Co to jest kaszak?

Co to jest kaszak?

Internet

Kaszak jest niewielką torbielą powstałą na skutek niedrożności gruczołu łojowego. Czy jest groźny dla naszego organizmu? Jak go rozpoznać? Jakie są przyczyny jego powstania oraz jak wygląda leczenie?

Kaszak – wygląd

Kaszak ma wygląd krostki o cielistym kolorze. Jest wyczuwalnym zgrubienie pod skórą i nierzadko pod wpływem dotyku może się nieznacznie przesuwać. Niekiedy na jego powierzchni zaobserwować możemy ciemniejszy punkt. Kaszaki najczęściej występują na twarzy, skórze głowy, a także w miejscach intymnych. Często zaobserwować je możemy u mężczyzn, rzadziej u kobiet, a najrzadziej u dzieci.

Kaszak – przyczyny powstania

Do najczęstszych przyczyn powstawania kaszaków zaliczamy nieodpowiednią higienę, używanie kosmetyków zapychających gruczoły łojowe, takich jak oleje czy produkty na bazie silikonu. Kaszaki mogą występować również u osób, które wystawiają się na zbyt duże działanie niekorzystnych dla skóry promieni UV. Czasami tendencja do pojawiania się na skórze kaszaków to kwestia genetyki, a skłonność do ich powstawania bywa dziedziczna.

Kaszak – metody leczenia

Zdarza się, że kaszak pęka samoistnie, lecz duża część z nich wymaga interwencji lekarza specjalisty. Wśród metod pozbywania się kaszaka wyodrębnić można usuwanie zmiany poprzez wycięcie jej przy pomocy skalpela, krioterapię (wymrażanie), a także wypalanie laserowe. Domową metodą walki z kaszakami są okłady ze skrzypu polnego. Roślina ta korzystnie wpływa na pracę gruczołów łojowych, a także łagodzi podrażnienia skóry. Przy odpowiednim leczeniu możemy trwale pozbyć się kaszaków, gdyż tego typu zmiany skórne nie mają skłonności do nawrotów.

Kaszak – profilaktyka

Aby uniknąć powstawania kaszaków należy dbać o higienę osobistą, a zwłaszcza o złuszczanie martwego naskórka. Pomóc nam mogą w tym różnego rodzaju peelingi oraz preparaty oczyszczające skórę. Takie zabiegi warto robić systematycznie by nie dopuścić do zablokowania gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Gdy jednak zobaczymy u siebie niepokojącą zmianę powinniśmy jak najszybciej udać się do dermatologa, który pomoże nam określić czy jest to kaszak i wybierze najlepszą dla nas metodę leczenia. Im wcześniej udamy się do specjalisty, tym lepiej, ponieważ wczesne leczenie nie jest tak inwazyjne jak metody pozbywania się dużych, czasami nadkażonych znamion, a także gwarantuje całkowite wyleczenie.

Wiele osób bagatelizuje pojawienie się na ich skórze znamion zwanych kaszakami. Często dzieje się tak dlatego, że zmiany te nie są bolesne i ich występowaniu nie towarzyszą żadne inne negatywne objawy. Niestety nieleczone mogą ulec stanowi zapalnemu, a w konsekwencji ich leczenie staje się o wiele trudniejsze i wymaga więcej czasu. Często też w takich przypadkach niezbędna jest antybiotykoterapia. Warto więc obserwować znamiona występujące na naszym ciele i gdy wyczujemy pod skórą przesuwającą się cielistą grudkę, niezwłocznie udać się do lekarza. Być może jest to niepozorny kaszak, który nieleczony może jednak nieść za sobą poważne objawy ogólnoustrojowe.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments