczny jest gruntowny przegląd, który ujawni rzeczywistą skalę uszkodzeń. Tylko wtedy można podjąć decyzję o naprawie lub sprzedaży auta.
Skup samochodów
Sprzedaż używanego auta nie zawsze przebiega szybko, jednakże znalezienie kupca na uszkodzony samochód stanowi wyjątkowo trudne zadanie. Jeżeli nie dysponujemy rzadkim lub atrakcyjnym modelem auta, powinniśmy rozważyć sprzedaż w inny sposób. Trzeba w tym miejscu nadmienić, że polskie prawo zabrania samodzielnego rozmontowania samochodu na części, za co grozi od 10 do 320 tysięcy złotych kary – plus 3200 złotych potencjalnej grzywny ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Jeżeli planujemy sprzedać taki samochód, należy skontaktować się z taką firmą, jak skup aut uszkodzonych Warszawa. Przedsiębiorstwa tego typu specjalizują się wycenie oraz nabywaniu pojazdów niezależnie od ich wieku, przebiegu oraz marki. W przeciwieństwie do komisów skupy akceptują również auta w złym stanie technicznym, w tym również pojazdy niezdolne do samodzielnej jazdy – co stanowi dobrą wiadomość dla właścicieli samochodów powypadkowych. Kolejną zaletą skupów jest fakt, iż współpracują one ze złomowiskami lub posiadają pozwolenia na demontaż pojazdów, dzięki czemu w obrębie jednej firmy możemy sprzedać zarówno wyeksploatowany samochód, który miałby problem ze znalezieniem nabywcy, jak i auto powypadkowe.
Niezależnie od kondycji samochodu, skupy oferują bezpłatną wycenę specjalisty, a także transport auta we własnym zakresie z użyciem lawety. Sama transakcja odbywa się na podstawie umowy o kupnie-sprzedaży, co pozwala właścicielowi nie tylko otrzymać uczciwą zapłatę, ale również uzyskać dokumenty niezbędne do zgłoszenia zmiany właściciela w urzędzie oraz biurze ubezpieczyciela. Usługi skupu to szybki i sprawdzony sposób, aby sprzedać uszkodzone auto nawet w kilkadziesiąt godzin bez ryzyka odmowy.