Co powinieneś wiedzieć przed laserową korekcją wzroku?

Co powinieneś wiedzieć przed laserową korekcją wzroku?

Promocja i Reklama

Laserowa chirurgia oka koryguje słabe widzenie, dając wolność od okularów i soczewek kontaktowych. Jest to prosta procedura, która zabiera od kilku sekund do zaledwie kilku minut, w zależności od wymaganego poziomu korekcji. Poprawa widzenia po laserowej operacji oka jest zauważalna oraz znacznie poprawia komfort życia.

Czy istnieją przeciwwskazania?

Istnieje kilka przeciwwskazań do operacji. Jeśli istnieje jakikolwiek stan, który może wpłynąć na reakcję oczu na leczenie, należy poczekać, aż ten stan zostanie rozwiązany. Przykładami są zespół suchego oka, zapalenie spojówek, zakażenia i wszelkiego rodzaju uszkodzenia oczu. Rogówka oka osoby kwalifikowanej do laserowej korekcji musi mieć wystarczającą grubość, a źrenice nie powinny być zbyt duże. Konieczne jest ukończenie odpowiedniego wieku, osiemnastu, lub dwudziestu jeden lat, w zależności od rodzaju operacji. Do tego warunkiem koniecznym do zakwalifikowania do operacji jest niezmienna wada wzroku od co najmniej roku.

Jak przebiega operacja?

Zaawansowany laser chłodnej wiązki dokonuje subtelnych zmian kształtu powierzchni oka, czyli rogówki, korygując jego drobne niedoskonałości i sprawiając, że wzrok staje się wyraźniejszy i ostrzejszy. Zdecydowana większość osób poddanej korekcji jest zdumiona tym, jak szybko odzyskują dobry wzrok. Dla osób krótkowzrocznych celem jest spłaszczenie rogówki, natomiast u osób dalekowzrocznych pożądana jest bardziej stroma rogówka. Lasery ekscymerowe mogą również korygować astygmatyzm, wygładzając nieregularną rogówkę do bardziej normalnego kształtu.

Powikłania po operacji

Większość problemów, które mogą pojawić się po operacji laserowej oka, rozwiązuje się sama w krótkim czasie. Ważne jest jednak, aby dobrze zrozumieć potencjalne zagrożenia przed rozpoczęciem operacji. Obejmują one nadmierną lub niedostateczną korekcję błędu refrakcji. Oznacza to, że wizja nie jest idealna po zabiegu. Niemal we wszystkich przypadkach można to skorygować za pomocą procedury okularów, bądź soczewek. Utrata ostrości widzenia dotyka około 1–2% osób. Mogą oni doświadczyć tego dlatego, że ich wzrok stabilizuje się po zabiegu. Ten stan zwykle ustępuje w ciągu 6 miesięcy. Laserowa operacja oka zaburza film łzowy oka, który może zakłócić produkcję łez i doprowadzić do suchego oka. To normalne, że doświadcza się tego przez kilka tygodni lub miesięcy po operacji, ale tylko w rzadkich przypadkach utrzymuje się na stałe.

Laserowa korekcja wzroku oferuje wiele korzyści i może znacznie poprawić jakość życia. Większość ludzi osiąga widzenie 20/20 lub lepsze po operacji, ale wyniki są różne. Po laserowej korekcji wzroku nadal może być konieczne noszenie okularów lub soczewek kontaktowych, chociaż poziom wady jest zazwyczaj znacznie niższy niż wcześniej. Chociaż procedura ma wysoki stopień bezpieczeństwa, mogą wystąpić powikłania, jak po każdej interwencji chirurgicznej. Chociaż operacja ma wysoki wskaźnik powodzenia, ważne jest, aby przed wyrażeniem zgody na operację omówić wszystkie aspekty procedury z chirurgiem, aby być świadomym wszelkich możliwych zdarzeń.

Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl
0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments