Co to jest periodontologia i czym zajmuje się periodontolog?

Co to jest periodontologia i czym zajmuje się periodontolog?

Aktulności

Każdy z nas wie jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Zdrowe zęby to podstawa. Mimo, że wizyty w gabinetach lekarskich, w których sprawdzany jest ich stan, należą do dość nieprzyjemnych i drogich, to są potrzebne. Oszczędzają nam one bólu i cierpienia związanego z zepsutymi zębami czy innymi dolegliwościami, które często kończą się mniej lub bardziej bolesnymi zabiegami. W stomatologii można wyróżnić różne specjalności. Każda z nich dotyczy konkretnych schorzeń i zajmuje się ich leczeniem. Co to jest periodontologia? Czym zajmuje się periodontolog?

Periodontologia – definicja

Periodontologia jest specjalnością stomatologii, która polega na diagnozowaniu i leczeniu chorób i problemów przyzębia oraz tkanek, które znajdują się przy samym zębie i w jego okolicy. Warto tutaj mieć świadomość, że tego typu dolegliwości mogą powodować nawet utratę zębów, dlatego nie należy ich bagatelizować.

Jakiekolwiek objawy wskazujące na tego typu choroby powinny być niezwłocznie zbadane przez specjalistę, który wdroży odpowiednie leczenie.

Periodontopatie – choroby przyzębia i tkanek przyzębia

Wszystko zaczyna się od stanu zapalnego. Tworzy się on przez duże ubytki próchnicze lub kamień nazębny. Są to miejsca gromadzenia się bakterii. Drobnoustroje te są odpowiedzialne za wydzielanie kwasu w nadmiarze.

Jest on niebezpieczny dla szkliwa. W związku z tym, w ostateczności mogą rozwinąć się periodontopatie. Zaliczamy do nich m.in. parodontozę, krwawienie z dziąseł, odsłonięcie szyjki zębowej czy rozchwianie zębów.

Przyczyny periodontopatii

Istnieje kilka czynników, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu tego typu schorzeń. Bardzo ważna jest higiena jamy ustnej. Jeżeli regularnie myjemy zęby szczoteczką, która nie podrażnia dziąseł, zmniejszamy tym samym ryzyko wystąpienia takich dolegliwości. Dodatkowo, warto zaopatrzyć się także w nić dentystyczną czy płyn do higieny jamy ustnej, które pomogą nam usunąć groźne bakterie z jamy ustnej.

Co więcej, picie alkoholu i palenie papierosów też przyczynia się do periodontopatii. Kolejnym czynnikiem jest dieta. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczenie spożycia słodyczy oraz zastąpienie ich warzywami i owocami. Są one bogate w witaminy niezbędne do prawidłowego rozwoju całego organizmu.

Dzięki temu możemy uniknąć chorób przyzębia i nie tylko. Za takie schorzenia odpowiedzialne są także wady zgryzu i zmiany hormonalne.

Objawy periodontopatii

W przypadku wystąpienia chorób przyzębia lub tkanek będących przy zębie, można zaobserwować pewne symptomy. Można do nich zaliczyć nieprzyjemny zapach z ust. Innym objawem, który powinien nas zaniepokoić jest wrażliwość dziąseł na dotyk, a także zimno i ciepło. Jeżeli zauważymy u siebie takie dolegliwości, powinniśmy udać się do periodontologa.

Leczenie – na czym polega?

Kiedy periodontolog zdiagnozuje u nas periodontopatię, dostosuje leczenie w zależności od potrzeb. Istotą wizyt u tego specjalisty jest usunięcie kamienia nazębnego i osadu z zębów. Zmniejszy to stany zapalne. Potem następuje regeneracja kości i tkanki przyzębia.

Są także przypadki, które wymagają bardziej specjalistycznej pomocy. Podczas takiego leczenia wykonuje się m.in. pogłębienie kieszeni dziąseł.

Periodontolog – jak wygląda jego praca?

Periodontolog specjalizuje się w chorobach przyzębia i tkanek przyzębia. Zajmując się wyłącznie tym działem stomatologii, jest w stanie zaobserwować zmiany w obszarze przyzębia i tkanek jamy ustnej, które nie będą widoczne dla zwykłego stomatologa. Do podstawowych zadań periodontologa należą testy bakteriologiczne, pomiary kliniczne stanu przyzębia, indeks ruchomości zębów.

Oprócz tego, ocenia on stan dziąseł czy recesji dziąsłowych – obnażenia szyjek. Dodatkowo, specjalista ten może wykonywać przegląd jamy ustnej pod kątem występowania zmian nowotworowych lub przednowotworowych dotyczących przyzębia i tkanek jamy ustnej – język, wewnętrzna warstwa policzków, podniebienie. Jak już wcześniej było wspomniane, leczenie periodontologiczne zaczyna się od usunięcia kamienia nazębnego.

W ten sposób pozbędziemy się stanu zapalnego. Kolejne etapy leczenia to regeneracja uszkodzonych struktur. Jeżeli skierujemy się do periodontologa i okaże się, że chorujemy na periodontopatię, podejmie on specjalistyczne leczenie. Jego sposoby poradzenia sobie z daną chorobą przyzębia i tkanek przyzębia są skuteczniejsze niż leczenie u zwykłego stomatologa.

Dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać właściwego specjalistę. Dzięki temu uzyskamy odpowiednią pomoc i sprawniej uporamy się z tymi schorzeniami.

Artykuł powstał we współpracy z premium-clinic.pl
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments